אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרוצח השקט של מחיר למשתכן צילום: עמית שעל, יובל חן

הרוצח השקט של מחיר למשתכן

ענף הבנייה הישראלי מתמודד זה עשורים ממושכים עם בעיה קשה, אך רק יוזמת מחיר למשתכן חשפה אותה במלוא חומרתה, והיא בעיית הרישוי

22.11.2018, 22:27 | נמרוד בוסו

"יש תחושת ייאוש מאוד גדולה בקרב הזוכים, אנחנו ממשיכים לשלם שכירות ועשרות אלפי שקלים על מדד תשומות הבנייה. אני עצמי שוקל את צעדיי וחושב לפרוש מהתוכנית. אנחנו לא יודעים מה החסמים שגורמים לעיכובים הגדולים כל כך בביצוע ואין עם מי לדבר". עם המונולוג הזה, שנשא השבוע אחד מזוכי מחיר למשתכן בישיבת ועדת השקיפות של הכנסת, מזדהים עשרות אלפי רוכשי דירות בכל רחבי הארץ.

קראו עוד בכלכליסט

לכאורה, הם היו צריכים להיות אסירי תודה לשר האוצר משה כחלון על היוזמה שקידם, המעניקה להם הנחה של עשרות אחוזים ברכישת דירה חדשה, שביישובי מרכז הארץ עשויה להגיע למיליון שקל. אך במקום שבחים וברכות מתמודד כחלון כבר חודשים ארוכים עם מקלחת צוננת של טענות והאשמות. לאחרונה מתרבים הדיווחים על נטישה של זוכי היוזמה, שלאחר שנה ומעלה של המתנה לחתימה על חוזה אמרו לדירה המוזלת שלום ולא להתראות, והלכו לחפש דירה בשוק החופשי.

אין מדובר בכפיות טובה, גם לא בקושי הישראלי הידוע לפרגן. מדובר בבעיה קשה, שעמה מתמודד ענף הבנייה הישראלי עשורים ממושכים, אך רק יוזמת מחיר למשתכן חשפה אותה במלוא חומרתה, והיא בעיית הרישוי. בישראל לוקח הרבה יותר מדי זמן להוציא היתר בנייה. רק השבוע קיבלנו לכך דוגמה כואבת נוספת, עם החשיפה שכמעט שלוש שנים חלפו מאז רכשה אשטרום קרקע בתל אביב להקמת פרויקט ענק להשכרה ארוכת טווח - אבל עדיין לא קיבלה היתר בנייה.

שר האוצר משה כחלון בדירת מחיר למשתכן ברעננה, צילום: טוויטר שר האוצר משה כחלון בדירת מחיר למשתכן ברעננה | צילום: טוויטר שר האוצר משה כחלון בדירת מחיר למשתכן ברעננה, צילום: טוויטר

כחלון אכן הצליח לפתור כמה חסמים בשרשרת הייצור של הדירות. היקפי מערכת התכנון עלו, ויש היום מלאי גדול של דירות מתוכננות. גם היקפי שיווקי הקרקע על ידי רשות מקרקעי ישראל זינקו. אך איש מעולם לא גר בתוך תוכנית, ולא על קרקע משווקת. דווקא השלב האחרון בשרשרת - הוצאת היתר הבנייה שעליו אחראית הרשות המקומית — הוזנח ולאורך 3.5 שנות קדנציה לא ננקטו מהלכים משמעותיים בנושא. עכשיו משלם על כך כחלון בכשלים חמורים בתוכנית הדגל שלו.

רק בשבועות האחרונים החלו באוצר לנסות לגבש פתרון, והוא הפרטת הליך הרישוי והעברתו לידי משרדי אדריכלים פרטיים. מדובר בהליך חקיקה מורכב, שמצוי כיום בשלבי גיבוש ראשוניים, ושסיכוייו להתממש כחוק בימי הכנסת הנוכחית קלושים. באוצר נזכרו בנושא מאוחר מדי, ורוכשי הדירות בתוכנית ימשיכו גם השנה להתלבט האם להיאחז בדירה המוזלת, תיבנה מתי שתיבנה, או לחפש את מזלם בשוק החופשי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

62 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

62.
שלטון ללא שליטה
במדינה יש כוח לקבוצות שהם בכל מקום ישימו רגל להכשיל בכדי להראות שרק הם יכולים והם קובעים . ונא ראו שהיה שר השיכון אריאל שרון הוא עקף את כולם ונתן לבנות ללא כל האשורים ורק אחר כך תוך כדי בניה ימשכו לגבי אשורים . היום מה שקורה הקבלינים רוצים כספים ללא תמורה ופה כל העיקוב של הבניה
אזרח  |  05.12.18
לכל התגובות