אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רק תבואו: ביפן מחלקים בתים בחינם צילום: city.ueda.nagano.jp

רק תבואו: ביפן מחלקים בתים בחינם

מספר הבתים הנטושים במדינה עומד על 10 מיליון, והרשויות מציעות אותם בחינם במטרה למשוך תושבים בחזרה לאזורים מרוחקים

24.11.2018, 23:50 | שירות כלכליסט

ביפן מצאו דרך מקורית להתמודד עם בעיית הדיור ולהעניק למשפחות הזדמנות להפוך לבעלי בית: רשויות מקומיות ברחבי המדינה מקימות מאגרי מידע של בתים נטושים, אותם אפשר לקבל בחינם או במחיר סמלי.

לפי דו"ח שפורסם בשנת 2013, היו אז במדינה בסביבות שמונה מיליון בתים נטושים. לפי ההערכות, המספר היום עלה כבר ל-10 מיליון. לתופעת הבתים הנטושים יש אפילו מילה ביפנית – Akiya.  

קראו עוד בכלכליסט

בית נטוש למסירה, צילום: city.ueda.nagano.jp בית נטוש למסירה | צילום: city.ueda.nagano.jp בית נטוש למסירה, צילום: city.ueda.nagano.jp

הסיבות למספרם העצום של הבתים הנטושים מגוונות, וקשורות להזדקנות האוכלוסייה, אמונות טפלות הקשורות לרכישת בית והמעבר של צעירים לערים הגדולות, אולם התופעה הולכת והופכת לבעיה מרכזית ביפן, בייחוד באזורים הכפריים.

הצעת הבתים הללו בחינם או בסבסוד אמורה לעזור למשוך תושבים בחזרה לאזורים המרוחקים יותר. המהלך מגיע בעוד שמחירי הבתים בערים הגדולות, כמו טוקיו, מטפסים לשיאים חדשים. כך, בינואר האחרון המחיר הממוצע של בית חדש בטוקיו עמד על 787 אלף דולר.

עם זאת, ישנם מספר תנאים המתלווים לעסקה. כך למשל, חלק מהרשויות המקומיות מוכנות להעניק את הבתים בחינם רק לאנשים מתחת לגיל 43, והם הורים לילדים בגילאי בית ספר יסודי. כמו כן, יש לקחת בחשבון שחלק מהבתים מוזנחים במיוחד ובמצב גרוע, כך שמחיר השיפוץ עשוי להיות שווה לרכישת בית חדש לגמרי.

שאלת הבעלים האמיתיים של הבתים גם היא לא ברורה לגמרי, וקיים חשש שאף שהבית נטוש כעת, בעתיד יופיעו אנשים ויטענו שהם בעליו החוקיים. בבלוג היפני Rethink Tokyo, אשר עוסק בתחום הנדל"ן, נכתב כי למעבר לבית נטוש יש לעיתים גם השלכות חברתיות שליליות, ובחלק מהקהילות האנשים שעוברים לבית נטוש נחשבים ל"כשלון חברתי מוחלט", ולכן משפחות עלולות לוותר על הבית על אף שהוא ניתן בחינם. אף על פי כן, מאגרי המידע המיוחדים המוקדשים לבתים הנטושים ומציעים אותם בחינם רק הולכים ומתרבים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
ל-10. אתה לא מבין כמה אתה טועה...
הדור הצעיר שאני ביניהם ואני רואה זאת רבות שלמרות שקשה נשארים בפריפריה. מה גם שנטישה לאזור מסויים מפריפריה לעתים לא שווה את זה כשיש ילדים בתמונה וביפן הילודה נמוכה מאוד... כך ששם פחות יש סנטימנטים, ובנוסף בארץ שלנו יש דבר כזה שנקרא ציונות! אנחנו הרבה יותר אוהבים את ארצנו לדעתי ולכן מוכנים להתמודד עם מצבים קשים יותר מאשר היפנים(והספרדים והאיטלקים). אם יפני היה חוטף 17 שנה טילים על ביתו אני רוצה לראות כמה זמן היה נשאר...
ציף המציף  |  27.11.18
10.
שחר(9), גם בארץ הצעירים נוטשים את הפריפריה
אנחנו כבר לא בשנות ה 50 כך שצעיר שלא מתאים לו להמשיך לגור בפריפריה יכול לעבור תוך יום אחד לגוש דן. תוך יום הוא שוכר בדירת שותפים ומוצא עבודה בקלות (ולו כשליח פיצה). נגמרו הימים של בכייני "אכלו לי שתו לי". הצעירים כבר לא דופקים חשבון. לא מתאים לך לגור באזור מסויים? תנטוש! בלי סנטימנטים. לכן בעתיד יכול להיות שיסגרו ישובי פריפריה זעירים (קיבוצים ומושבים) והתושבים יתרכזו בישובים הגדולים יותר (עיירות הפיתוח). כמו ביפן, אין הצדקה כלכלית להחזיק ישוב שלם בשביל כמה עשרות אנשים, שזה גודל של בניין אחד בעיר. אפשר לכבות את האור ולפנות אותם לישובים גדולים יותר.
ישראלי  |  26.11.18
9.
עוד אחד מתופעת הלוואי
עוד אחד מתופעת הלוואי של ילודה נמוכה מאוד הפריפיות הם הסובלות הכי גדולות של התופעה הקשה הזו.ככה גם קורה בכל הפריפיות של אירופה אוכלוסיה מזדקנת הצעירים נוהרים לכיוון הערים הגדולות ששם יש יותר תעסוקה ויחסית רואים יותר צעירים הפריפריה נובלת והערים הראשיות פורחות על חשבון האזורים האלה .
שחר  |  26.11.18
לכל התגובות