אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
10 שנות מאסר להאקר מאשקלון שאיים לפוצץ מטוסים ומוסדות יהודיים צילום: ynet

10 שנות מאסר להאקר מאשקלון שאיים לפוצץ מטוסים ומוסדות יהודיים

עונש כבד להאקר מאשקלון ששיגר איומי שווא על פצצות במטוסים שגרמו להנחתתם, שיגע תחנות משטרה בעולם ואיים שהוא מחזיק ילדים כבני ערובה. מתברר שהצעיר הוא אוטיסט, ומסתיר את הארנק הווירטואלי - כך שהכסף עדיין ברשותו. אביו זעק: "הוא חולה". פרקליטו, עו"ד שפטל: "נערער"

22.11.2018, 10:31 | גלעד מורג

"ההאקר מאשקלון" (19) ששיגע את העולם באיומי שווא על פצצות במטוסים ובמוסדות יהודיים, שסחט ואיים בחטיפת ילדים - נשלח ל-10 שנות מאסר ונגזר עליו לשלם קנס בסך 60 אלף שקל. הוא הורשע בכל העבירות שיוחסו לו. מכיוון שהיה קטין בעת שביצע חלק מהעבירות, שמו נאסר לפרסום. "עד היום הוא מסתיר את הארנק הווירטואלי שלו, כשלמעשה עד היום הכסף בשליטתו", ציין שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב שקבע גם כי מצבו הרפואי של ההאקר היווה "נימוק כבד" להקלה בעונשו.

קראו עוד בכלכליסט

שניות לאחר הקראת גזר הדין, זעק אביו: "הוא חולה".

לפני חמישה חודשים הרשיע אותו בית המשפט המחוזי בתל אביב בשורת עבירות ארוכה של סחיטה באיומים, עבירות מחשב ופרסום ידיעות כוזבות הגורמות פחד ובהלה. השופט גורפינקל הזכיר הבוקר כי ההאקר, שהודה במעשיו, איים כי על מטוסי נוסעים שהטמין פצצה וגרם להנחתת מטוסים, פינוי מטוסים וסריקות על גוף הנוסעים במזוודות. ב-48 מקרים התקשר ההאקר לתחנות משטרה ואיים שהוא מחזיק ילדים קטנים ובני משפחה כבני ערובה, "בחלק מהמקרים הוזנקו כוחות למקום. הוא פנה לאדם אחר וקשר קשר לסחוט סנאטור אמריקני. שותפו התקשר לסנטור ודרש כסף אחרי שירצח את בתו".

מאז 2015 עד מעצרו, התקשר הנאשם באלפי הזדמנויות שונות לקניונים, שגרירויות, לסנאטור אמריקני, "ונהג לאיים עליהם כי מעשי טרור ורצח עומדים להתרחש ויפגעו רבים. הוא התשמש באמצעים מתוכחמים באינטרט לצורך הסוואה. הוא ביצע את שיחות הטלפון תוך שיבוש בכלים טכנולוגיים להקשות על זיהויו. הוא שילם באמצעות ביטקיון תמורת שיחות. הוא המיר מילים מוקלדות לדיבור בשיחות וכך לא נדרש להתמש בקולו. מטרתו הייתה לגרום לבהלה בציבור לגרום לפינוי בהול של המקום וליצור הד תקשורתי שיעצים את הפגיעה. הוא הציעה שירותים תמורת תשלום בנושא ופרסם אותם בדרקנט. שירותי ההפחדה - 40 דולר עבור שיחה לאיום לטבח בבית פרטי, 500 דולר עבור איום טלפון על הטמנת פצצה".

10 שנות מאסר להאקר מאשקלון, צילום: ynet 10 שנות מאסר להאקר מאשקלון | צילום: ynet 10 שנות מאסר להאקר מאשקלון, צילום: ynet

עוד אמר השופט כי ההאקר מאשקלון הציע למכירה סמים מסוכנים, העלה סרטוני הדרכה לסרטוני איום, "לקוחות רבים פנו אליו ורכשו את שירותיו. הוא קיבל ביטקיון בשווי 800 אלף שקלים. הוא שכר עוזרים". השופט קבע כי "אין צורך להרבות במילים על חומרתם היתרה והקיצונית" של מעשיו שבוצעו ב-13 מדינות ברחבי העולם - כולל ארה"ב אוסטרליה, אירלנד ואנגליה שבדיה ועוד.

כתב האישום הוגש נגדו באפריל 2017 לאחר שהתברר ששיגר איומי שווא על פצצות במטוסים ועל פיגועים שכביכול מתוכננים במוסדות יהודיים בארה"ב. הפרקליטות טענה שהוא איים על כ-2,000 מוסדות. הוא ביצע את המעשים מביתו והסתיר את זהותו בדרך מתוחכמת דרך המחשב. בין השאר נטען שהפיץ איום על הטמנת פצצה במטוס אל על שעשה את דרכו לישראל. כתוצאה מכך הוקפצו מטוסי קרב צרפתים ושוויצריים כדי ללוות אותו, כך שאם תהיינה אינדיקציות לריסוק המטוס - הוא ייורט מבעוד מועד. במקרה אחר איים הנאשם על שדה תעופה בקנדה, וכתוצאה מכך הוסט מטוס נוסעים לשדה תעופה אחר, והנוסעים פונו מהמטוס באמצעות מגלשות. באירוע נפצעו שישה נוסעים.

עוד הוא הואשם שניסה לסחוט כספים באיומים מסנאטור של מדינת דלוואר בארה"ב, ארנסטו לופז, זאת על רקע הודעת גינוי פומבית שפרסם לופז נגד מעשים קודמים שביצע הנאשם. בנוסף הוא התקשר והטריד כמה פעמים את ג'ורג' ליטל, בכיר לשעבר במשרד ההגנה של ארה"ב, ובין היתר אמר לו שיחטוף את ילדיו ויהרוג אותם. במקרה אחר איים על מטוס ששימש את קבוצת בוסטון סלטיקס ממליגת הכדורסל האמריקנית ה-NBA, שהייתה בדרכה למשחק, דבר שהוביל לעריכת סריקות במטוס. הוא שיגר איומים לנמלי תעופה, חברות תעופה, בתי ספר, מוסדות יהודיים, תחנות משטרה וכן כלפי כמה אנשים.

ביוני השנה, לאחר שהוחלט כי הוא כשיר לעמוד לדין, הותר לפרסום כי הנאשם הורשע בכל העבירות שביצע בעת שהיה בגיר מעל גיל 18. הוא הודה גם במעשים שביצע בהיותו קטין מתחת לגיל 18, אך טרם הותר לפרסום אם הורשע בהם.

"עשיתי את זה משעמום", אמר במהלך חקירתו. "אני מבין שזה לא היה משחק. אני מצטער". בחקירה אחרת הסביר: "אני אוהב לראות אנשים מתרוצצים בפאניקה".

נגד הצעיר הוגש כתב אישום נוסף מאוקטובר שעבר בגין ניסיון בריחה כושל תוך כדי נסיעה מבית המעצר. הוא השתחרר מהאזיקים, עקר את הדלת וניסה להימלט, אך נעצר בשולי הכביש. בכתב האישום הזה מצוין שגם ממעצרו הוא המשיך לאיים שהטמין פצצות בבתי ספר יסודיים בארץ.

הצעיר הוא בעל אזרחות כפולה, אמריקנית וישראלית. חודש לפני הגשת האישום הראשון הגיעו שוטרי יחידת הסייבר של משטרת ישראל לדירתו ועצרו אותו, לאחר חקירה שביצעו בשיתוף פעולה עם ה-FBI. הצעיר מסובך גם בארה"ב: משרד המשפטים האמריקני הודיע במרץ האחרון על שורת אישומים חמורים נגדו, אבל הוחלט לשפוט אותו בישראל ולא להסגירו

עו"ד יוני חדד ממחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה מסר, "ביהמ"ש קיבל את עמדת הפרקליטות, הרשיע את הנאשם בכל העבירות, וגזר עליו 10 שנות מאסר בפועל. ביהמ"ש הכיר בנזק והבהלה הרבה שגרם הנאשם במעשיו לאנשים רבים ברחבי העולם. הנאשם ביצע את המעשים בתחכום רב, תוך שימוש בזהויות פיקטיביות ומתוך כוונה להטיל אימה על הציבור".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות