אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לוויתן על חבל דק: הגלקסי S10 יקבע את עתידה של סמסונג בשוק המובייל T3

פרשנות

לוויתן על חבל דק: הגלקסי S10 יקבע את עתידה של סמסונג בשוק המובייל

הענקית הקוריאנית נחלשת בהתמדה בשוק הסמארטפונים, לאחר שכבר זמן מה לא הציגה מכשיר שסיווור את היריבים. כעת היא דוחפת את כל הטכנולוגיה האפשרית למכשיר הדגל הבא S10, כדי לא לאבד את ההובלה למתחרות הסיניות

22.11.2018, 12:10 | רפאל קאהאן

שש עדשות מצלמה, אחת מהן עם יכולות צילום תלת ממד, ארבעה דגמים שונים ומודם סלולרי מהיר 5G - נראה שענקית האלקטרוניקה הקוריאנית סמסונג שולפת את כל התחמושת בניסיון להפוך את מכשיר הדגל הבא שלה גלקסי S10 להצלחה.

קראו עוד בכלכליסט

ויש לה סיבה טובה: מזה זמן מה שמכירותיה מאכזבות. עד לפני שנתיים חטיבת המובייל של סמסונג היתה אחראית לכ-50% מהרווח התפעולי של החברה, אך אז היכה בחברה משבר הנוט 7: זמן קצר לאחר השקת פאבלט הדגל של החברה באוגוסט 2016 נפוצו דיווחים כי הוא מתלקח ספונטנית. זאת, עד שהחברה נאלצה לבצע ריקול ענק ולהפסיק את הפצתו.

עיצוב קונספט של הגלקסי S10, Ice Universe עיצוב קונספט של הגלקסי S10 | Ice Universe עיצוב קונספט של הגלקסי S10, Ice Universe

מאז נחתכה בחדות תרומת חטיבת המובייל לרווח התפעולי והסתכמה ב-12.6% ברבעון השלישי של 2018. כל זאת בשעה שיצרניות הסמארטפון המתחרות, ובראשן וואווי, שיאומי ויתר השחקניות הסיניות, מנצלות את חולשתה של הענקית מקוריאה.

סמארטפון הדגל האחרון של סמסונג, הגלקסי S9, התקבל בקרירות בידי השוק, וכעת מקווה סמסונג שהדגם הבא בסדרה, שיציין את שנת העשור לפעילות הסמארטפונים שלה, יהפוך את התמונה. אם הוא ייכשל במשימתו, ייתכן שזה יהיה אקורד הסיום של חטיבת המובייל של סמסונג כמובילת שוק, שבמשך שנים החזיקה ועודנה מחזיקה במקום הראשון במכירות המכשירים.

וואווי סימנה מטרה ברורה על גבה של סמסונג

חטיבת המובייל של סמסונג סיימה את הרבעון השלישי של 2016 עם תרומה זניחה של 1.92% לרווח התפעולי, תוצאה של העלות האדירה של השבת מכשירי הנוט 7 התקולים. אך גם הרבעונים שבאו לאחר מכן היו מאכזבים, אף שפאבלט הדגל האחרון שלה, הנוט S9 (שנבחן לעומקו ב"כלכליסט")זכה לשבחים על איכותו ויכולותיו.

גלקסי נוט 9, צילום: ניצן סדן גלקסי נוט 9 | צילום: ניצן סדן גלקסי נוט 9, צילום: ניצן סדן

"אני מבטיח לכם שינוי מהותי עם גלקסי S10", הצהיר נשיא חטיבת המובייל של סמסונג די ג'יי קו בשיחה סגורה עם עיתונאים בשבוע שעבר. דבריו של קו, שנועדו ככל הנראה להרגיע את החששות, מעידים על הלחץ בהנהלת תאגיד האלקטרוניקה, מהחולשה הנמשכת בפעילות שהוא אחראי עליה. על אף הבעיות, נכון לסוף הרבעון השלישי של השנה סמסונג עדיין אוחזת בתואר מוכרת הסמארטפונים הראשונה בעולם, אף שההובלה שלה הולכת ונשחקת.

הנתונים המעודכנים ביותר של חברת המחקר IDC מתחילת החודש מראים כי סמסונג מכרה 20.3% מהסמארטפונים בעולם ביולי-ספטמבר השנה. וואווי, שהדיחה את אפל מהמקום השני בטבלת המכירות, מכרה באותה עת 14.6% מהמכשירים - פער זה קטן בהרבה לעומת נתוני הרבעון המקביל אשתקד, שאותו סיימו סמסונג עם 22.1%, וואווי עם 10.4% ואפל עם 12.4% מהמכירות הגלובליות.

די ג די ג'יי קו די ג

המגמה הזו מסוכנת עבור סמסונג: שוק הסלולר ההפכפך כבר קבר יצרניות ענק כנוקיה ובלקברי, צמצם חדשניות ותיקות כ-HTC לרמת צל חיוור ווסמסונג עוד עשויה למצוא את עצמה הבאה בתור. בנוסף לאפל, וואווי ושיאומי, נושפות בעורפה של סמסונג יצרניות כקבוצת BKK, יצרנית מותגי וואן פלוס, Oppo ו-Vivo.

בשעה שמכירות הסמארטפונים של סמסונג נחלשות, השחקניות הסיניות הולכות ומתחזקות על אף החולשה הכללית בענף. אף שלפי IDC מספר הסמארטפונים שנמכרו ירד ברבעון האחרון ב-8% לעומת המקביל לו (ושל סמסונג עצמה ב-10%), מסירות המכשירים של היצרניות הסיניות רק הולכות וגדלות: וואווי הגדילה את מספר המכשירים שמכרה ב-33% ושיאומי ב-15%. הצלחתה של וואווי להדיח את אפל מהמקום השני במכירות המכשירים הוא הישג מדהים בהתחשב בחסמים שהוצבו בפני כניסתה לשוק האמריקאי על ידי ממשל טראמפ. כעת נראה שגם הדחתה של סמסונג מראש הטבלה היא רק עניין של זמן.

שוק המובייל לוחץ על הברקס ניתוח של חברות המחקר IDC, קאונטרפוינט ומשרד התעשיה הסיני מגלה האטה משמעותית של עד 6% במכירות הסמארטפונים בעולם. אפילו שוק המובייל הסיני, שנוטה לצמוח במהירות, ירד בכ-15% מתחילת השנה. מי נפגע מהמגמה הזו, ומה יוכל להפוך אותה? רפאל קאהאן, 6 תגובותלכתבה המלאה

וואווי סימנה מטרה ברורה על גבה של סמסונג, וקו המוצרים שלה תואם את זה של היצרנית הקוריאנית כדי להציג תחרות בכל תחום. כך, לאחר שסמסונג סיפקה החודש הצצה אל הסמארטפון בעל המסך המתקפל שלה, שלפי דיווחים יושק בחודש מרץ, השבוע הודלף שגם וואווי עובדת על מכשיר זהה שיושק כמעט במקביל. וכהתגרות נוספת במתחרה הקוריאנית, לפי דיווחים המכשיר הסיני צפוי להציע מסך מעט גדול יותר.

כדאי להשקיע במכשירים בשוק שנחלש?

לא פלא אם כן שסמסונג מנסה לדחוס כמה שיותר חידושים ושיפורים אל סמארטפון הדגל החדש שלה, בתקווה שהוא יצליח לשנות את מגמת היחלשות המכירות. דיווחים שונים במספר כלי תקשורת טוענים כי הגלקסי S10 צפוי לכלול ארבעה תתי דגמים ולא רק שניים כמקובל בדורות האחרונים.

נוסף לדגם הבסיס ודגם הפלוס המוכרים, הדיווחים עוסקים במכשיר זול יותר, במתכונת דומה לאייפון XR שחשפה אפל לצד מכשירי ה-XS וה-XS Max. מכשיר זה יימכר, כך נטען, במחיר נמוך ב-15%-20% מדגם הבסיס. דגם רביעי עשוי לפי הדיווחים להגיע עם מסך ענק בן 6.7 אינץ' ומודם מותאם לטכנולוגיית הסלולר 5G, התומכת בקצבי תקשורת גבוהים המיוחד.

בנוסף, נטען כי סמסונג צפויה להגדיל את היצע הצבעים שבהם יגיע המכשיר ולשלב במסכיו את הטכנולוגיה החדשה שחשפה בכנס המפתחים שלה לפני כשלושה שבועות, המכונה Infinity Display. טכנולוגיה זו משלבת את עדשת המצלמה בתוך חריר הממוקם בחלקו העליון של המסך, ומייתרת את הצורך במגרעת בראש המכשיר, שהפכה למאפיין העיצובי הבולט ביותר של סמארטפונים בשנה האחרונה, מאז חשיפת אייפון X.

דו"ח סמסונג: הלנצח נאכל מובייל? הענקית הקוריאנית הציגה צמיחה מרשימה מאוד, אך הדאיגה את המשקיעים לאור צניחה בהכנסות חטיבת הסמארטפונים; כאילו שכחו שטלפונים זה עסק ביש, שסמסונג לא תולה בהם את עתידה ושבניגוד לענקיות עבר כנוקיה ובלקברי, יש לה עוד כמה אסים בשרוול ניצן סדן, 4 תגובותלכתבה המלאה

קשה להעריך אם היצע המצלמות, מגוון המכשירים והחידושים הנוספים יספיקו כדי להשיב עטרה ליושנה בחטיבת המובייל של סמסונג. ענקית האלקטרוניקה מייצרת הרי שורה ארוכה של מכשירים וטכנולוגיות נוסף לטלפונים ניידים ולא מן הנמנע שהירידה בשיעורי הרווח, לצד החולשה העולמית במכירות מכשירים, הפחיתו את האמון בסמארטפונים כמנוע הכנסות עיקרי. במקרה זה ייתכן שסמסונג תהפוך את חטיבת המובייל לאמצעי להדגמת טכנולוגיות שנועדה להרשים לקוחות כאפל ואפילו וואווי, שכבר השתמשו במסכים מתוצרתה בעבר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
בדיוק מחפש מכשיר חדש. ההצע של סמסונג
ברשותי סמסונג A5 2017 המכשיר היה בסך הכל בסדר במשך כמעט שנתיים. הדבר היחיד שהיה חסר לדעתי זה מייצב אופטי במצלמה. המכשיר הולך לעבור לאחד הילדים. אבל! אין למכשיר הזה ממשיך דרך. כיום מכשירי הביניים של סמסונג לא נועדו להיות אטרקטיביים לצרכן אלא "לדחוף" אותו לרכוש מכשיר יקר יותר. הבעיה שזה דוחף את הצרכן לרכוש מכשיר של שיאומי, ואווי, ואן פלוס. המכשיר הבא שלי הולך להיות כנראה או פוקופון או ואן פלוס 6 (למרות החוסר באטימות למים). האון פלוס יקר יותר, אבל אני מאוד אוהב את מערכת ההפעלה שלו
פשוט בלאגן  |  28.11.18
לכל התגובות