אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מהפכת הישראלים: מסקנות ועדת שרעבי צילום: אורן אהרוני

מהפכת הישראלים: מסקנות ועדת שרעבי

החוק הרוסי יבוטל, מתאזרחים ייחשבו לזרים ותינתן עדיפות לשחקנים שגדלו בישראל - אלו החלטות "ועדת שרעבי", שבחנה את מצב הכדורסל הישראלי

25.11.2018, 10:06 | נדב צנציפר

ועדת שרעבי, בראשות מנכ"ל משרד הספורט יוסי שרעבי, הוקמה בעקבות שביתת השחקנים הישראלים בחודש מאי, שכמעט הביאה לסיומה של העונה שעברה. מטרתה הייתה למצוא פתרון שיבטיח יותר דקות לישראלים, אך שיהיה מקובל על מינהלת הליגה והקבוצות.

הוועדה כללה בין השאר את יו"ר איגוד הכדורסל עמירם הלוי, יו"ר הוועדה המקצועית עמוס פרישמן, יו"ר מכבי ת"א שמעון מזרחי, יו"ר עירוני נס ציונה יניב מזרחי, יו"ר ארגון השחקנים ניר אלון וראש אגף ההסברה בהסתדרות יניב לוי. היא הייתה אמורה להגיש מסקנות כעבור חודש, אך פעילותה התארכה ונמשכה חמישה חודשים. הדיונים כללו ראיונות עם אנשי כדורסל ובחינת מודלים באירופה, במטרה לתמרץ שיתוף ישראלים והשקעה בנוער, ולפגוע במוטיבציה להחתים מתאזרחים.

קהל של הפועל חולון , צילום: טל שחר קהל של הפועל חולון | צילום: טל שחר קהל של הפועל חולון , צילום: טל שחר

הבשורה העיקרית היא הגדרה חדשה: HOME GROWN PLAYER (שחקן תוצרת מקומית). הכוונה היא לשחקנים שגדלו במחלקות נוער של קבוצות ישראליות או כאלה ששיחקו בנבחרות הצעירות של ישראל (עד גיל 20). לפי המסקנות, קבוצות ליגת העל יידרשו לרשום שישה שחקנים כאלה בטופס המשחק. בנוסף, הן יחויבו לשתף לפחות שחקן מקומי אחד בכל רגע נתון במשחק. מועדון שיחליט לרשום שבעה שחקנים מקומיים יקבל מענק של 250 אלף שקל.

ההגדרה הזו והחוקים שמציעה הוועדה הם מהפכניים, משתי סיבות. הראשונה: הם מביאים לביטול החוק הרוסי המושמץ. בוועדה גילו כי הוא אמנם מבטיח לישראלים בכל קבוצה לפחות 80 דקות במשחק, אך בחלק מהמועדונים יש מתאזרחים רבים שזוכים ברוב הדקות האלו.

שמעון מזרחי, צילום: יובל חן שמעון מזרחי | צילום: יובל חן שמעון מזרחי, צילום: יובל חן

השנייה: ההבחנה בין מתאזרחים לבין זרים תבוטל. אם יתקבלו המסקנות, המתאזרחים ייחשבו כזרים לכל דבר, פרט לחריג אחד: אם הם מייצגים את נבחרת ישראל, ניתן יהיה לרשום אותם בין ששת השחקנים המקומיים (אך לא יותר משניים בקבוצה). זו רשימה מצומצמת, שכוללת כרגע רק את ג'ון דיברתולומאו ואלכס טיוס ממכבי ת"א. המשמעות היא ביטול הטבת המס שמקבלים המתאזרחים, שהפכה אותם לזולים יותר משחקנים כחול-לבן.

בעקבות המסקנות האלו, קבוצות יוכלו לרשום חמישה או שישה זרים, כולל מתאזרחים. הוועדה אינה מתייחסת ספציפית למספר הזרים, אך הוא נובע מההגדרות שקבעה למספר השחקנים המקומיים שקבוצות יחויבו לרשום.

המסקנות הוצגו בפני ארגון השחקנים, מינהלת הליגה ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן. כעת כל הצדדים – מינהלת הליגה וארגון השחקנים – צריכים להחליט אם הם תומכים במסקנות האלו. המינהלת צפויה לאשר אותן, ארגון השחקנים עשוי להתנגד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות