אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בדרך לקרע? החרדים מאיימים, אל על מתעלמת צילום: סיוון פרג'

בדרך לקרע? החרדים מאיימים, אל על מתעלמת

הרב שלום בער סולוצקין הגיע למשרדי אל על למחות על "טיסת השבת": "שבוע שלם אנו מבקשים שיגידו את האמת. לא היתה אלימות על הטיסה אלא כבוד שמיים גדול"; עד כה אל על לא הגיבה לדרישות החרדים ולא התנצלה

25.11.2018, 21:08 | תומר הדר

"אין לנו שום טענה לאיש בעולם, אך אנו מבקשים ומתחננים שתכבדו את כבודו של עם ישראל כפי שאנו מכבדים את כולם", כך אמר היום הרב שלום בער סולוצקין שהגיע למשרדי אל על כדי למחות על "טיסת השבת", שהחברה האשימה כי נוסעים חרדים שהיו עליה התפרעו. 

קראו עוד בכלכליסט

תחילתה של הפרשה בטיסה של אל על שהמריאה מארה"ב לישראל ביום שישי שעבר. הטיסה המריאה באיחור בגלל שלגים ולכן הטיסה הוסתה לנמלי תעופה ביוון לפני כניסת השבת. משם התפצלו הגרסאות מספר פעמים.

בתחילה נטען כי חרדים שהיו על הטיסה השתוללו לנוכח החשש מפני הפרת שמירת השבת - ואל על הודיעה בתגובה כי תגיש נגדם תלונה במשטרה. לאחר מכן, במה שניתן רק לתאר כסוג של נסיגה, הודיעה אל על כי תקים ועדת חקירה בנושא כדי לבדוק את ההתרחשויות בטיסה.

(ארכיון) (ארכיון) (ארכיון)

לדברי סולוצקין, "עם ישראל נתן נפשו על קדושת השבת ואנו מבקשים שההשמצות שנעשו בגלל שאנו שומרים על כבודו של הקדוש ברוך הוא. שבוע שלם אנו מבקשים שיגידו את האמת. לא היתה אלימות על הטיסה אלא כבוד שמים גדול. החרדים התנהגו למופת. התנהגו באיפוק. רק דבר אחד ביקשנו ממנכ"ל אל על - שיגיד את האמת. שלא היתה שום אלימות על הטיסה.

"אם המטוס היה טס למשחק ספורט ומאחר, אנשים גם היו משתוללים. לצערנו הרב עד שתבוא התנצלות נאלץ להפסיק את נסיעותינו בחברת אל על".

עד כה אל על לא הגיבה לדרישות החרדים ולא התנצלה, לפחות לא באופן פורמאלי.

לדברי גורמים המקורבים לחברה, ייתכן שהפעם, תחת ההנהלה הנוכחית, אל על תצטרך, לראשונה זה שנים, לוותר על הנוסעים החרדים כדי להרוויח נוסעים חילוניים: "עם ישראל יוצא לנופש בסוף שבוע. קפיצה קטנה לפה ולשם, את זה עושים בחברות הלואו קוסט. וזוהי התנהגות אופיינית לחילונים ולא לחרדים. אולי בפעם הראשונה, אל על לא תיכנע כי הפעם מבינים בחברה שדווקא אי התקפלות בפני החרדים תביא נוסעים לא חרדים. אחרי הכל, מה הם יעשו, ידרשו מלופטהנזה גם לא לטוס בשבת?".

"הנושא של פסיקה של רב זה או אחר לא משנה לחרדים כפי שניתן לחשוב", אמר ל"כלכליסט" גורם בענף. "פסיקה של רב אחר או אחר לא באמת גורמת לציבור חרדי שלם להדיר רגליים מטיסות של אל על. צריך להבין את מבנה החברה החרדית כדי להבין שלא כל החרדים זהים. לא כל החרדים פועלים לפי אותו רב, בדיוק כפי שלא כל החילונים זהים. בנוסף באקלים הנוכחי התקפלות של אל על בפני חרדים עלולה בהחלט לפגוע בה דווקא מכיוון הקהל החילוני שדי נמאס לו מהציבור החרדי והכפייה". בכל מקרה, נכון לשעות אלה אל על טרם מתייחסת לנושא.

לפי הערכות, נוסעי אל על החרדים מהווים בסך הכול פחות מ-20% מכלל הנוסעים, עם זאת ישנם קווים, כמו קווי הטיסה לניו יורק, שבהם החרדים מהווים מעל 30%.

בהקשר זה יוזכר כי נוסעי אל על החרדים הם הסיבה שאל על היא חברת התעופה היחידה שאינה טסה בשבת, מה ששם אותה בעמדה נחותה מול מתחריה, זאת למרות שאל על מפעילה טיסות בשבת, תחת המותג "סאן דור".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

62 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

61.
20-30%זה בדיוק ההבדל בין רווח להפסד
זה יהיה סופה של חברה שמשקרת ללקוחות שלה ותפשוט רגל . הצרכן החרדי זה הצרכן ענק שגדל כל שנה בעשרות אלפים וכל חברה מעונינת לעשות עליהם כסף כמו כל חברות המזון הגדולות במשק קוקה קולה . אוסם . תנובה. אנג'ל . יוניליבר ישראל.ועוד... שעושים את רוב המוצרים שיתאימו לחרדים. וגם הרבה חברות תיירות פנים ארצית הפסיקו לעבוד בשבת בכדי להתאים את עצמם לציבור החרדי. . כמובן שאם אלעל לא תעבוד עם החרדים המחרים של הטיסות יעלו כי את המקומות הפנוים ישלמו שאר הנוסעים וזה יגרום להפסדים עצומים. .
אור  |  26.11.18
לכל התגובות