אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טיסת השבת: אל על תפצה את הנוסעים בכרטיס טיסה הלוך ושוב לאירופה צילום: יאיר שגיא

טיסת השבת: אל על תפצה את הנוסעים בכרטיס טיסה הלוך ושוב לאירופה

החברה פרסמה הודעה לפיה "אל על מוצאת לנכון לחזור ולהבהיר, כי היא לא הטילה אשם בציבור החילוני, הדתי או החרדי באירועים עליהם דווח"

26.11.2018, 09:51 | שירות כלכליסט

טיסת החרדים: אל על החליטה להעניק כרטיס טיסה הלוך ושוב לאירופה לכלל 400 נוסעי הטיסה נוכח אי הנוחות שנגרמה ללקוחות החברה.

קראו עוד בכלכליסט

אל על פרסמה הבוקר את ההודעה הבאה: "בנושא טיסת אל על מה-15 בנובמבר מניו יורק לתל אביב החברה מוצאת לנכון לחזור ולהבהיר, כי היא לא הטילה אשם בציבור החילוני, הדתי או החרדי באירועים עליהם דווח. כל פרסום אחר לא נעשה על דעת אל על. אל על אינה מבחינה בהשתייכות לקוחותיה למגזר, מגדר או לאום כלשהו. הנהלת אל על מגבה ומוקירה את אנשי צוות האוויר והקרקע שפעלו בטיסה זו באופן מעורר הערכה".

אמש הגיע הרב שלום בער סולוצקין הגיע למשרדי אל על למחות על "טיסת השבת" ואמר: "אין לנו שום טענה לאיש בעולם, אך אנו מבקשים ומתחננים שתכבדו את כבודו של עם ישראל כפי שאנו מכבדים את כולם".

תחילתה של הפרשה בטיסה של אל על שהמריאה מארה"ב לישראל ביום שישי שעבר. הטיסה המריאה באיחור בגלל שלגים ולכן הטיסה הוסתה לנמלי תעופה ביוון לפני כניסת השבת. משם התפצלו הגרסאות מספר פעמים.

בתחילה נטען כי חרדים שהיו על הטיסה השתוללו לנוכח החשש מפני הפרת שמירת השבת - ואל על הודיעה בתגובה כי תגיש נגדם תלונה במשטרה. לאחר מכן, במה שניתן רק לתאר כסוג של נסיגה, הודיעה אל על כי תקים ועדת חקירה בנושא כדי לבדוק את ההתרחשויות בטיסה.

מחאת החרדים אמש בנתב"ג, צילום: יאיר שגיא מחאת החרדים אמש בנתב"ג | צילום: יאיר שגיא מחאת החרדים אמש בנתב"ג, צילום: יאיר שגיא

סולוצקין אמר כי, "עם ישראל נתן נפשו על קדושת השבת ואנו מבקשים שההשמצות שנעשו בגלל שאנו שומרים על כבודו של הקדוש ברוך הוא. שבוע שלם אנו מבקשים שיגידו את האמת. לא היתה אלימות על הטיסה אלא כבוד שמים גדול. החרדים התנהגו למופת. התנהגו באיפוק. רק דבר אחד ביקשנו ממנכ"ל אל על - שיגיד את האמת. שלא היתה שום אלימות על הטיסה. אם המטוס היה טס למשחק ספורט ומאחר, אנשים גם היו משתוללים. לצערנו הרב עד שתבוא התנצלות נאלץ להפסיק את נסיעותינו בחברת אל על".

חרדים גוזרים את כרטיס הנוסע המתמיד של אל על , צילום: יאיר שגיא חרדים גוזרים את כרטיס הנוסע המתמיד של אל על | צילום: יאיר שגיא חרדים גוזרים את כרטיס הנוסע המתמיד של אל על , צילום: יאיר שגיא

עם זאת, גורמים המקורבים לחברה אמרו אתמול כי ייתכן שהפעם, תחת ההנהלה הנוכחית, אל על תצטרך, לראשונה זה שנים, לוותר על הנוסעים החרדים כדי להרוויח

נוסעים חילוניים: "עם ישראל יוצא לנופש בסוף שבוע. קפיצה קטנה לפה ולשם, את זה עושים בחברות הלואו קוסט. וזוהי התנהגות אופיינית לחילונים ולא לחרדים. אולי בפעם הראשונה, אל על לא תיכנע כי הפעם מבינים בחברה שדווקא אי התקפלות בפני החרדים תביא נוסעים לא חרדים. אחרי הכל, מה הם יעשו, ידרשו מלופטהנזה גם לא לטוס בשבת?".

"הנושא של פסיקה של רב זה או אחר לא משנה לחרדים כפי שניתן לחשוב", אמר ל"כלכליסט" גורם בענף. "פסיקה של רב אחר או אחר לא באמת גורמת לציבור חרדי שלם להדיר רגליים מטיסות של אל על. צריך להבין את מבנה החברה החרדית כדי להבין שלא כל החרדים זהים. לא כל החרדים פועלים לפי אותו רב, בדיוק כפי שלא כל החילונים זהים. בנוסף באקלים הנוכחי התקפלות של אל על בפני חרדים עלולה בהחלט לפגוע בה דווקא מכיוון הקהל החילוני שדי נמאס לו מהציבור החרדי והכפייה". בכל מקרה, נכון לשעות אלה אל על טרם מתייחסת לנושא.

לפי הערכות, נוסעי אל על החרדים מהווים בסך הכול פחות מ-20% מכלל הנוסעים, עם זאת ישנם קווים, כמו קווי הטיסה לניו יורק, שבהם החרדים מהווים מעל 30%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות20 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

20.
טסתי עם לופטהנסה בשבוע שעבר, גם שם היה חרדי, שעשה שרירים על מקום ישיבה,
יצאה הטייס, ותוך שניה פטר את הבעיה, פשוט הזמין ביטחון להוריד את החרדי. ברגע שזה קרה, הנבלה ישב במקום, ליד אשה רחמנן ליצלן, ואחרי שבזבז לנו כמעט שעה, יצאנו לדרך. חרדים, זה אסון למדינה, לכלכלה, ולצבא. הרבנים החרדים מגדלים דור של פרזיטים בטלנים שעובדים בכסף שחור, ולצערי, רובם אפילו תורה לא יודעים. העיקר ,שהם בשליטת הרבנים.
עידו  |  02.12.18
17.
אני כבר מזמן הפסקתי לטוס עם אל על בגלל העדפת החרדים על החילונים
הטיסה האחרונה שלי איתם הייתה באותו קו ידוע לשימצה מניו יורק לנתב"ג בפברואר 2007 , גם אז הטיסה יצאה באיחור של 3 שעות בגלל שלג אבל אז קיבלתי לרוע מזלי מקום בשורה האחרונה של המטוס , במשך כל שעות הטיסה עמדו עלי , מעלי וובכל מקום עשרות חרדים והתפללו בקולי קולות, התווכחו וגידפו בגסות רבה את צוות הדיילים ובמיוחד את הדיילות כשאלו ניסו לבקש מהם לשבת ולהפסיק להפריע לשאר הנוסעים, כשהטייס הודיע שנכנסים למזג אויר גרוע הם טענו שזה תרגיל של הטייס ואכן שניים מהם גם נפלו על הריצפה כשהמטוס נכנס לכיס אויר, במקום לשבת הם טענו שהטייס עשה להם בכוונה. לסיום בדיוק כאשר הטייס הודיע שמתקרבים לנחיתה נזכר אחד מהם שזה הזמן לעשות מצווה ולהתחיל לנסות לשכנע את הנוסעים החילוניים להניח תפילין ושוב להתעמת עם הצוות שניסה להושיבו, הטייס נאלץ לעשות עוד כמה סיבובים עד שהחרד גמר עם המצווה שלו. מאז אני לא מעיז לחשוב אפילו על טיסה באל על.
רן  |  27.11.18
לכל התגובות