אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכון סיני טוען: יצרנו תינוקות משודרגים גנטית, חסינים לאיידס צילום: שאטרסטוק

פורצי הדרך

מכון סיני טוען: יצרנו תינוקות משודרגים גנטית, חסינים לאיידס

אנשי המכון השתמשו בטכניקת הנדסה גנטית מתקדמת לעריכת גנים פרטנית, שנחשבת למסוכנת ובעייתית ולכן אסורה לשימוש על בני אדם ברוב העולם; חוקרים שונים הטילו ספק בהישג והוסיפו שמדובר בניסוי מפלצתי וחריג. מוביל המחקר הסיני: מטרתי היא לרפא מחלות, לא ליצור תינוקות לפי הזמנה

26.11.2018, 16:39 | שירות כלכליסט
מכון מחקר סיני טען אמש (א') שהצליח לשדרג גנטית שני תינוקות, תוך שימוש בשיטת CRISPR להנדסה גנטית. פרופ' הי ג'יאנקוי, מוביל הצוות במכון, סיפר שהתינוקות חוסנו גנטית מפני איידס, ע"י ניטרול רכיב שגורם לקשירת הווירוס בגוף. מושאי הניסוי - שתי תאומות בנות יומן - נולדו לפני מספר שבועות.

קראו עוד בכלכליסט

גורמים רבים בקהילה המדעית הביעו זעזוע מניסוי שכזה בבני אדם, וחלקם אף הטיל ספק באמיתות ההישג הסיני - בטענה שהבנת הגנום האנושי עודנה צרה מכדי למגר מחלה ספציפית בשיטה זו.

שיטת CRISPR מתבססת על נטרול רצפי גנים ספציפיים ע"ב אנזים הנוקלאז שמבצע ניתוק בין קשרים כימיים בגוף - ביניהם גנטיים, ותמרון של ה-RNA, רכיב כימי שבונה רצפים גנטיים; העתקה והדבקה גנטית. תיאורטית, ניתן להשתמש בשיטה זו לביצוע שינויים גנטיים משמעותיים בעוברים.  

איור DNA, צילום: shuterstock איור DNA | צילום: shuterstock איור DNA, צילום: shuterstock

ההנדסה הגנטית בוצעה עוד בשלב העובר, תמרון גנטי שאסור ברוב מדינות העולם; אחת הסיבות היא שאם יבוצע שינוי שגוי, יתכן שהשלכותיו יופיעו רק כמה דורות לאחר מכן, בצאצאי האנשים שעברו הנדסה גנטית. לפיכך, מורשים מדענים לערוך ניסויי עריכת גנים רק בתצורה מוגבלת ומפוקחת, על עוברי הפרייה חוץ גופית שהופלו.

ננה ולולו - אמת או פיקציה?

לתאומות קוראים ננה ולולו, ופרופ' ג'יאנקוי דחה את טענות המקטרגים ואמר שהצליח לחסל ב-DNA שלהן גן בשם CCR5, שמשפיע על התפתחות מחלת האיידס. בסרטון שפרסם אמר שהמטרה היא דווקא אתית מראשיתה: פיתוח תינוקות בריאים יותר, ולא בניית תינוקות לפי הזמנה - כאלה בעלי מראה חיצוני ספציפי, או יכולות פיזיות ומנטליות משופרות.

הקהילה המדעית מטילה ספקות כבדים בנוגע להישג של ג'יאנקוי - בסין ומחוץ לה כאחד; אוניברסיטת המדע והטכנולוגיה הדרומית של שנזן, ששמה נקשר במחקר, התנערה ממנו וטענה שגורמים בה לא מודעים למעורבות בניסוי השנוי במחלוקת. למעשה, צפויה האוניברסיטה לפתוח בחקירה שתברר את קשרי שלוחותיה למעשי ג'יאנקוי, שנתפסים כחציית גבול אתיקה מדעי.  

"הניסוי הזה מפלצתי, העוברים היו בריאים, ללא מחלות ידועות", אמר ל-BBC פרופ' ג'וליאן סאוונסקו, מומחה לאתיקה מאוני' אוקספורד. "עריכת גנים היא ניסיונית ועדיין מקושרת למוטציות שיכולות ליצור בעיות גנטיות בשלבים מוקדמים ומאוחרים בחיים, לרבות התפתחות גידולים סרטניים". לדבריו, הניסוי חשף תינוקות בריאים לעריכה גנטית ללא ערך רפואי אמיתי. "אנו יודעים מעט מאוד על ההשלכות ארוכות הטווח", הוסיפה ד"ר יאלדה ג'משידי, מומחית לגנטיקה באוניברסיטת לונדון. "רוב האנשים יסכימו שניסויים על בני אדם שנועדו רק לשיפור הידע אינם מתקבלים על הדעת מוסרית ואתית".   

ד"ר דוסקו איליק, מומחה במדעי תאי מסד ממכללת המלך בלונדון, הוסיף: "אם הדיווח שקרי, זו התנהלות פסולה ורשלנות מדעית, וגם אם הדיווח נכון, מדובר בהתנהלות פסולה. אם לכך הם קוראים אתיקה, התפיסה האתית שלהם שונה בתכלית משל שאר העולם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
ל-4: טסת פעם במטוס? כי הטבע לא התכוון שנעשה את זה.
האתיקה, לטוב ולרע, מעכבת את התפתחות המדע. לפעמים דרוש פורץ דרך שיעבוד במחשכים ויעשה דברים לא חוקיים כדי לגלות תרופות ושיטות חדשות. אני בעד ניסויים בתאי גזע עובריים ואפילו על עוברים למען קידום המין האנושי, אם הביציות מופרות במעבדה ולא ברחם. האינטרס ההישרדותי חייב לגבור, במקרה הזה, על מכשולים "סינטתיים" כמו דת והפחד האנושי מה"לא מוכר".
הומניסט  |  27.11.18
4.
יצירת "מפלצות", מעשי אדם.
אולי מחוסנים מאיידס, אך מצד שני יכולות להיווצר "מפלצות" בעתיד, כתוצאה מהניסוי. יתכן ויתפתחו מחלות חדשות לא ידועות עד כה, כתוצאה מניסויים גנטיים חסרי אחריות. כל התערבות של האדם בטבע מהווה סכנה לאנושות. יש לתת לטבע לעשות את שלו, הטבע יודע בדיוק מה צריך ומה נחוץ.
גבי  |  27.11.18
3.
עכשיו צריך לחכות 18 שנה כדי לעשות ניסוי מעשי לטענה
אם ברצינות, אני חושב שהחלטה צריכה להיות בידי הורים לאחר שמתארים להם את הסיכון שבעוד כמה דורות של צאצים שלהם עלולות להתגלות בעיות גנטיות והם חותמים על מסמכים. הרי אף פעם כנראה לא תהיה אצל אנושות ידע מושלם בתחום כלשהו. אבל זה לא אומר שלא צריך לחקור ולנסות דברים חדשים. ככה התפתחה רפואה. ברור שבהתחלה עלולים להיות טעויות כמו עם כל טכנולוגיה ושפני ניסיונות החלוצים עלולים לשלם את המחיר. אבל כל עוד הם מודעים לזה ומסכימים - אני לא רואה בעיה. בטווח ארוך אני מאמין זה יקדם את האנושות. אני אישית לא ארצה לעצב גנטית תינוק שלי בשלב זה (PRE ALPHA VERSION), אבל בעוד 20-40 שניה כשנראה מבוגרים שגדלו מתינוקות שהונדסו גנטית - אני בהחלט בעד שיפור גנטי של ילדים שלי (חיסון מוגבר למחלות, יכולות פיזיות ומנטליות מוגברות, יכולות הישרדות משופרות וכו'). לך תדע, אולי כל הסרטים של XMEN יהפכו למציאות בעוד 100 שנה. אני מתלבט אם אני רוצה שתינוק שלי יהיה סופרמן, תור או סופה.. בעצם לא משנה, אזמין כבר את כל השולשה ;)
מהנדס גנטי  |  27.11.18
לכל התגובות