אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד העבודה החל באכיפה: סגר 37 אתרי בנייה במבצע פתע צילום: שאול גולן

משרד העבודה החל באכיפה: סגר 37 אתרי בנייה במבצע פתע

מדובר במדיניות חדשה, שכן עד כה לא נסגרו אתרי בנייה בשל ליקויי בטיחות - אלא רק במקרים של תאונות; לאחרונה הוטחה ביקורת רבה על רמת והיקף האכיפה של משרד העבודה, בעקבות מספר התאונות הרבות; במשרד העבודה גלגלו את האשמה אל משרד האוצר

26.11.2018, 18:26 | דותן לוי

משרד העבודה והרווחה מנסה לחזק את תדמיתו ולייצר לראשונה אכיפה יעילה. במבצע אכיפה כלל ארצי בן 48 שעות שהתנהל בשבוע החולף, יצאו לשטח כלל מפקחי מינהל הבטיחות למבצעים ממוקדים, במהלכם פשטו צוותי הפיקוח בו זמנית על אתרי בנייה רבים, אכפו הפרות בטיחות חמורות וסגרו במקום עשרות אתרים לגביהם הצטברו אינדיקציות להפרות מהותיות של חוקים ותקנות הבטיחות בעבודה.

קראו עוד בכלכליסט

 , צילום: שאול גולן צילום: שאול גולן  , צילום: שאול גולן

מדובר בשינוי מדיניות של מנהל הבטיחות במשרד העבודה, שכן עד כה נסגרו אתרים ל- 48 שעות רק במקרים בהם התרחשו תאונות קטלניות, וזאת למרות שבידי המפקחים הייתה הסמכות לסגור את האתר גם במקרים הללו. לא ברור האם מדובר בשינוי מדיניות אמיתי, במסגרתו יהפכו המפקחים לגורם אכיפה מרתיע, או במהלך חולף שמיועד לשפר את תדמיתו של משרד העבודה. לפי המשרד, פעילות האכיפה היא תוצר של נוהל חדש שיזם השר חיים כץ, במסגרתו נקבעו שורת ליקוי בטיחות בגינם מפקחי מינהל הבטיחות רשאים לסגור אתרי בנייה גם אם לא אירעה במקום תאונה קטלנית.

עוד אומרים במשרד העבודה, כי בחצי השנה האחרונה נערך פיילוט במסגרתו נסגרו 10 אתרי בנייה בעייתים למשך 30 יום. בחודש האחרון הורה השר חיים כץ להפוך את הפיילוט לנוהל קבוע, במטרה לתקן ליקויים בשטח בטרם יגבו חיי אדם. כמו כן, במבצע אכיפה נוסף שהתקיים ברמת בית שמש החודש הופסקה העבודה לבנייתן של כ-300 יחידות דיור בעיר ואותרו שלוש חברות כח אדם לאספקת שירותי מפעילי עגורנים, לגביהן קיים חשד שפעלו ללא רישיון.

ראובן בן שמעון, מייסד הפורום למניעת תאונות עבודה, אמר כי "מבצעי האכיפה שמקיים משרד העבודה משולים לאקמול שניתן לחולה סופני. על השר לנקוט בפעולות מייידיות, ובהן: איוש מיידי של 22 תקני מפקחי בטיחות שלא מאוישים במשך שנים, הגשת כתבי אישום נגד קבלנים עבריינים - דבר המצוי בסמכות היועצת המשפטית במשרד העבודה, סגירת אתרי בנייה לתקופה ממושכת של יותר מ-30 יום בגין עבירות בטיחות קשות, וקיום שימועים למנהלי חברות ונושאי משרה בחברות הקבלניות. משרד העבודה והשר אינם יכולים להסתפק בהודעות לקוניות בתקשורת, בזמן שפועלי הבניין משלמים את מחיר הדמים בענף הבנייה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות