אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הריבית עלתה: איך זה ישפיע עלינו? צילום: שאטרסטוק

הריבית עלתה: איך זה ישפיע עלינו?

ממשכנתא ועד קניות בחו"ל, להעלאת הריבית לשיעור של 0.25% יש השפעה על הכיס של כל אחד מאיתנו. זה מה שכדאי לכם לדעת

26.11.2018, 18:59 | אליצפן רוזנברג
יש לכם משכנתא? תתכוננו לשלם יותר בכל חודש. וזוהי רק אחת ההשפעות שתהיה להעלאת הריבית על הכיס שלנו.

ממלאת מקום נגיד בנק ישראל, נדין בודו טרכטנברג, הודיעה הערב (ב') על העלאת הריבית במשק משיעור של 0.1% ל-0.25%. זוהי פעם ראשונה מזה שלוש שנים וחצי שבנק ישראל מחליט להעלות את הריבית, לאחר שהגיעה לשפל של כל הזמנים.

להעלאת הריבית יש השלכות רבות על המשק, אך לא פחות מכך על הכיס של כך אחד מאתנו – משכנתא, הלוואות, פיקדונות ועוד. כלכליסט עושה לכם סדר בכל מה שחשוב לדעת.

קראו עוד בכלכליסט

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

למה העלו את הריבית?

בבנק ישראל חוששים מעליית האינפלציה בחודשים האחרונים – תהליך של עליית מחירים הבא לידי ביטוי במוצרים ושירותים שונים. לא מדובר בעלייה דרמטית, אולם בבנק ישראל החליטו שלא לחכות ולהשתמש כבר כעת בכלי השמור להם לרסן את עליית המחירים – הריבית.

איך זה עובד? ריבית גבוהה יותר מעלה את מחיר הכסף (למשל ההלוואות מתייקרות). כך בהתאם, יותר קשה לרכוש מוצרים ושירותים ולכן הביקוש להם יורד. כתוצאה מכך גם המחירים יורדים. למעשה מדובר בסוג של מעגל שאמור ליצור השפעה על מחירי המוצרים.

ציפייה להתחזקות השקל

מה זה באמת עושה? להעלאת הריבית יש כאמור השפעות רבות, אחת מהן למשל היא התחזקות השקל.

העלאת ריבית על השקל הופכת אותו ליותר אטרקטיבי בעיני המשקיעים. בדרך זו היא עשויה לגרום להתחזקות השקל מול המטבעות המובילים. למעשה כבר בשעות האחרונות, מאז הודעת בנק ישראל על העלאת הריבית, ניכרת התחזקות של השקל מול הדולר והאירו.

   

ממלא מקום נגיד בנק ישראל, נדין בודו טרכטנברג, צילום: עומר מסינגר ממלא מקום נגיד בנק ישראל, נדין בודו טרכטנברג | צילום: עומר מסינגר ממלא מקום נגיד בנק ישראל, נדין בודו טרכטנברג, צילום: עומר מסינגר

להתחזקות הזו יש יתרונות וחסרונות - תלוי מאיזה צד של המטבע מסתכלים. אפרופו "חגי הקניות" של נובמבר, שקל חזק הופך את הקניות מעבר לים לזולות יותר. כך גם כל המוצרים הנקובים במטבע זר כגון כרטיסי טיסה, חבילות נופש וכדומה. גם המוצרים המיובאים אמורים לחוות הוזלה, אם כי להוזלה הזו לוקח זמן עד שהיא מתגלגלת לצרכן, אם בכלל מישהו בדרך לא משאיר לעצמו את המרווח.

הצד השני של המטבע הוא היצואנים. אלו משלמים משכורות והוצאות שונות בשקלים כאן בארץ, אבל את ההכנסות הם רושמים בדולר או באירו. עליה בערך השקל או במילים אחרות ירידה בערך הדולר, מפחיתה את ההכנסות שלהם, כאשר מציאות כזו מתרחשת לאורך זמן וההתחזקות השקל הופכת למגמה, העסקים שלהם עלולים להיפגע ולכך יש השלכות גם על העובדים.

ריבית המשכנתא בדרך למעלה

העלאת הריבית במשק משפיעה באופן ישיר על ריבית המשכנתא הניטלת במסלול הפריים (הלוואה לא צמודה בריבית משתנה), ומביאה לכך שהלווים ישלמו יותר. ריבית הפריים היא למעשה הריבית המשמשת את הבנקים לתמחור הלוואות ופיקדונות ומחושבת על פי הריבית במשק בתוספת 1.5%. כך בעקבות העלאת הריבית, תעמוד ריבית הפריים על 1.75% במקום 1.6% כיום – והמשמעות היא שנוטלי המשכנתאות ישלמו יותר מדי חודש.

מחישוב שעשה עבורנו יועץ המשכנתאות שחר אבישי עולה כי מי שלקח משכנתא ממוצעת של כ-720 אלף שקל, כאשר שליש מההלוואה במסלול הפריים, לתקופה של 20 שנה, ישלם במקום 1,094 שקל בחודש (על חלק ההלוואה במסלול זה) 1,110 שקל בחודש – תוספת של 16 שקלים.

ניתן לומר ככלל אצבע, שעל כל 100 אלף שקל שנלקחו במסלול הפריים, יעלה ההחזר החודשי בכ-7 שקלים בחודש.

גם אם ההשפעה הישירה על הריבית על המשכנתא רלוונטית למסלול הפריים, באופן עקיף היא תשפיע כנראה גם על המסלולים האחרים. המציאות מראה כי כאשר עולה הריבית במסלול הפריים, הבנקים נוטים להעלות את הריבית בכל המסלולים.

   

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

יש לציין כי להעלאת הריבית בהקשר זה יש גם השפעה נוספת - היא מפחיתה את הביקושים למשכנתאות. ההנחה היא שמי שנמצא כבר בשלב כזה או אחר של נטילת משכנתא יזדרז להשלים את המהלך וייתכן אף שבחודש-חודשיים הקרובים נראה עלייה בלקיחת הלוואות. אך תוך זמן קצר רבים מאלו שהתלבטו ועוד טרם החליטו אם לקחת הלוואה, יעדיפו להמשיך ולהמתין על הגדר.

האוברדראפט וההלוואות מתייקרים

השינוי כלפי מעלה בריבית הפריים לא מסתכם רק בהשפעה על המשכנתא. למעשה כל סוגי ההלוואות שנלקחו במסלול לא צמוד בריבית משתנה וזה רוב ההלוואות הצרכניות, צפויות לעלות במעט.

ה"הלוואה" הבולטת במסלול זה היא המינוס שלנו. אולי אנחנו לא מסתכלים על זה כך וחבל, אבל האוברדראפט הוא הלוואה לכל דבר. זו הלוואה יקרה במיוחד ועכשיו היא תהיה עוד יותר יקרה.

כאמור, ריבית הפריים המשמשת את הבנקים לתמחור הלוואות, פיקדונות ועסקות אשראי וכן לתמחור האוברדראפט שלנו – תעלה גם כן ב-0.15%.

מלבד המינוס ,כאמור, גם שאר ההלוואות הצרכניות (במסלול פריים) יעלו בין אם מדובר בהלוואה בנקאית, מחברת כרטיסי האשראי, או מחברת מימון חוץ בנקאית אחרת.

אולי נחמה מועטה ניתן יהיה למצוא בריבית הניתנת על הפיקדונות הלא צמודים בבנקים בהם הפק"מים. אלו סובלים כיום מריבית אפסית וזו תשתפר במעט.

כיצד תשפיע הורדת הריבית על השקעות בשוק ההון?

כל מי שעוקב אחרי הנעשה בשווקים בארץ ובעולם, עד לטלטלות הגדולות שמתרחשות בחודשים האחרונים, בעיקר בהובלת הבורסות בארה"ב.

לפחות בתיאוריה, העלאת ריבית אינה טובה לשוק המניות. עליית הריבית על הפיקדונות מייצרת אלטרנטיבה וגורמת כביכול למשקיעים לצאת מההשקעות בשווקים ולהעדיף ריבית מובטחת בפיקדונות. אלא שזה כאמור בתיאוריה. כפי שאנחנו רואים, לשוקי המניות יש התנהגות שלא תמיד ניתן להסביר ובטח לא לנבא.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות