אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התמרון של מנדלבליט: גיבוי, עיבוי או אידוי תיקי נתניהו צילום: אי פי איי

התמרון של מנדלבליט: גיבוי, עיבוי או אידוי תיקי נתניהו

היועמ"ש החליט להוסיף שלושה פרקליטים לצוות שיבחן את תיקי רה"מ. השורה התחתונה היא שמנדלבליט מעצים ומבצר לעצמו את כל האופציות: להגיש כתבי אישום, לסגור או למזער את תיקי נתניהו

28.11.2018, 07:54 | משה גורלי

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט החליט להוסיף שלושה פרקליטים לצוות שיבחן את תיקי ראש הממשלה בנימין נתניהו – המשנה הפלילי שלו עו"ד עמית מררי, עו"ד רעות גורדון ממחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים ועו”ד יונתן קרמר מהמחלקה הכלכלית. להחלטה כזו יש היגיון, ויש גם יותר מהיגיון אחד. לכאורה, מה רע בעוד שלושה זוגות עיניים שישזפו את החומרים? אבל העיניים האלה מחוברות לראשים ולדעות. וכמקובל אצל יהודים, כמות הדעות עולה לעתים אפילו על כמות היהודים.

קראו עוד בכלכליסט

התוספת הזו יכולה להניב למנדלבליט שתי תוצאות רצויות. אם תהיה הסכמה גורפת, נניח לטובת הגשת כתבי אישום, יהיה קל לו להגיש כתבי אישום. אבל, וזה היופי בריבוי, אם הוא יוביל לחילוקי דעות, יוכל מנדלבליט להחליט על סגירת התיקים או מזעור סעיפי האישום. בקיצור, הכל אפשרי - גיבוי, עיבוי או אידוי.

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו, צילום: אלכס קולומויסקי, אוהד צויגנברג אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו | צילום: אלכס קולומויסקי, אוהד צויגנברג אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו, צילום: אלכס קולומויסקי, אוהד צויגנברג

כאשר היועץ המשפטי לממשלה לשעבר מני מזוז החליט לסגור את תיק האי היווני נגד ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון, הוא הקים צוות נפרד של חמישה פרקליטים שהגיע למסקנות הפוכות לחלוטין לאילו שהגיע הצוות של פרקליטת המדינה היוצאת עדנה ארבל - להגיש כתב אישום. בפרקליטות מתעקשים שזה לא המצב, והצוות החדש לא יעבוד בנפרד, אלא במקביל, בנוסף, לצוות בראשות פרקליטת מחוז ת”א (מיסוי וכלכלה) עו"ד ליאת בן־ארי וסגנה יוני תדמור.

בתיק הגדול של אביגדור ליברמן צורפו לצוות של עו"ד אביה אלף, מנהלת המחלקה הכלכלית, שלושה פרקליטים בכירים לבחון לצדה את החומרים. בסופו של יום נסגר התיק בהחלטת היועץ המשפטי דאז יהודה וינשטיין. גם בתיק משה קצב צורפו לדיונים פרקליטים שלא היו מעורבים מלכתחילה בבנייתו, וגם שם פרצו חילוקי הדעות

שאפשרו את הלוליינות הקרקסית שהחלה בטיוטת כתב אישום על אונס כפול, המשיכה בנסיגה להסדר טיעון מינורי וחזרה לאונס הכפול לאחר שהנשיא נסוג באיוולתו מההסדר.

האם הצוות החדש יזרום או יאתגר את המקורי? אין לדעת, אבל כדאי לשים לב למוצא הארגוני של חבריו. שתי החברות הן מהייעוץ המשפטי שבאופן מסורתי מצוי בפוזיציה לעומתית לפרקליטות, והחבר השלישי הוא מהמחלקה הכלכלית שבאופן מסורתי “צהובה” למיסוי וכלכלה שבראשות בן־ארי.

השורה התחתונה היא שמנדלבליט מעצים ומבצר לעצמו את כל האופציות: להגיש כתבי אישום, לסגור או למזער את תיקי נתניהו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות