אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כשהשווקים תנודתיים – כדאי להכיר את שוק ההשקעות האלטרנטיביות

כשהשווקים תנודתיים – כדאי להכיר את שוק ההשקעות האלטרנטיביות

המפלט של המשקיעים שראו את התיק שלהם מאבד גובה באוקטובר האחרון הוא השקעות בקורלציה נמוכה לשוק ההון – ובהן קרנות P2P, קרנות גידור וקרנות נדל"ן

29.11.2018, 11:44 | בשיתוף הלמן הלדובי
אוקטובר האחרון זכה בשוק ההון לכינוי "אוקטובר האדום" – ויש לכך סיבה טובה. זה היה אחד החודשים הגרועים ביותר של הבורסות בארה"ב בשנים האחרונות, כאשר הנאסד"ק ירד ביותר מ-9%, הדאו ג'ונס איבד למעלה מ-5%, ו-S&P 500 ירד בקרוב ל-7%, הכל בתוך חודש אחד, בו איבדו הבורסות האמריקאיות 2.5 טריליון דולר.

זוהי הזדמנות מתאימה להיחשף לתחום ההשקעות האלטרנטיביות, שהיתרון הגדול שלהן הוא בקורלציה נמוכה עד אפסית לשוק ההון. כך, אם אפיקי השקעה כמו קופות גמל וקרנות השתלמות מחקו גם הם רווחים באוקטובר – בשל התלות הגבוהה שלהם במניות ובאג"ח – הרי שהשקעות אלטרנטיביות מושפעות מכך הרבה פחות.

ההשקעות האלטרנטיביות נוצרו במטרה להוות מכשיר השקעה שאינו מושפע מהמניות, כך שהן כוללות, למשל, קרנות נדל"ן ותשתיות, קרנות הון סיכון, השקעות ישירות בנדל"ן וכן השקעות בקרנות גידור, קרנות פרייבט אקוויטי וקרנות בתחום החוב. ההשקעות האלו מאפשרות לנטרל את השפעת שוק המניות, ולרשום רווח גם כאשר הבורסות צוללות, או לחלופין, לפתח אפיק רווח נוסף כאשר הבורסות עולות.

"בעשורים האחרונים, ההשקעות האלטרנטיביות צוברות תאוצה, כאשר בארה"ב הן תופסות כבר כ-30% בממוצע מתיק ההשקעות, בעוד בישראל שיעורן עדיין נמוך יותר", אומר רמי דרור, מנכ"ל בית ההשקעות הלמן-אלדובי. "למעשה, מרבית התיקים עדיין תלויים ב-100% בשוק ההון, ונחלקים לרוב ל-80% חשיפה לאג"ח, ו-20% חשיפה למניות".

דרור מוסיף כי הגופים המוסדיים והמשקיעים המתוחכמים בישראל מרחיבים אט אט את מגוון ההשקעות האלטרנטיביות שלהם. "אם עד לאחרונה קרנות אלטרנטיביות היו מיועדות בעיקר למשקיעים כשרים, הרי שבאחרונה נפתחות אפשרויות חדשות – עם קרנות הפותחות את דלתותיהן גם בפני הציבור הרחב, המחזיק בהון התחלתי בינוני".

רמי דרור, מנכ"ל בית ההשקעות הלמן אלדובי רמי דרור, מנכ"ל בית ההשקעות הלמן אלדובי רמי דרור, מנכ"ל בית ההשקעות הלמן אלדובי

אילו השקעות אלטרנטיביות קיימות בשוק?

ישנו מגוון רחב של אופציות להשקעה אולם חשוב לציין כי לא כולן מתאימות לבעלי הון נמוך ובחלק מהמקרים יש צורך בהשקעה התחלתית גבוהה של מיליון שקלים ויותר. שלוש השקעות אלטרנטיביות שפופולריות בקרב משקיעים ישראלים הן קרן P2P, קרנות גידור וקרנות נדל"ן.

קרן P2P

קרנות מסוג P2P צצו על רקע כלכלת השיתוף התופסת תאוצה בשנים האחרונות, והן משקיעות בתיק של הלוואות צרכניות בפיזור רחב, כאשר ההלוואות הן בשיטת Peer 2 Peer – עמית לעמית. כלומר, במקום לקחת הלוואה מהבנק, ניתן לפנות לאתר אינטרנט המרכז את הפעילות ולחפש אדם שמוכן להלוות את הכסף, בתנאים מסוימים ולפי ריבית שנקבעת מראש.

בבית ההשקעות הישראלי הלמן-אלדובי זיהו את הפוטנציאל בתחום לפני מספר שנים ובשנה שעברה , הקימו קרן המתמחה בהשקעות P2P בארה"ב – שם מגלגל התחום כ-40 מיליארד דולר מדי שנה, כשרוב הסכום מגיע מגופים מוסדיים. הקרן של הלמן-אלדובי מאפשרת השקעה החל מסכום של 50 אלף דולר ומעלה. התשואה המצטברת שלה בין אוגוסט 2017 לאוקטובר 2018 היא כ- 10% - נתון בולט במיוחד על רקע "אוקטובר האדום" והטלטלות שחוו השווקים ב-2018 כולה.

קרנות גידור

קרנות גידור אמנם משקיעות בשוק ההון, אך כפי ששמן מרמז, הן נוקטות אסטרטגיות שונות לגידור הסיכונים שהן נוטלות – במטרה לרשום תשואה גבוהה בין אם שוק ההון עולה, ובין אם הוא יורד. לצורך כך, משתמשות קרנות הגידור במכשירים פיננסיים כגון שורט (מכירה בחסר) ומינוף פיננסי. מכירה בחסר, למשל, מאפשרת להרוויח דווקא כשהמניה יורדת. בקרנות גידור סכום ההשקעה לרוב גבוה מאוד ועומד על מיליון שקלים ויותר.

קרנות נדל"ן

קרנות נדל"ן, הידועות גם כקרנות ריט, מאפשרות להשקיע בשוק הנדל"ן מבלי לקנות דירות, מגרשים, ושטחי משרד או מסחר. המשקיעים המעוניינים להשקיע בנדל"ן באמצעות קרן ריט קונים יחידות השתתפות של הקרן, והקרן היא זו המשקיעה בנדל"ן מסוגים שונים. כך, כאשר מחירי הנדל"ן נמצאים בעלייה – המשקיעים ירוויחו גם בלי שיהיו נכסים בבעלותם, ואפילו אם שוק ההון מצוי בירידה.

בשורה התחתונה

אחרי שנה סוערת בשוק ההון, משקיעים רבים מתבוננים עכשיו מסביב ומחפשים מקום בטוח יותר לשים בו את כספם. אפיקי ההשקעה האלטרנטיביים יכולים להתאים למשקיעים אלה, כאשר מתוכם בולטת אפשרות ההשקעה בקרן P2P – לאור רף הכניסה הנמוך, המאפשר גם למשקיעים עם 50 אלף דולר בלבד לנהל תיק איכותי וליהנות מהזדמנות להיכנס לקרן שרשמה תשואה של כ- 10% בתוך 14 חודשים, בלי ירידות.

*להסבר אודות חישוב התשואה ופרטים נוספים ראו הדוח החודשי ליום 31.10.18 באתר המגנא בכתובת .magna.isa.gov.il. אין בתשואת הקרן בעבר כדי להבטיח תשואה דומה בעתיד, אין באמור כדי להוות יעוץ או שיווק השקעות המתחשב בנתוניו ובצרכיו של כל אדם. הלמן-אלדובי P2P קרן השקעות בשמה הרשמי Halman-Aldubi I2P 1st - Limited Partnership. אין בנתונים במסמך זה כדי להוות מידע מלא וכאמור, לקבלת מידע מלא יש לעיין בכל פרסומי השותפות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות