אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דרמה באוצר: פוצצה הישיבה על הירידה בהכנסות המדינה ב-2019     צילום: אוראל כהן

פרסום ראשון

דרמה באוצר: פוצצה הישיבה על הירידה בהכנסות המדינה ב-2019

לנוכח הנתונים שהצביעו על עלייה בגירעון גם בשנה הבאה, דרש מנכ"ל המשרד שי באב"ד בפתח הדיון, שהוא ייתקיים ללא הדרגים המקצועיים הרלוונטיים. בכירי המשרד התנגדו והדיון התפוצץ בטרם החל

28.11.2018, 13:21 | עמרי מילמן

בכירי משרד האוצר היו אמורים להתכנס היום (ד') כדי לבחון את תחזית ההכנסות לסוף שנת 2018 ולשנת 2019, אולם בפתח הדיון דרש מנכ"ל המשרד, שי באב"ד כי הדיון ייתקיים רק בקרב ראשי האגפים, ללא הדרגים המקצועיים הרלוונטיים. בכירי המשרד התנגדו לכך והדיון התפוצץ בטרם החל לאחר כ-20 דקות, כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

בדיון היו אמורים לבחון באוצר את תחזית ההכנסות המעודכנת של הכלכלן הראשי, כשברקע שנת 2018 צפויה להסתיים עם גירעון גבוה מהתחזית (שעומדת על 2.9%) והחששות כי היקף ההכנסות ב-2019 יהיה נמוך מהתחזית המקורית ויביא לגירעון גבוה גם בשנה הבאה.

הגירעון לחודש שעבר עמד על 3.6%, כאשר בחודשיים הבאים הוא אמור להצטמצם קצת.

במשרד האוצר, ובעיקר בלשכת השר והמנכ"ל עובדים בשבועות האחרונים לשכנע כי הגירעון לא בעייתי כפי שעולה מהנתונים הרשמיים. למעשה שני הפרסומים האחרונים הרשמיים של האוצר, נעשו בתזמונים חריגים שהעלו חשש כי המשרד מעדיף לצמצם את הפרסום.

שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר, צילום: צביקה טישלר שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר | צילום: צביקה טישלר שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר, צילום: צביקה טישלר

כבר לפני מספר שבועות העריכו באוצר כי יפרסמו רשמית את הנתונים המעודכנים של הכנסות המדינה ממסים אולם זה לא קרה עדיין, ככל הנראה משום שמדובר בתחזית לא חיובית במיוחד.

כיום אין כלכלן ראשי למשרד האוצר, מי שממלא את התפקיד בפועל הוא המנכ"ל באב"ד, כאשר מי שאחראי על תחזית ההכנסות הוא הכלכלן לב דרוקר.

גורמים באוצר טוענים כי הדיון לא התפוצץ אלא בוטל, לאחר שראשי האגפים הסכימו כי יתקיים דיון משותף רק לאחר שכל האגפים - אגף הכלכלן הראשי, אגף התקציבים, אגף החשב הכללי ורשות המסים, יסיימו את עבודתם המקצועית ורק לאחר מכן יתכנסו לדיון משותף, לאחריו יפרסמו את הנתון הסופי.

משרד האוצר מסר בתגובה: "הבוקר בוטלה ישיבה שתוכננה לעסוק בתחזיות ההכנסה לשנת 2019, לאור ההסכמה בין כל חברי ההנהלה הרלוונטיים כי עדיין נדרשת עבודת מטה בין האגפים השונים טרם התכנסות ההנהלה לדיון סופי בתחזית, וזאת בהתחשב בנוהל קביעת התחזית של המשרד. בהתאם לכך, הורה המנכ"ל להשלים את העבודה. ברור, כי לאחר השלמת העבודה, תתבצע ישיבת הנהלה מסודרת, על פי הנוהל, ותפורסם התחזית לממשלה ולציבור, כמקובל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות