אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העליון הכריע במחלוקת על קרקעות בגוש עציון: יירשמו על חברה בת של קק"ל צילום: ויקיפדיה

העליון הכריע במחלוקת על קרקעות בגוש עציון: יירשמו על חברה בת של קק"ל

בכך נפתר הסכסוך בין חברת הימנותא לבין תושב פלסטיני. מדובר ב-522 דונם, עליהם ממוקם כיום קיבוץ ראש צורים. בשנה שעברה רשמה קק"ל על שמה כ-880 דונם נוספים בגוש עציון. יו"ר קק"ל: "הישג ציוני כביר"

28.11.2018, 13:58 | דותן לוי

ניצחון לחברת הימנותא (חברה בת של קק"ל) בגוש עציון: בית המשפט העליון דחה ערעור שהוגש על ידי פלסטינאים בנוגע לשאלת הבעלות על קרקע בשטח של 522 דונם בגוש עציון, עליה ממוקם כיום קיבוץ ראש צורים, וקבע כי הימנותא היא הבעלים החוקי של הקרקע.

קראו עוד בכלכליסט

מקורו של ההליך המשפטי בבקשות של הימנותא לתיקון שטח וגבולות, שהוגשו על ידה בשנת 1996 לקצין מטה המקרקעין באזור יהודה ושומרון. במסגרת הבקשה טענו בקק"ל כי הקרקע המדוברת נרכשה על ידם בשנת 1944 מבעליה הקודמים, משפחת מורקוס, ואלה שימשו כאדמות קיבוץ עין צורים עד 1948. הקרקע נרשמה על שם הימנותא בשנת 1994, וכיום ממוקמים עליה מבנה המועצה האזורית גוש עציון ושטחים חקלאיים של קיבוץ ראש צורים, שנוסד בשנת 1969 ומונה כיום כ-200 בתי אב.

יו"ר קק"ל, דני עטר, צילום: עומר מסינגר יו"ר קק"ל, דני עטר | צילום: עומר מסינגר יו"ר קק"ל, דני עטר, צילום: עומר מסינגר

במסגרת הבקשה הוגשו התנגדויות להליך של קצין המטה, וביניהן התנגדות של איברהים ג'דאללה, אביו של המערער לעליון (אשר נפטר בינתיים). לאחר דיון בהתנגדויות נקבע כי המחלוקת היא בנוגע לבעלות על הקרקע ואין זה מסמכותו של הקמ"ט לדון בה.

הימנותא הגישה ביוזמתה תביעה נגד האב לבית המשפט המחוזי בירושלים, אשר דן במקרה במטרה לנסות ולקבוע בבעלות מי נמצאת הקרקע באמצעות בחינת הקושאנים (רישום קרקעות שהיה מקובל בתקופת השלטון העותומני בא"י - ד"ל), וקבע, כי יש חוסר התאמה בין שטח החלקה כפי שמופיע בקושאן ובספרים, לבין המיקום בשטח. לאחר בחינה של טענות הצדדים, חוות דעת של מודדים, מפות, תצהירים ומסמכים היסטוריים שהוגשו לו, קבע בית המשפט המחוזי כי הימנותא ביססה את טענתה לגבי הבעלות על הקרקע.

בשנת 2017 הגישו הפלסטינים ערעור לבית המשפט העליון על החלטת המחוזי, באמצעות עו"ד ג'יאת נאסר הממומן על ידי הרשות הפלסטינאית. כאמור, בית המשפט העליון קיבל את עמדת בית המשפט המחוזי וקבע כי הקרקע תישאר רשומה על הימנותא. לפי קק"ל, כעת, לאחר אישור הבעלות, ניתן יהיה לקדם במקום בנייה של מאות יחידות דיור למגורים.

בהליך דומה נוסף, אשר הסתיים לפני כשנה, נקבע כי קק"ל היא הבעלים של 880 דונם בגוש עציון. את הימנותא ייצגה עו"ד דינה יהב ממשרד יהב ושות'.

יו"ר קק"ל, דני עטר, אמר לאחר דחיית הערעור: "מדובר בהישג ציוני כביר, שמסיים בהצלחה תהליך שקק"ל החלה בו לפני יותר מ-70 שנה. בזכות מאבק עיקש התגברנו על המכשולים שניסו לשים בדרכנו. אירוע היסטורי זה, ושיתוף הפעולה הפורה בין קק"ל למועצת גוש עציון, הם הוכחה שייעודה של קק"ל לא השתנה ומשימתה לשמור על ריבונות יהודית במדינת ישראל שרירה וקיימת".

ראש המועצה האזורית גוש עציון, שלמה נאמן, אמר: "אנחנו מברכים את הימנותא וקק''ל על השלמת המהלך של הסדרת קרקעות במרכז הגוש. פסיקת בית המשפט העליו,ן הדוחה את טענות העותרים, משרה בנו אופטימיות שעמדתו של בית המשפט תבוא גם לטובת היהודים ואדמות היהודים ביו"ש, ולא תהיה אוטומטית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות