אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מורגן סטנלי: הדולר ייחלש ב-2019 - ולא רק בגלל שהפד יפסיק להעלות את הריבית צילום: שאטרסטוק

מורגן סטנלי: הדולר ייחלש ב-2019 - ולא רק בגלל שהפד יפסיק להעלות את הריבית

בראיון ל-CNBC אמר ראש חטיבת המסחר במט"ח בבנק, כי הירידה בהשקעות של יפן, סין ואירופה בשוקי ההון העולמיים תפחית את הביקוש לדולר

29.11.2018, 14:35 | שירות כלכליסט

הדולר ייחלש בשנה הבאה, וזה יקרה לא רק בגלל החלטת הבנק הפדראלי המרכזי להאט את קצב העלאת הריבית, כך לפי האנליסטים במורגן סטנלי. להערכתם, צפויה האטה בקצב צמיחת הכלכלה האמריקאית ב-2019 וזו תוביל לכך שבאמצע השנה יקפיא הפד את העלאות הריבית - מהלך שיחליש את הדולר.

קראו עוד בכלכליסט

אך חשוב מכך, כלכלות גדולות כמו האיחוד האירופי, יפן וסין משקיעות כיום פחות בשוקי ההון העולמיים, ולכן הביקוש לדולר קרוב לוודאי שיופחת. ההיחלשות הזו משמעותית מכיוון שלארה"ב גירעונות בתקציב ובחשבון השוטף, כך שהמדינה זקוקה לרוכשים של האג"ח שהיא מנפיקה. גירעון תקציבי קורה כשכלל ההוצאות של הממשלה גבוהות מההכנסות שהיא מרוויחה, בעוד שגרעון בחשבון השוטף מתרחש כשמדינה מייבאת יותר משהיא מייצאת.

"כשיוצרים חוב, צריך למצוא מישהו שיקנה אותו. פירוש הדבר שצריך לבדוק את הזמינות העולמית של ההון והזמינות העולמית של ההון בירידה חדה", אמר האנס רדקר, ראש חטיבת המסחר במטבע זר בבנק, בשיחה עם CNBC. כתוצאה מכך, יהיה פחות הון זמין לממן את הגרעונות של ארה"ב.

השנה לעומת זאת, התשואות הגבוהות יותר על האג"ח, שנבעו בין השאר מהעלאות הריבית – והצמיחה הכלכלית המשופרת בארה"ב, עודדו את המשקיעים להעביר כספים לתוך הכלכלה הגדולה בעולם. כתוצאה מכך, נרשם ביקוש גבוה יותר לדולר, שרשם עליות למשך מרבית השנה.

הדולר התחזק השנה בעקבות תזרימי הון זרים שנכנסו לארה"ב, אך לפי רדקר ברגע שהמשקיעים ימצאו החזרים טובים יותר במקומות אחרים, קיים הסיכוי שהם יוציאו את הכסף שלהם מארה"ב. עוד הוא הוסיף כי חלק מהשווקים המתעוררים מתחילים להציע החזרים טובים יותר בהשוואה לארה"ב.

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות