אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גולדמן זאקס וג'יי.פי מורגן: הפד יעלה ריבית ארבע פעמים ב-2019 צילום: בלומברג

גולדמן זאקס וג'יי.פי מורגן: הפד יעלה ריבית ארבע פעמים ב-2019

זאת למרות הספקות שעלו בעקבות דבריו של יו"ר הפד, ג'רום פאוול, שרמז כי תיתכן האטה בקצב העלאת הריבית

01.12.2018, 12:02 | שירות כלכליסט

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

הבנקים גולדמן זאקס וג'יי.פי מורגןנצמדים לתחזיותיהם לפיהן הבנק הפדרלי עומד להעלות את שיעור הריבית ארבע פעמים בשנה הבאה, אם כי הם מכירים בכך שהספקות לגבי אמינות תחזית זו רק עלו השבוע - זאת בעקבות דבריו של יו"ר הפד ג'רום פאוול שרמז כי תיתכן האטה בקצב ההעלאה. הריבית בארה"ב עומדת עתה על 2%-2.25%.

קראו עוד בכלכליסט

המשקיעים פירשו את הדברים שאמר פאוול כאיתות לאפשרות של הפסקת העלאת שיעורי הריבית ב-2019, וכלכלני גולדמן זאקס וג'יי.פי מורגן הודו כי מדובר בשינוי טון. עם זאת, הם ציינו את הצמיחה המשמעותית, האינפלציה היציבה ושיעור האבטלה היורד כגורמים שאמורים לגרום לבנק המרכזי להמשיך להדק את מדיניותו בשנה הבאה. "התפתחויות מהזמן האחרון הגבירו את הספקות לגבי תחזיותינו", כך אמרו כלכלנים מגולדמן זאקס בראשות יאן הציוס בדו"ח שפרסמו. הצוות של גולדמן זאקס מסר שהשווקים "הגזימו בהערכת השינוי" מצידו של פאוול כיוון שתחזית הצמיחה של הבנק הפדרלי והעדפתו להעלאת שיעורי ריבית הדרגתית "נותרו בעינם". לדבריהם, הכלכלה ממשיכה לגדול מהר יותר מאשר המגמה לטווח ארוך, ושיעור האבטלה נמצא בדרכו לרדת אל מתחת ל-3.5%, מה ש"ישאיר את הבנק הפדרלי בכיוון של העלאת שיעורי הריבית".

ג ג'רום פאוול | צילום: איי פי ג

עם זאת, הם הצטרפו לדעתם של עמיתיהם במורגן סטנלי לפיה פקידי הבנק הפדרלי עשויים להפחית החודש את מספר העלאות הריבית שצפויות ב-2019. כלכלנים מטעם מורגן סטנלי בראשות ברוס קאסמן טוענים גם הם שדבריו של פאוול מיום רביעי עדיין עולים בקנה אחד עם דברים שנמסרו מטעם הבנק הפדרלי קודם לכן.

כלכלני ג'יי. פי מורגן כתבו כי "אנחנו רואים שהבנק הפדרלי ממשיך באותה מגמה של תיקוני מדיניותו הרבעונית. אבל אנחנו מבינים שהבנק, התלוי במידע שמתחדש תדיר, מקבל החלטות בהתבסס על האינטראקציה שבין הערכות כלכליות והערכות הסיכון שלו".

בשבוע הבא יעמדו למבחן התחזיות של אנשי הבנק הפדרלי לאור פרסום דו"ח התעסוקה של ארה"ב לחודש נובמבר. ההערכה החציונית של הכלכלנים היא עלייה של 199 אלף במספר המועסקים בנובמבר – לא כולל המגזר החקלאי, ושיעור אבטלה שיישאר על 3.7%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות