אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צרות בכלכלה השביעית בגודלה בעולם: הצמיחה בהודו מאטה צילום: בלומברג

צרות בכלכלה השביעית בגודלה בעולם: הצמיחה בהודו מאטה

ברבעון השלישי נרשמה צמיחה של 7.1% לעומת 8.2% ברבעון שקדם לו; עם זאת, אנליסטים מוצאים גם סיבות לאופטימיות

01.12.2018, 13:26 | שירות כלכליסט

כלכלת הודו - השביעית בגודלה בעולם - רשמה האטה: התמ"ג צמח ברבעון השלישי ב-7.1% לעומת 8.2% ברבעון שקדם לו - כך לפי נתונים שהתפרסמו אתמול (ו'). ההודים עשויים להתנחם אולי בכך שעדיין מדובר בשיעור צמיחה הגבוה מזה של סין - 6.5%.

קראו עוד בכלכליסט

לפי CNN, הכלכלה ההודית מושכת תשומת לב מיוחדת לקראת הבחירות הכלליות בשנה הבאה. ראש הממשלה הנוכחי, נרנדרה מודי, זכה לפני ארבע שנים לאחר שהבטיח בקמפיין שלו להגדיל את הכלכלה ההודית תוך הוספת מיליוני משרות למשק המקומי.

רה"מ מודי, צילום: איי.אף.פי רה"מ מודי | צילום: איי.אף.פי רה"מ מודי, צילום: איי.אף.פי

שילאן שאה, כלכלן בחברת Capital Economics, פרסם אזהרה לפיה אין להסתמך על נתוני התמ"ג ההודיים, שאינם תמיד מהימנים. עם זאת, הוא ציין כי הנתונים האחרונים בנוגע לתפוקה התעשייתית ומכירות הרכב מראים גם הם כי הצמיחה חלשה. לדבריו, "הצמיחה אמורה להמשיך לגדול במהירות בחודשים הקרובים, בזכות ההקלות במדיניות הפיסקאלית לקראת הבחירות בשנה הבאה".

פרנג'ול בנדרי, כלכלן  בכיר ב-HSBC, אמר שסביר שהצמיחה תישאר מעל 7% ברבעונים הקרובים, קצב שיכול להישמר "מבלי לעורר אי יציבות ברמה המאקרו-כלכלית".

יש לציין כי נרשמה הקלה בלחצים משמעותיים על הכלכלה ההודית בשבועות האחרונים. ירידה של 35% במחירי הנפט מאז תחילת אוקטובר עזרה למדינה, שהיא אחת מיבואניות האנרגיה הגדולות בעולם. מטבע הרופי, שהגיע בשנה האחרונה למספר נקודות שפל חסרות תקדים מול הדולר, התחזק ביותר מ-5% בחודש האחרון.

שאה אמר גם שסביר להניח כי הבנק המרכזי של הודו, שנמנע מהעלאת שיעור הריבית בחודש שעבר אחרי שתי העלאות מוקדם יותר השנה, יחליט לא לשנות את החלטתו גם בפגישתו המתוכננת לחודש הבא.

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות