אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ברית הנפט בין רוסיה וסעודיה ניצבת בפני "מבחנה הקשה עד היום" צילום: YNET

ברית הנפט בין רוסיה וסעודיה ניצבת בפני "מבחנה הקשה עד היום"

אנליסטים בתחום האנרגיה נושאים עיניהם לפגישה המתוכננת בשבוע הקרוב בין שתי מעצמות הנפט שמטרתה הסכם קיצוץ תפוקה שאמור לסייע להעלות את מחירי הנפט הקורסים. עוד לפני זה - פגישתם של פוטין ובין סלמאן הערב בוועידת ה-G20 בבואנוס איירס

01.12.2018, 17:10 | שירות כלכליסט

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

ברית האנרגיה בין מנהיגת אופ"ק סעודיה ומפיקת הנפט המרכזית רוסיה עומדת בפני "מבחנה הקשה ביותר עד היום", לקראת הפגישה שתיערך בשבוע הבא בין קרטל הנפט ובנות בריתו, כך מעריכים אנליסטים. הפגישה תיערך בוינה ביום חמישי, במטרה להגיע להסכם בקשר לקיצוצי תפוקה שאמורים להעלות את מחירי הנפט היורדים. כך מדווח אתר CNBC. כבר הערב תיערך פגישה חשובה בין מנהיגי שתי המעצמות, כשנשיא רוסיה ולדימיר פוטין והנסיך הסעודי מוחמד בין סלמאן ייוועדו בפסגת ה-G20 הנערכת בבואנוס איירס, ארגנטינה.

קראו עוד בכלכליסט

החוזים העתידיים על הנפט הגולמי ירדו ביותר מ-25% מאז שהגיעו לשיא של ארבע שנים באוקטובר, על רקע חששות מתגברים מתפוקת יתר על רקע הצמיחה הכלכלית המאטה. קריסת המחירים הגבירה את הלחץ על אופ"ק ובנות בריתה לתאם ביניהן סבב חדש של קיצוצים בתפוקה במסגרת פגישתן האחרונה לשנה זו. "כפי שהדברים נראים כרגע, הרוסים והסעודים עדיין רחוקים מהסכמה בנוגע לפרטים הקטנים של הגבלות התפוקה", כך אמר סטפן ברנוק, אנליסט נפט ב-PVM Oil Associates.

הנפט מסוג ברנט נסחר נכון ל-12 בצהריים שעון לונדון ב-58.68 דולר לחבית - ירידה של 1.4%, והנפט מסוג WTI נסחר ב-50.52 דולר - ירידה של יותר מ-1.7%. סעודיה קוראת זה זמן מה לחברות הקרטל להגביל את התפוקה בניסיון להפיג חששות מתפוקת יתר. אך למרות שהצהירה בעבר שבכוונתה לעשות "כל מה שיידרש" כדי למנוע אינפלציה בהיצע, היא אמרה לאחרונה שאינה מוכנה להיות היחידה שתקצץ בתפוקה. עם זאת, מוסקבה אינה שותפה לעמדתה של ריאד שיש צורך בשינוי שיעור התפוקה.

פוטין ובין סלמאן. ברית במבחן, צילום: YNET פוטין ובין סלמאן. ברית במבחן | צילום: YNET פוטין ובין סלמאן. ברית במבחן, צילום: YNET

מתחי הסחר המבעבעים בעולם והסנקציות האמריקאיות נגד איראן עזרו לרוסיה לבצר את מעמדה כמובילה בשוק האנרגיה הסיני בחודשים האחרונים. לכן אין זה מפתיע שהיא לא ששה לחתום על סבב חדש של קיצוצי תפוקה, כך מאמינים אנליסטים, אלא מעדיפה לשמור על רמות התפוקה הנוכחיות - "אם לא יותר". רוסיה גם הזהירה את אופ"ק משינוי האסטרטגיה שלה ב-180 מעלות בכל פעם שהיא נועדת.

"אופ"ק לא בטוחה כיצד עליה לנהל את היחלשות יסודות שוק הנפט שצפויה בשנה הבאה, ואי הוודאות בנוגע להחלטותיה הבאות של הקבוצה בפגישתה המתוכננת גורמת לשווקים לחרדה מוגברת", כך אמר פיטר קירמן, אנליסט אנרגיה בכיר ב-Economist Intelligence Unit. "סעודיה רואה צורך להוריד את התפוקה, אבל היא מצפה לשיתוף פעולה מחברות אופ"ק נוספות ומרוסיה כדי לעשות זאת, בעודה מנסה להימנע מקונפליקט עם ממשל טראמפ בנוגע לכיוון מחירי הנפט", כך קירמן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות