אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מינוי אדרי: סיכוי סביר לעבור בג"ץ צילום: אלכס קולומויסקי

דעה

מינוי אדרי: סיכוי סביר לעבור בג"ץ

ארדן הודיע שיביא לאישור הממשלה את מינויו של צ'יקו אדרי למפכ"ל, למרות המלצת ועדת גולדברג. האם יש סיכוי ששופטי בג"ץ יפסקו לטובת הממשלה?

02.12.2018, 08:15 | משה גורלי
השר גלעד ארדן הודיע שיביא לאישור הממשלה את מינויו של צ'יקו אדרי למפכ"ל, למרות המלצת ועדת גולדברג. הרעיון הוא לאפשר לממשלה לשמוע את שתי העמדות בוועדת האיתור - את זו של השופט בדימוס אליעזר גולדברג שהתנגד ואת זו של פרופ' דניאל הרשקוביץ שתמך. וברקע מרחף כתמיד החשש מבג"ץ שיפסול את המינוי, ועל הדרך יקנה לוועדת גולדברג עוצמה ומעמד שלא הוקנו לה.

קראו עוד בכלכליסט

אבל במקרה הזה יש דווקא סיכוי ששופטי בג"ץ, ולא רק השמרנים שמונו בידי איילת שקד, יפסקו לטובת הממשלה. ב־2011 כאשר בחרה ועדת האיתור את משה אשר לראש רשות המסים, ביקש שר האוצר יובל שטייניץ להתעלם מהמלצתה. בג"ץ כפה עליו את מינוי משה אשר בנימוק הבא: "יש לייחס להמלצה משקל רב, כמעט מכריע. רק בהימצא טעם מהותי בעל משקל מיוחד תהיה הצדקה לסטות מחוות דעת ועדת האיתור".

משה צ משה צ'יקו אדרי | צילום: אלכס קולומויסקי משה צ

במקרה הנוכחי יש לטעמי "טעם מהותי" לסטייה: התיקו בוועדה. העובדה ששני חברים פסלו ושניים תמכו, והתוצאה נקבעה רק בגלל כלל הכרעה טכני, הקול הכפול של ראש הוועדה. ויש טעם נוסף למנוע מבג"ץ להתערב, והוא התמיכה המשפטית של היועמ"ש אביחי מנדלבליט והמשנה דינה זילבר במינוי. כלומר היעדר המניעות המשפטית למינוי אדרי. ועדת גולדברג מופקדת על "טוהר המידות", מושג נזיל ועמום. ייתכן שהסכמה פה אחד על פגם ערכי מהדהד ומובהק יש בה כדי לתמוך בפסילה. וחוץ מזה, איך אפשר להתעלם מהחיזיון הנדיר הזה שבו שקד וזילבר מסכימות ביניהן על משהו.

ואנקדוטה לסיום, התנגדות שטייניץ למומלץ הוועדה משה אשר נגזרה בין היתר מרצונו למנות לראש הרשות את משה טרי. כן, אותו טרי, חבר ועדת גולדברג שתמך עתה בצ'יקו אדרי. כאז, גם היום, טרי תומך במועמד המועדף על השר. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות