אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועד הרפתנים דורש לפטר את יו"ר איגוד מגדלי הבקר

בלעדי לכלכליסט

ועד הרפתנים דורש לפטר את יו"ר איגוד מגדלי הבקר

המחלוקת הפנימית בין הרפתנים מחריפה. חודש לאחר חתימת הסכם החלב, דורש "ועד הרפתנים" לפטר את אביתר דותן. הוועד, המייצג לדבריו רבע מכלל הרפתות בארץ, מבקש לעכב את ביצוע ההסכם שפותח את שוק החלב ליבוא

01.12.2018, 20:20 | נורית קדוש

חודש אחרי שנחתם הסכם ענפי לשוק החלב, מחריפה המחלוקת הפנימית בין הרפתנים. ועד הרפתנים - המייצג לדבריו 200 רפתנים המהווים 25% מכלל הרפתות בארץ - דורש להפסיק את כהונתו של אביתר דותן, יו"ר איגוד מגדלי הבקר, שחתם על ההסכם הענפי עם משרד האוצר.

קראו עוד בכלכליסט

במכתב ששלח לוועדת הביקורת של איגוד מגדלי הבקר ואשר הגיע לידי "כלכליסט", כתב דביר גואטה העומד בראש ועד הרפתנים: "אנו קוראים לכם לעשות שימוש בסמכותכם להורות על כינוס דחוף של ישיבת מועצה לצורך הפסקת כהונתו של המנכ"ל הנוכחי, מר אביתר דותן, לאלתר ולכל הפחות על השעייתו המיידית עד לבירור מקיף ומעמיק של הדברים לרבות מצד חברי ועדת הביקורת". עוד הוסיף ועד הרפתנים: "אנו מבקשים, דורשים וקוראים לפתוח בחקירה גלויה פומבית, מקיפה ומיידית של המועצה ושל חברי ועדת הביקורת לבדיקת התנהלותו ואופן ביצוע תפקידו של מר דותן, תוך גיבוש המלצות נוספות בהתאם לממצאי החקירה".

ועד הרפתנים מנהל מאבק בדותן, שהוביל לחתימתה על הסכם ענפי עם האוצר והחקלאות, במסגרתו נקבע כי שוק החלב בישראל ייפתח לייבוא על חשבון ייצור מקומי. השבוע ידון בית המשפט המחוזי בחיפה בבקשה שהגיש ועד הרפתנים לעכב את ביצוע הסכם שנחתם לפנות בוקר בין הנהגת הרפתנים לאוצר, "עד שיתברר האם ההליך של חתימת ההסכמות בשם הרפתנים נעשה כדין".

אביתר דותן, יו"ר איגוד הרפתנים אביתר דותן, יו"ר איגוד הרפתנים אביתר דותן, יו"ר איגוד הרפתנים

ועד הרפתנים טוען כי ההסכם הרסני ומביא לקיפוח רפתני המגזר המושבי ולפגיעה בקניינם. "הסכם זה הוצג והובא לידי חברי המועצה על ידי מר דותן, בחוסר סמכות ובצורה רשלנית, תוך הטעייתנו, ומתוך שיקולים זרים, בלתי סבירים, פסולים וחוסר תום לב קיצוני. לשיטתנו, מר דותן מעל כלפינו בתפקידו כמנכ"ל ההתאחדות. מר דותן היה אמור לפעול כשליח שלנו והפר כל מחויבות אפשרית כלפינו בתור שכזה, ובתוך כך גם את חובת הנאמנות וחובת הזהירות כלפינו.

דותן מסר בתגובה: "כל מה שמעניין אותי זה מכסות, תקציב מועצת החלב 2019 והחרגת הרפת מתקנות השפכים שהיו אמורים לפגוע בענף בהיקף של 100 מיליון שקל בשנה. למרות מהלכי האימה והאיומים, נמשיך בהליך החקיקה והתקנות של ההסכם המבטיח את התכנון ומחיר הפרישה וההשקעות בשנים הבאות". דותן הוסיף: "יש בחירות ב-2019 להתאחדות מגדלי הבקר, שיתמודדו".

הווטרינרים נגד ההסכם

עמדת ועד הרפתנים נגד ההסכם הענפי זכתה לתמיכה מצד הרופאים הווטרינרים. מדובר ברופאים וטרינרים המועסקים בחברת "חקלאית", הפועלת תחת איגוד מגדלי הבקר בראשות דותן, אשר שלחו לשר החקלאות אורי אריאל גילוי דעת לפיו ההסכם מסכן את הענף: "ברור לכל כי ההסכם יוביל לסגירת משקי חלב רבים והדבר יוסיף למעגל האבטלה רפתנים ורופאים וטרינריים. סגירת רפתות רחבת היקף תפגע אנושות במקורות הכנסה של רבים במשקי הפריפריה". הווטרינרים חתמו את פנייתם בבקשה שהשר אריאל יפעל לגיבוש הסכם שיתמוך בהמשך קיומם של המשקים.

שר החקלאות אורי אריאל, צילום: אלכס קולומויסקי שר החקלאות אורי אריאל | צילום: אלכס קולומויסקי שר החקלאות אורי אריאל, צילום: אלכס קולומויסקי

פנייתם של הווטרינרים לאריאל נתקלה בתגובה תקיפה מצד מי שהיו צד לחתימה על ההסכם עם האוצר. במכתב נזיפה ששלח להם איציק שניידר, המנכ"ל הנכנס של חברת "חקלאית": "חמורה בעייני התנהגות הרופאים שפונים לשר החקלאות תוך שימוש בשם האגודה וזאת תוך נקיטת עמדה בכתב הנוגדת את החלטת המוסדות המוסמכים בענף". שניידר חתם את מכתבו בכוונתו לפעול נגד האפשרות להבעת דעה של הווטרינרים: "כמי שניבחר לתפקיד מנכ"ל "החקלאית" ויוביל את האגודה בשנים הבאות, אני מודיע כי לא אתן לאף אחד לעשות שימוש בשמה של האגודה לקידום אג'נדות אישיות. "החקלאית" הייתה ותישאר חברה מקצועית שנותנת את השירות הווטרינרי המקצועי הטוב ביותר. עובדי "החקלאית" לא ייקחו חלק, בשם האגודה, בשום פעילות שאיננה מקצועית בתחום הווטרינריה. עם כניסתי לתפקיד אפרסם נוהל מחייב בנושא".

ועד הרפתנים הגיב לדברים במכתב ששלח למנכ"ל הנוכחי של "חקלאית" אופיר רייך ובו תקפו את שניידר: "ככל הידוע לנו, שניידר עדיין אינו נושא כל תפקיד רשמי בחקלאית ואין לו כל סמכות או רשות לפנות או לנזוף ברופאי החקלאית כאילו היו ילדים סוררים חסרי דעת ובינה ולא אנשי מקצוע מן השורה הראשונה המבינים את משמעות והשלכות ההסכם על עתיד הענף, לרבות עתיד החקלאית עצמה. למעשה עד לכניסתו לתפקיד באופן רשמי אינו רשאי לפנות בשמכם ובשם החקלאית לאף גורם. מכתבו, אשר נשלח בשם החקלאית ומתיימר לייצג את החקלאית, תוך שימוש בנייר מכתבים רשמי ובלוגו החקלאית כאשר הוא אינו נושא תפקיד רשמי באגודה הינו מעשה חמור מאין כמותו ומהווה שימוש פסול ומסוכן בשמה ובנכסיה של החקלאית, עד כדי גניבת דעת והטעיה ממש ועשוי לגרום לחקלאית נזקים מקצועיים תדמיתיים וכלכליים כאחד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות