אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יוכרע ברגע האחרון: האם המשנה ליועמ"ש תופיע מחר בוועדה לביקורת המדינה? צילום: יריב כץ, אלכס קולומויסקי

יוכרע ברגע האחרון: האם המשנה ליועמ"ש תופיע מחר בוועדה לביקורת המדינה?

לאחר שהתעמתו בפומבי בנוגע להמשך הופעותיה של דינה זילבר בוועדות הכנסת, מתקשים היועמ"ש, אביחי מנדלבליט, ושרת המשפטים, איילת שקד, לרדת מהעץ. מחר מתוכננת לזילבר הופעה בדיון בנושא נפיץ במיוחד: מעמדם של שומרי הסף

02.12.2018, 11:29 | משה גורלי

לאחר שהכריזו בפומבי על עמדותיהם לגבי המשך תפקודה של המשנה ליועמ"ש, דינה זילבר, וטיפסו גבוה על העץ, מתקשים היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ושרת המשפטים, איילת שקד, לרדת ממנו מבלי שאחד מהם ישבור רגל. היום (א') צפויה זילבר להופיע בממשלה בדיון בנושא ממלא מקום המפכ"ל.

שרת המשפטים הודיעה, חד וחלק, שזילבר לא תייצג יותר את הממשלה בוועדות הכנסת, ואילו מנדלבליט השיב לה, באופן חד וחלק גם הוא, שהשרה לא מוסמכת לקבוע מי ייצג אותו ואת הממשלה בכנסת. עם זאת, מנדלבליט סידר לעצמו תעודת ביטוח זמנית במקרה של התנגשות חזיתית עם שקד: עד להודעה חדשה, אמר, כל הופעה של זילבר זקוקה לאישורו. והאישורים, בינתיים, לא ניתנים. הבעיה היא שלא ניתן למרוח לנצח את הפער שבין העמדה העקרונית הנחושה - זילבר תופיע - לבין העמדה המעשית - זילבר לא תופיע בלי אישורי, שמי יודע מתי יינתן.

קראו עוד בכלכליסט

מימין: איילת שקד, דינה זילבר ואביחי מנדלבליט, צילום: יריב כץ, אלכס קולומויסקי מימין: איילת שקד, דינה זילבר ואביחי מנדלבליט | צילום: יריב כץ, אלכס קולומויסקי מימין: איילת שקד, דינה זילבר ואביחי מנדלבליט, צילום: יריב כץ, אלכס קולומויסקי

מחר מתוכננת לזילבר הופעה בוועדה לביקורת המדינה בנושא נפיץ במיוחד: מעמדם של שומרי הסף. יו"ר הוועדה, שלי יחימוביץ', שומרת לזילבר כיסא. ב-19 בנובמבר, שלושה ימים אחרי סיום הטיפול "המשמעתי" של היועץ בזילבר, הזמינה יחימוביץ' את מנדלבליט לדיון המתוכנן מחר. "מנדלבליט, שהוזמן לדיון, הודיע שהוא שולח במקומו את דינה זילבר", אמרה יחימוביץ' לכלכליסט. "אני לא נכנסת לכיפופי הידיים הפנימיים, ולא מעלה ולו לרגע על דעתי שהיועץ יבטל החלטה של עצמו". עכשיו על היועץ לבחור עם מי לריב, ושתי האופציות – שקד ויחימוביץ' – אינן מרנינות במיוחד.

מי שיכולה לחלץ אותו מהמצוקה היא דווקא שקד, אם תחליט להופיע בעצמה בוועדה במסגרת הסמכות ששמורה לשר לבוא ולהציג את עמדת המשרד בוועדות הכנסת. שר המשפטים לשעבר, פרופ' דניאל פרידמן, הרבה להשתמש בסמכות זו כשמשרד המשפטים סירב לייצג את עמדתו, והיו לא מעט מקרים כאלה. פרידמן הוא המנטור של שקד, ומעניין האם ינחיל לה גם את הפרקטיקה הזו.

כך, הכל פתוח והרשות נתונה. זילבר, עד לעת כתיבת שורות אלה, טרם קיבלה אישור להופיע. ככל הנראה, רק בשעות אחר הצהריים יוכרע האם תופיע מחר בוועדה. יחימוביץ' מצפה לה, במשרד המשפטים לא יודעים מה יחליט מנדלבליט ושקד מסרבת להסגיר את תוכניותיה. האם תופיעי בוועדה, שאלתי את שרת המשפטים. "תמתין ליום שני", השיבה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות