אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מבחני ההסמכה לצורך רישום קבלני השיפוצים הקטנים יוצאים לדרך צילום: shutterstock

מבחני ההסמכה לצורך רישום קבלני השיפוצים הקטנים יוצאים לדרך

המבחנים - חלק נוסף מהניסיון להסדיר את ענף השיפוצים הפרוץ, במסגרתו יחויבו קבלני שיפוצים ברישום בפנקס הקבלנים לצורך ביצוע עבודות בהיקף העולה על 43 אלף שקל. כיום פועלים כ-15 אלף קבלני שיפוצים - רק 2,100 מהם רשומים בפנקס

02.12.2018, 13:42 | ענת דניאלי

בימים אלה יוצאים לדרך קורסי הכשרה, וביום שישי הקרוב צפוי מבחן ההסמכה לצורך רישום כחוק של קבלני שיפוצים הפועלים בהיקפים קטנים בפנקס רשם הקבלנים - כך הודיעו היום (א') משרד הבינוי והשיכון והתאחדות קבלני השיפוצים.

מבחני ההסמכה לטובת הרישום מתקיימים ללא עלות וצפויים להיערך כל חודש. מדובר בניסיון להוביל להסדרת ענף השיפוצים הפרוץ, במסגרתו מחויבים קבלני שיפוצים ברישום בפנקס הקבלנים לצורך ביצוע עבודות בהיקף העולה על 43 אלף שקל.

   

קראו עוד בכלכליסט

 , צילום: תומי הרפז צילום: תומי הרפז  , צילום: תומי הרפז

במאי האחרון חתם שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, על תיקון שהוריד את סכומי השיפוצים המחייבים את הרישום. לפני התיקון, קבלנים שביצעו עבודות בהיקף של עד 1.5 מיליון שקל חוייבו ברישום בפנקס רשם הקבלנים. במקביל לקידום הבחינות וההסמכה, החל קמפיין פרסומי ביוזמת משרד הבינוי והשיכון והתאחדות הקבלנים, הקורא לציבור להעסיק קבלני שיפוצים רשומים בלבד.

הסיווג החדש יאפשר לכל קבלני השיפוצים שמבצעים עבודות בהיקף של עד 350 אלף שקל לעבודה להירשם כחוק בפנקס רשם הקבלנים. הקבלנים מופנים על ידי הרשם למבחני ההסמכה, בהם נבדקת רמת בקיאותם ומקצועיותם בנושאים שונים, כגון: בטיחות בעבודה, ארגון אתר, חומרי בניין, יציבות מבנים ועוד. כמו כן, באפשרותם להירשם ללימודי הסמכה של חצי שנה, בהם יקבלו כלים ומידע רב בנושאים הללו.

כיום: 15 אלף קבלני שיפוצים פעילים, רק 2,100 רשומים בפנקס

כיום רשומים ברשם הקבלנים כ-2,100 קבלני שיפוצים מתוך כ-15 אלף הפועלים בענף זה (14%). במשרד הבינוי צופים כי כ-700 קבלנים נוספים ירשמו בתקופה הקרובה ברשם הקבלנים לאחר מבחני ההסמכה. כמו כן, צופים במשרד עלייה לאורך זמן של כ-45%, לכדי 3,050 קבלני שיפוצים שירשמו ברשם הקבלנים.

מנתונים שמסר משרד הבינוי עולה כי בישראל מתבצעים מדי שנה כ-300 אלף שיפוצי בתים, כאשר העלות הממוצעת לשיפוץ דירה בגודל 100 מ"ר עומד על 300-350 אלף שקל (מחיר ממוצע לשיפוץ כללי של הדירה, כולל רכישת הכלים הסניטריים, ארונות, חומרי עבודה וכדומה - ע"ד).

כמו כן, ענף השיפוצים מגלגל כל שנה למעלה מ-15 מיליארד שקל, מתוכם כ-6 מיליארד שקל על תחזוקה ושיפוץ במשקי הבית, והיתר על עבודות שיפוץ ותחזוקה של מוסדות, חברות ומשרדים ממשלתיים.

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט: "זהו מהלך משמעותי נוסף, כחלק מהסדרת ענף השיפוצים אותה אנו מובילים בשנים האחרונות במטרה לקדם ולייעל את ענף הבנייה בישראל לטובת הקבלנים והאזרחים".

יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים, ערן סיב: "הצלחנו להתגבר על כל המכשולים ולהוציא את ההסדרה לדרך. השלב הבא יהיה העלאת המודעות והתגייסות של אזרחי ישראל, אשר יבחרו להעסיק קבלני שיפוצים רשומים בלבד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות