אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פיקוח על מעונות היום: מי שומר על ילדי הגן? צילום: יריב כץ

פיקוח על מעונות היום: מי שומר על ילדי הגן?

על אף שחוק הפיקוח על מעונות היום עבר בקריאה שניה ושלישית בחודש שעבר, בדיקה של המרכז להעצמת האזרח מראה כי החלטת הממשלה מ-2012 על הגברת הפיקוח במעונות היום - עוד רחוקה מיישום מלא

03.12.2018, 12:46 | שירות כלכליסט

7 שנים עברו מאז שממשלת נתניהו השנייה, אישרה להגביר את הפיקוח על מעונות היום. מאז ועד היום, ההחלטה לא יושמה במלואה ויקח עוד זמן עד אשר נוכל לראות פיקוח על מעונות היום בפועל.

כבר בתחילת שנת 2012, בעקבות המלצות ועדת טרכטנברג, קיבלה הממשלה החלטה ברורה לחוקק את חוק הפיקוח על מעונות היום לפעוטות, לקבוע בתקנות את הסטנדרטיים הפיזיים והפדגוגיים להפעלתו ולבצע שורה של צעדים על מנת להגביר את הפיקוח על פעוטות בגילאי 0-3, לשפר את מצבם של מעונות היום ולהקל את הנטל הכלכלי על ההורים.

על אף חשיבות הנושא, הליך חקיקת החוק ארך שנים ארוכות והחוק אושר סופית רק באוקטובר 2018, כמעט שבע שנים לאחר אישור החלטת הממשלה. שאר רכיבי ההחלטה עדיין מצויים בהליך יישום וחלקם כלל לא יצאו אל הפועל בשנים שחלפו - בראש ובראשונה, בהיבט הרגולטורי, עדיין לא גובשו התקנות והסטנדרטים על פיהם יופעל החוק, והחוק שאושר בחודש שעבר נתן לממשלה פרק זמן של שנה נוספת על מנת לפרסמם.  

גם בהיבטים הכלכליים והאיכותיים הדרך עוד ארוכה - מתוך כ-400 מעונות היום אשר היו אמורים לתת מענה לכ-30 אלף פעוטות, נבנו ואושרו עד היום קצת יותר ממחצית, תגבור ההכשרות למטפלות מעולם לא יצא אל הפועל והמהלך הגדול של הכנסת מעונות יום פרטיים למערך הפיקוח הממשלתי ממתין עדיין גם הוא.

עינת פישר לאלו, מנכ"לית המרכז להעצמת האזרח: " אישור החוק לפיקוח על מעונות היום לפעוטות הינו צעד מבורך וחשוב מאין כמותו ותוצר של עבודה מאומצת בכנסת, בממשלה ובחברה האזרחית. עם זאת, הדרך לשינוי המציאות בפועל עדיין ארוכה ונדרשים עוד צעדים משמעותיים - החל מאישור התקנות וקביעת הסטנדרטים לפיקוח ועד להשקעה בהכשרות, התאמת מעונות פרטיים והגדלת היצע המעונות ברחבי הארץ. מדיניות הממשלה לטיפול בסוגיית מעונות היום נקבעה כבר לפני קרוב לשבע שנים, ויש לעשות הכל כדי להמשיך ולממשה במלואה בהקדם האפשרי".

פעוטון. מתי סוף סוף יפקחו?, צילום: אלעד גרשגורן פעוטון. מתי סוף סוף יפקחו? | צילום: אלעד גרשגורן פעוטון. מתי סוף סוף יפקחו?, צילום: אלעד גרשגורן

פרויקט המוניטור של ״המרכז להעצמת האזרח״, הוא פרויקט מעקב אזרחי אחר ביצועי הממשלה ועמידתה בהתחייבויותיה לציבור. המרכז להעצמת האזרח הינה עמותה הפועלת בתחומי הממשל, ועוסקת ביישום התחייבויות הממשלה ובאפקטיביות המגזר הציבורי והרשות המבצעת. המרכז מפעיל שורה של כלים מקצועיים למעקב אחר פעילות הממשלה ואחר יישום הבטחותיה לציבור ופועל לשיפור הליכי היישום והסרת חסמים במגזר הציבורי.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות