אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שקד בוועדת הכלכלה: "אין לי אמון בדינה זילבר, היא לא תייצג עוד את הממשלה" צילום: אוהד צויגנברג

שקד בוועדת הכלכלה: "אין לי אמון בדינה זילבר, היא לא תייצג עוד את הממשלה"

המשנה ליועמ"ש התייצבה לדיון על הסכם החלב - למרות ששרת המשפטים הודיעה כי תחליף אותה. ח"כ סוויד ביקשה מהשרה לא לרדת לרמה של התקוטטות עם פקידים, והיא ענתה: "ארד גם ארד". מנדלבליט הבהיר בדיון מקביל: "היא שם בגללי, אני שלחתי אותה"

03.12.2018, 13:25 | נורית קדוש, ישי פורת ושחר חי

שרת המשפטים איילת שקד תכננה להחליף היום (ב') את המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר בדיון על הסכם החלב בוועדת הכלכלה של הכנסת. זאת לאחר שאמש הודיעה שקד ליו"ר הוועדה ח"כ איתן כבל כי היא תייצג את משרד המשפטים בדיון במקומה של זילבר - אבל למרות זאת זילבר החליטה לא לוותר והתייצבה גם היא לדיון.

במהלך הדיון אמרה שקד: "אין לי אמון בדינה זילבר, היא לא תייצג עוד את הממשלה".

קראו עוד בכלכליסט

במקור הייתה זילבר אמורה להופיע הבוקר בפני הוועדה לביקורת המדינה, בדיון על מעמד שומרי הסף, אולם אתמול מסרה יו"ר הוועדה ח"כ שלי יחימוביץ' כי היועמ"ש אביחי מנדלבליט הודיע כי יחליף את זילבר בדיון. בפתח הדיון מנדלבליט התייחס לכך ואמר כי אחרי שהנושא התרחב, הוא החליט להגיע בעצמו לדיון - אך הבהיר כי הוא זה שביקש מזילבר להופיע בפני ועדת הכלכלה.

יו״ר הקואליציה ח״כ דוד אמסלם דרש מכבל להקפיד כי את עמדת המדינה תייצג השרה שקד ולא זילבר. אמסלם: ״בוועדות הכנסת באות לידי ביטוי עמדות השרים ואני מבקש מכל יושבי ראש הועדות, לנהוג לפי תקנון הכנסת״.

כבל השיב: ״על הבוקר קיבלתי מכתב מיו"ר הכנסת שמודיע לי מה נהלי העבודה. אני מכיר לא רע את הכללים. הוא כתב שעמדת הממשלה נאמרת על ידי הגורם הבכיר ביותר הנוגע לעניין ובמקרה הזה שרת המשפטים. מנגד, הוא הוסיף שמי שמנהל את הדיון הזה הוא יו"ר הועדה וזאת הסמכות שבידי ואפעיל אותה בשום שכל״.

ח״כ רויטל סויד (המחנה הציוני) טענה כי היועמ"ש נמצא בדיון בועדת ביקורת, כי מי שאמורה להביע עמדתו בדיון החלב היא זילבר. ״את לא אמורה להתקוטט עם פקידים ואת צריכה לאפשר לשיחבר להביע את עמדת היועמ"ש״. שקד השיבה: ״אני אביע את עמדתו״. סויד השיבה לשקד שאל לה לרדת לרמה הזאת ״ארד גם ארד״, אמרה שקד.

 

משקד נמסר אתמול כי הגעתה תואמת לסעיף 123 לתקנון הכנסת, שהותקן מכוח חוק יסוד הכנסת. בכך ממשיכה שקד את מאבקה בזילבר בעקבות דבריה בדיון על חוק הנאמנות בתרבות, שבו מתחה ביקורת קשה על כוונת הממשלה לשלול תקציבים ממוסדות תרבות שיציינו, בין השאר, את יום העצמאות כיום אבל.

מימין דינה זילבר, ח"כ איתן כבל ושרת המשפטים איילת שקד מימין דינה זילבר, ח"כ איתן כבל ושרת המשפטים איילת שקד מימין דינה זילבר, ח"כ איתן כבל ושרת המשפטים איילת שקד

בדיון אמרה שקד בנושא החלב כי "לתפיסתי החקלאות זה לא עסק, אלא ענף חיוני לקיומה של המדינה ואם הממשלה צריכה להכניס יד לכיס כדי לקיים אותו, צריך לעשות את זה". שקד טענה שבתיאום עם היועמ"ש, עמדתה שהסכם החלב הוא עניין מדיניות שצריך להיות מטופל מול משרד האוצר והחקלאות וללא מעורבות משרד המשפטים. שקד הוסיפה: ״אם הצרכנים נדרשים לשלם יותר כדי שתהיה חקלאות זה בסדר״.

עם סיום דבריה, עזבה שקד את הדיון. דקות ספורות לאחר מכן, נתן היו"ר לזילבר את רשות הדיבור והיא אמרה: "התבקשתי על ידי היועמש לייצג אותו כנציגתו ובהמשך לעבודה שלנו שנעשית מתוקף תפקידו של היועמ"ש, בנושא שמערבים שני משרדי ממשלה".

זילבר ציינה כי התקיים לפני כשבוע דיון במשרד המשפטים בעקבות טענות בנוגע לגיבוש הרפורמה בחלב: "במהלך גיבוש הרפורמה שארכה כשנה וגם בתקופה האחרונה, עלו טענות מזויות שונות ומגורמים שונים. אנחנו בוחנים את הטענות המשפטיות ויש במקביל הליך משפטי (תביעת ועד הרפתנים נגד ההסכם במחוזי חיפה - נ"ק).

"אנחנו עובדים על הדברים בשיתוף הלשכות המשפטיות של המשרדים. בדיון שקיימנו עם כל הגורמים, עלו מכלול הטענות. נסיים את הדיון בטענות המשפטיות והמסקנות ינתנו בקרוב".

עוד הוסיפה זילבר כי לצד זאת, ברור שהמישור המשפטי הוא רק צד אחד בבחינת מכלול הרפורמה. "יש גם את היבט המקצועי ויש הרבה שאלות על המדיניות, אשר שנויות במחלוקת. המתווה מנוסח ברובו באופן רך וכולל קידום תקנות והוראות נוספות להקמת צוותים מקצועיים, כך שהיישום מחייב עבודה נוספת ובכפוף לכל דין והנחיות הלשכות המשפטיות של המשרדים".

כבל קבע כי יתקיים דיון נוסף בנושא הסכם החלב.

המחלוקת על דינה זילבר

 

כבר בחודש שעבר דרשה שקד את פיטוריה של זילבר בעקבות דבריה התקיפים נגד החוק של שרת התרבות מירי רגב. שקד דרשה שזילבר לא תייצג יותר את משרדה בוועדות הכנסת. "זילבר אינה רשאית להגיע לממשלה או לכנסת כנציגת המשרד, ובכל דיון שבו מבקשת הממשלה או הכנסת לקבל את עמדת משרד המשפטים בנוגע לתחומי הביטחון, דיני אוכלוסין, המשפט המנהלי, עבודת הממשלה, תמיכות, הנצחה, ביקורת שיפוטית, תרבות, מכרזים, סדרי דין בבג"ץ, שלטון מקומי, חקלאות ותחום טוהר המידות", טענה השרה.

היועמ"ש בתגובה נזף בזילבר על דבריה ואמר כי "אני מצפה ממך כמשנה ליועמ"ש להיות ערה למשמעות של הדברים שאותם את מכננת לשאת, בוודאי בנסיבות של דיון בכנסת על הצעת חוק ממשלתית טעונה ורגישה מבחינה ציבורית, ולמשמעות העלולה להינתן לדברייך, גם אם לא לכך כיוונת".

"אני מצפה ממך לראות את התמונה הרחבה של הדברים ולהעריך מראש כיצד התבטאויות מעין אלה עלולות להיתפס ולמה הן עלולות להוביל, בדגש על הפגיעה של ממש שעלולה להיגרם לתדמיתו הניטראלית והמקצועית של הייעוץ המשפטי הציבורי", המשיך מנדלבליט ואמר: "במקרים של ספק - יש להיוועץ בי טרם מעשה, מתוך הבנה כי אני נושא באחריות הכוללת לעבודת הייעוץ המשפטי לממשלה".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

17 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

16.
היום שבו התביישתי בשרת המשפטים שלי
איילת שקד איכזבת היום את כל מי שהאמין בך בהתנהגות בוטה, לא ממלכתית, שלא נגיד ילדותית.. נראית היום בועדה כמו מי שמשחקת בדובי לא לא.. את ובנט הוכחתם בשבועות האחרונים חוצפה ועזות מצח שברגע האמת הוכיחה שאתם משחקים במגרש של גדולים מכם.. חבל, עוד רגע ושכנעתם אותי
אמיר  |  03.12.18
לכל התגובות