אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יו"ר רשות החשמל: "עליית מחיר החשמל נובעת גם מהתייקרות חוזה הגז של חברת החשמל"                   אוהד צויגנברג

יו"ר רשות החשמל: "עליית מחיר החשמל נובעת גם מהתייקרות חוזה הגז של חברת החשמל"

בכנס "אילת-אילות לאנרגיות מתחדשות" התייחס שר האנרגיה על ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות ואמר שהיעד הוא להגיע ליעד של 17% ייצור עד שנת 2030

03.12.2018, 12:47 | ליאור גוטמן

"אם לא נזהר ולא נעשה הכל בצורה מושכלת להוריד את זיהום האוויר יקרה לנו מה שקורה בביג'יינג, ואזרחים יצאו לרחובות עם מסננים כדי להגן על בריאותם. כדי שזה לא יקרה, וכדי שהקדמה והגידול באוכלוסייה ילווו בהפחתה של זיהום האוויר אנחנו חייבים לעשות מעשים גם היום, ולכן אנחנו מגבשים תוכנית אב למשק האנרגיה והמטרה לגמול עד 2030 את ישראל משימוש בדלקים מזהמים" - כך אמר הבוקר (ב) שר האנרגיה יובל שטייניץ בכנס "אילת-אילות לאנרגיות מתחדשות" באילת.

לדברי שטייניץ, הגמילה שהוא מדבר עליה תגיע למרות הגידול במספרי המכוניות והאוכלוסייה. "זיהום האוויר ייחתך בחצי. זה לא פשוט אבל כן אפשרי. בחשמל אנחנו מתכננים סיום השימוש בפחם תוך 10 שנים וכבר התחלנו עם זה. החזון הוא לעבור לייצור חשמל שמקורו רק באנרגיות מתחדשות או בשימוש בגז טבעי. בתעשייה התוכנית היא שתוך עשור רוב השימוש שם יהיה בגז טבעי ושימוש בדלקים אחרים דוגמת סולר או מזוט יגיע רק במקרי חירום. בתחבורה השאיפה היא שצי הרכב יהיה מבוסס על מכוניות חשמליות ואילו רכב כבד ינוע בכוח גז טבעי", אמר.

יובל שטייניץ, שר האנרגיה , צילום: עמית שעל יובל שטייניץ, שר האנרגיה | צילום: עמית שעל יובל שטייניץ, שר האנרגיה , צילום: עמית שעל

בהתייחסו להיקף ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות אמר שטייניץ שהיעד הוא להגיע ליעד של 17% ייצור עד שנת 2030, רף שנתקשה לעבור אותו ללא אגירה היות והיא עדיין יקרה לשימוש. שטייניץ הזכיר גם את משק המים והזכיר שהכנרת מתייבשת והיא עלולה להעלם. "זהו משאב טבע שחשוב לא רק לנו אלא גם לתיירות ולדתות אחרות ולא ניתן להתחממות הגלובלית לחסל את האגם הטבעי שלנו. מי שנוסע לאורך בקעת נטופה כבר רואה הקמת צנרת שתזרים לשם מים מותפלים".

ד"ר אסף אילת, יו"ר רשות החשמל , צילום: עמית שעל ד"ר אסף אילת, יו"ר רשות החשמל | צילום: עמית שעל ד"ר אסף אילת, יו"ר רשות החשמל , צילום: עמית שעל

יו"ר רשות החשמל אסף אילת התייחס לשימוע שיצא אתמול במסגרתו תעריף החשמל הביתי יעלה בינואר ב-6%, ואמר ש"מקורו בשינויי שער דולר ודלקים כמו גם התייקרות חוזה הגז של חברת החשמל. מדובר במשק סגור ואי אפשר להעביר עלויות ממקום למקום. אני עוד לא יודע מה יקרה בשנה הבאה אבל ככל שהשנה מתקדמת כל יש יותר אינפורמציה. בטווח הקצר המחירים לא ירדו אבל ההתייעלות תגיע ובטווח הארוך תעריפי החשמל ירדו"

מנכ"ל משרד האנרגיה אודי אדירי טען שעליית תעריף החשמל היא העולם של אתמול. "חלק מההתייקרות זה חיבור מתקנים סולארים שיצאו לדרך לפני חמש שנים ובמחיר גבוה . בעתיד אלמנטים כאלה לא יהיו רלונוטיים. במסגרת הרפורמה בחברת החשמל הכל ישתנה ונוכל לתת לאזרחים לבחור ספקים. הלוואי והיינו עושים את זה קודם אבל התנאים לא בשלו והרפורמה הזו לוקחת את המשק לכיוון טוב כי בייצור תהיה תחרות ובהולכה ובחלוקה ישאר מונופול טבעי". אדירי הזכיר שלפני 7 שנים הוא ישב בכנס הזה כנציג משרד האוצר ותעריף החשמל לאנרגיה סולארית היה 2 שקלים לקילוואט שעה. "צעקו לי שהאוצר חוסם את השמש. היום זה 20 אג' לקוט"ש".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
המדיניות של משרד האנרגיה או זה שאתם דוברים שלהם בלי לשאול שאלות קשות??
למה רק יעד של 17% אנרגיות מתחדשות? זאת בדיחה עצובה. אפילו משרד הגנת הסביבה אמרו. מעט מדי, לאט מדי, עלוב מדי. ומה זה תכנית אב עד שנת 2030??? זה בסך הכל בעוד 11 שנים. רק לבנות את תחנות הכוח על גז יקח חצי מזה. תכנית אב אמורה להיות חזון של שנים קדימה. והיא חייבת להתבסס על אנרגיות מתחדשות - על שמש בעיקר, על רוח ועל גלים. ובעיקר - גז הוא דלק פוסילי שמזהם את הים והאוויר. חייבים להגביל את השימוש בו ולא להפוך למטרה אסטרטגית. העולם פועל בכל הכוח להפחית פי 3 את הפליטות לאוויר מאנרגיה מזהמת, ובמשרד האנרגיה גוזרים עלינו אסון. מדינת ישראל תהיה צפופה פי 2 ומזוהמת פי 100. מספיק עם השקרים וזריית החול בעיניים. ומספיק עם עיתונאי חצר שלא שואלים שאלות בסיסיות, כמו למה צריכים כל כך הרבה תחנות כוח על גז, מי קהל היעד ומה יעשו עם כל החשמל?
מה יותר בעייתי  |  05.12.18