אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נשים עובדות מדינה יוכלו לשבות מחר רק על חשבונן צילום: אלעד גרשגורן

נשים עובדות מדינה יוכלו לשבות מחר רק על חשבונן

לפי ההנחיות שפרסמו נציבות שירות המדינה והאוצר, שובתות יוכלו לעשות זאת רק על חשבון יום חופשה או יום בחירה. יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה: "משרדי הממשלה מנסים להשתיק את המחאה"

03.12.2018, 16:04 | שחר אילן

עובדי המדינה והרשויות המקומיות יוכלו להיעדר מחר (ג'), ביום שביתת הנשים, רק על חשבון יום חופשה או יום בחירה. כך עולה מהנחיות שהוציאו נציבות שירות המדינה ומשרד האוצר. הדבר מבטל למעשה הודעות שהוציאו מספר עיריות, לפיהן יאפשרו לעובדות להיעדר מבלי שינכו להן יום חופש.

במכתב שהוציא היום נציב שירות המדינה, פרופ' דניאל הרשקוביץ, למנהלי כוח האדם במשרדי הממשלה, מערכת הביטחון ובתי החולים הממשלתיים, הוא מבהיר כי "עובדים, נשים או גברים, אשר יבקשו להיעדר ביום שלישי 4.12.2018 תאושר היעדרותם בניכוי יום בחירה/חופשה מהמכסה הצבורה לבחירתם". אם יעדרו בחלק מיום העבודה בלבד, ינוכה חלק זה מצבירת ימי החופשה. עובד שאין לו מכסת ימי היעדרות, יוכל לצבור יום גרעון על חשבון השנה הבאה.

קראו עוד בכלכליסט

עליזה אלקובי, אמא של שלומית שנרצחה על ידי עובד זר , במחאת נשים בחיפה, צילום: אלעד גרשגורן עליזה אלקובי, אמא של שלומית שנרצחה על ידי עובד זר , במחאת נשים בחיפה | צילום: אלעד גרשגורן עליזה אלקובי, אמא של שלומית שנרצחה על ידי עובד זר , במחאת נשים בחיפה, צילום: אלעד גרשגורן

כן הורה הרשקוביץ למשרדים לקיים מחר כנסים בנושא המאבק באלימות נגד נשים. הרשקוביץ מציג את הוראותיו כהתחשבות ביום השביתה, וכותב כי "נציבות שירות המדינה רואה במיגור תופעת רצח נשים והפעלת אלימות נגד נשים מטרה נעלה וערך חשוב".

בעקבות מכתבו של הרשקוביץ הוציא סגן בכיר לממונה על השכר במשרד האוצר, דיא אסדי, מכתב למרכז השלטון המקומי ולמנהלי כוח האדם בעיריות הגדולות. במכתב הוא מציין שבתקשורת פורסם כי העיריות הגדולות יאפשרו לעובדים להצטרף לשביתה, ומבהיר שהדבר אפשרי רק על חשבון יום חופשה או בחירה.

באוצר הסבירו כי קיימת החלטת ממשלה לפיה עובד שלא עובד לא יכול לקבל כסף. לכן, גם בשביתת הלהט"בים, גם בשביתת העובדים הסוציאליים וגם במקרה זה - עובד שרוצה לשבות יכול לעשות כן רק על חשבון יום חופש או יום בחירה. הטענה היא שנציבות שירות המדינה ומשרד האוצר לא יכולים לקבוע מה מחשב לערכי על מנת לקבל כסף בגינו.

ממרכז השלטון המקומי נמסר כי "בעקבות הנחיית האוצר הוציאו מרכז השלטון המקומי ופורום ה-15 מכתב הקורא לרשויות המקומיות לקיים כינוס מיוחד במסגרת יום ההזדהות מחר. בכינוס, שיתקיים בהשתתפות עובדי הרשויות אשר ייבחרו להגיע ליום העבודה, ידונו בגילויי האלימות נגד נשים". בנוסף, קראו במכתב לכלל הרשויות המקומיות להצטרף להפגנת ההזדהות המרכזית שתתקיים לאחר תום יום העבודה, בשעה 19:30.

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, ח"כ עאידה תומא-סולימאן (הרשימה המשותפת), האשימה בתגובה כי "משרדי הממשלה מנסים להשתיק את מחאת הנשים". לדברי תומא-סלימאן, "קו ישיר מחבר בין ממשלה שמסרבת להכיר בכשלים שלה במאבק באלימות כנגד נשים, לבין המשרדים הממשלתיים שמסרבים לתמוך במחאה הציבורית ומאיימים על העובדות שישבתו. זו מתקפה מאורגנת של הממשלה כלפי הנשים והשביתה, שרק צוברת תאוצה. אנו נגיב לניסיונות אלה בשביתה חזקה מחר".

ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני) פנתה בתגובה לנציב שירות המדינה בבקשה לשנות את החלטתו, וכתבה לו כי "בהפתעה ובצער שמעתי את הוראתך כי אין לכבד את החלטת ראשי וראשות העיר, ועובדת או עובד אשר יבקשו לקחת חלק במחאה הציבורית יאלצו לנכות יום חופש משכרם. אני קוראת לך להכיר בגודל השעה ובחשיבותה של המחאה המדוברת, לחזור בך מההוראה הזו ולהיענות לרצון ראשי וראשות העיר".

הקואליציה ברחה מהצבעות האי אמון

מליאת הכנסת קיימה היום דיון בהצעות אי אמון שהגישו סיעות המחנה הציוני, הרשימה המשותפת, יש עתיד ומרצ, בנושא "כישלונה של הממשלה בטיפול ברצח נשים", כאשר הקואליציה בחרה להחרים את הדיון בהצעות אי האמון בפעם השלישית ברציפות. לאור זאת זכו כל ההצעות לרוב של כ-50 קולות מול אפס מתנגדים, אך לא התקבלו מכיוון שנדרשת תמיכה של 61 חברי כנסת.

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) אמרה ש"באופן אבסורדי הכיסאות של חברי הקואליציה נותרו כעת ריקים. הם מוכנים להקריב את כל אוכלוסיית הנשים בישראל רק כדי לשמור על הכסאות הללו". ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) אמרה: "הממשלה בורחת מאחריות, וגם את רצח הנשים גררה למחנאות פוליטית. דמן של 24 הנשים שנרצחו זועק מאזלת היד של הממשלה. הרצח הבא ירשם על כל חברי הקואליציה שנעדרו מהמליאה היום".

במהלך הדיון הוצאו מיציע הציבור פעילות בארגוני נשים שהניפו שלטי מחאה.

שר העבודה והרווחה, חיים כץ (ליכוד), החל להשיב בשם הממשלה אך שם לב שחברות הכנסת מתכנסות לצילום סלפי כשעל ידיהן כתוב "מצב חירום", ואמר: "חלק מאלה שדיברו כאן לא האמינו למה שהן אומרות, אך מאחר ולא מעניינת אותן תשובת הממשלה והן באו רק למחות ולא להקשיב אז תודה רבה", וירד מן הדוכן. בין הדברים שתכנן השר לומר: "בשנים האחרונות עשינו פריצת דרך משמעותית בטיפול באלימות במשפחה. לאחר קרוב לשני עשורים של קיפאון, תעריפי המקלטים עלו בעשרות אחוזים, התקציב לטיפול באלימות במשפחה עלה מ-52 מיליון שקל ל-100 מיליון שקל. התקציבים גדלו ואיתם סל המענים, שמאפשר שיקום איכותי וטוב יותר לנפגעים ולפוגעים. אני מאמין שנוכל ליצור בלם רציני לתופעה הכואבת ולמנוע את הרצח הבא".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות