אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משפט שדה: רק לא דינה זילבר

משפט שדה: רק לא דינה זילבר

איך מונעים במה מהמשנה ליועמ"ש דינה זילבר? התותחים הכבדים טורחים להגיע לוועדות כנסת. מנדלבליט התייצב בעצמו לדיון הנפיץ על שומרי הסף, ואת זילבר שלח לדיון על מחירי החלב. שם שקד מנעה בגופה את הופעתה ונשאה דברים במקומה

04.12.2018, 08:41 | משה גורלי

1. ממלאי מקום

מנדלבליט ושקד מתייצבים לדיונים בוועדות הכנסת

 

אתמול חזינו ביום נדיר ומיוחד שלא היה כמותו בכנסת. גם שרת המשפטים איילת שקד וגם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט התייצבו בעצמם לשני דיונים בוועדות הכנסת. מנדלבליט בוועדה לענייני ביקורת המדינה, בראשות שלי יחימוביץ', בדיון על שומרי הסף, ושקד אצל איתן כבל בוועדת הכלכלה בדיון על מחירי החלב. מהו פשר הכבוד העצום הזה שהפגינה הממשלה לכנסת, שאותה היא לא סופרת בדרך כלל? מה גרם לשרת המשפטים לחדול לרגע מעיסוקה הקדחתני ברפורמות מערכת המשפט לטובת רפורמות החלב? התשובה במילה אחת: זילבר. ובשתי מילים: דינה זילבר.

יחימוביץ' היטיבה לנסח זאת כששאלה את מנדלבליט: "למה ומאיפה האנרגיות האדירות האלה, ובלבד שדינה זילבר לא תופיע בכנסת?" היועץ השיב שלפתע התבהר לו שמדובר בדיון עקרוני שחשוב שהוא יופיע ולא זילבר. שקד היתה הגונה יותר: "אין לי אמון שהיא תמשיך לייצג את המשרד שלי. אני אוהבת להגיע לכנסת. בשבילי זה לא עול אלא זכות, ואשמח להמשיך ולעשות זאת".

דינה זילבר המשנה ליועמ"ש והיועמ"ש אביחי מנדלבליט , צילום: יריב כץ דינה זילבר המשנה ליועמ"ש והיועמ"ש אביחי מנדלבליט | צילום: יריב כץ דינה זילבר המשנה ליועמ"ש והיועמ"ש אביחי מנדלבליט , צילום: יריב כץ

עד יום ראשון אחר הצהריים לא היה ברור מי יופיע ואיפה ביום שני בבוקר בכנסת. מנדלבליט, שהוזמן לפני כשבועיים על ידי יחימוביץ' לדיון, הודיע לה שזילבר תופיע, וזה היה תקף עד שלשום. אלא שאז החליט מנדלבליט שלדיון הנפיץ הזה, במיוחד כשזילבר מופיעה בו, עדיף שילך בעצמו. אבל כדי שלא יואשם בהמשך התקפלות בפני האולטימטום של השרה, החליט לשלוח את זילבר לדבר על מחירי החלב, בתקווה שאף אחד לא ישים לב וזילבר תחזור בדלת האחורית. אלא ששקד לא פראיירית. היא לא התעצלה ולמדה את עניין החלב רק כדי להתייצב בוועדה ולמנוע בגופה, ממש כך, את הופעת זילבר. וכך קרה ששני בכירי הבכירים של הרשות המבצעת במערכת המשפט כיבדו שתי ועדות כנסת בראשות האופוזיציה בדיונים שאליהם נשלחים בדרך כלל פרקליטים זוטרים יותר. אז זהו, שהממשלה לא החלה פתאום לכבד את הכנסת, פשוט כל התותחים הכבדים גויסו למטרה הקדושה – למנוע מזילבר להופיע.

2. צולבים שומרי סף

נתניהו ושרי הממשלה יורים חצים בשופט גולדברג ובמפכ"ל אלשיך

 

הדיון על שומרי הסף התמקד למעשה בשלושה: השופט בדימוס אליעזר גולדברג, ראש הוועדה למינוי בכירים; רוני אלשיך, המפכ"ל היוצא; ואפילו דינה זילבר, המשנה ליועמ"ש, שרוחה ריחפה ממעל בחדר הוועדה.

גולדברג ואלשיך טונפו אתמול מכל עבר: גולדברג על שהעז לפסול את מועמד הממשלה למפכ"לות, ואלשיך על ההמלצות נגד ראש הממשלה שניתנו ביום פרישתו. אלשיך חטף ישירות מנתניהו, וגולדברג משרי הממשלה, שהודיעו כי יתמכו בצ'יקו אדרי למרות ההמלצה. ח"כ משה מזרחי הביע זעזוע מהשפל אליו ירדה הביקורת, שרמזה לגזענות מצדו של גולדברג. הוא התכוון כמובן לפוליטיקאים, ולא ציין שמי שהוביל בתקשורת את הטינוף הזה היה עמיתו לשעבר ומקורבו של אדרי, ניצב בדימוס אורי ברלב.

מנדלבליט כדרכו לא יצא בהגנה נחרצת ותקיפה על שני המותקפים. "צריך לגבות את המשטרה", פתח ואמר. ח"כ יוסי יונה: "אל תגיד צריך, תגיד 'אני מגבה את המשטרה'". היועץ הודה לו ואימץ את התיקון. לגבי גודלדברג הדילמה שלו מורכבת יותר. מצד אחד הוא מייצג את הממשלה, ועליו להגן על מדיניותה ועל סמכותה לבחור מועמד שנפסל בידי ועדה שהיא מייעצת בלבד. מצד שני הוא מחויב לבג"ץ, שקבע כי ניתן לסטות מהמלצות ועדה כזו רק אם יש נימוק חזק ומהותי. "המעמד של הוועדה הזו היא מייעצת, ולכן לממשלה הזכות לקבל החלטה אחרת", אמר. "אני מציע להיזהר, גם אם לא מרוצים מהחלטה כזו או אחרת. הדבר הזה נמצא גם בדיונים אצלי, אנחנו שוקלים את הדברים". ולגבי הפגיעה בגולדברג? "יש להיזהר בכבודו", אמר היועץ.

איילת שקד , צילום: עמית שעל איילת שקד | צילום: עמית שעל איילת שקד , צילום: עמית שעל

יחימוביץ' הצביעה על היעדרם הגורף של חברי הקואליציה מהדיון. "האם הם מחרימים אותך, היועץ? בהתחלה הם החרימו, כי חשבו שזילבר תגיע. עכשיו כולם מתעניינים במחירי החלב?", תהתה. בהמשך הדיון הגיע ח"כ קואליציה אחד מיקי זוהר, שהטיח ב"חבריו לשמאל": "היום הגעתם כולכם להגן על היועץ המשפטי, איפה הייתם כשההמונים הפגינו נגדו מול ביתו?".

3. יועמ"ש במגננה

מנדלבליט השווה את עצמו לשופט ששומע מאות עדויות

לאחר סבב של אורחים וח"כים ניתנה למנדלבליט זכות התשובה והמילה האחרונה. כדי להגן על התהליך שהוא מוביל בחקירות ראש הממשלה, ובמיוחד לנוכח הביקורת על האטיות והמריחה, הקביל עצמו היועץ לשופט ששומע מאות עדויות. "הייתם רוצים שהוא ייתן פסק דין באותו היום? זה יהיה אסון", אמר. "כולם עובדים אצלנו בשיא המרץ. תיק 4000 הגיע רק עכשיו וצריך ללמוד אותו. זה ייעשה מהר ככל שניתן. האם אם מצפים שאחליט בלי שאשמע את הפרקליטות ואת פרקליט המדינה?". מנדלבליט גם התייחס להרחבת הצוות: "זה לא חדש ונעשה כבר לפני כמה חודשים במסגרת חובתנו לבחון ולטייב את תהליך קבלת ההחלטות".

אגב, בדיוק כשהיועץ החל לדבר על הרחבת הצוות נקטע השידור בערוץ הכנסת לטובת התוכנית הבאה. בדיוק כמו רשות השידור בימיה הגדולים, שקטעה פעם שידור משחק גביע בשלב ההכרעה של הפנדלים כי הגיעה השעה העגולה והחובה הגדולה לעבור לחדשות. בפעם הבאה מומלץ להפעיל קצת שיקול דעת. בכל זאת, לא בכל יום מגיע היועץ המשפטי לכנסת. לא בכל יום יש לנו את דינה זילבר שמאפשרת זאת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות