אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

צה"ל מזהיר את חיזבאללה: "אל תתקרבו למנהרות, חייכם בסכנה"

דובר צה"ל בשפה הערבית שיגר אזהרה בטוויטר לפעילי חיזבאללה ולחיילי לבנון לבל יתקרבו למנהרות ההתקפיות שבהן מטפלת ישראל במסגרת מבצע "מגן צפוני": "ראו הוזהרתם". דובר צה"ל ל-ynet: "ערוכים למגוון תרחישים. אם יהיו התפתחויות - נדע להגיב"

04.12.2018, 10:52 | ynet ושירות כלכליסט

כשברקע מבצע "מגן צפוני", מזהיר הבוקר (ג') דובר צה"ל בשפה הערבית אביחי אדרעי את פעילי חיזבאללה ואת חיילי לבנון מלהתקרב למנהרות ההתקפיות שנחפרו מלבנון אל תוך שטח ישראל. "חייכם בסכנה", נכתב בציוץ בטוויטר. "ראו הוזהרתם".

קראו עוד בכלכליסט

דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, אמר בריאיון לאולפן ynet, כי "כרגע מוקד שלנו הוא באזור מטולה. יש פה פעילות גם של כוחות הנדסיים, כוחות חי"ר וכוחות מיוחדים. הרעיון הוא לחשוף את השטח, לאתר את המנהרות ולנטרל אותן.

מבצע מגן צפוני: פעולות צה"ל בגבול לבנון, באיזור מטולה, צילום: אביהו שפירא מבצע מגן צפוני: פעולות צה"ל בגבול לבנון, באיזור מטולה | צילום: אביהו שפירא מבצע מגן צפוני: פעולות צה"ל בגבול לבנון, באיזור מטולה, צילום: אביהו שפירא

הזהרתם את אנשי חיזבאללה לא להתקרב לגדר כי הם "מסכנים את חייהם"

"יש פה הפרה בוטה של הריבונות הישראלית שבה ארגון טרור מוכוון על ידי איראן שמקבל כסף איראני חופר מנהרות מתחת לגבול הבינלאומי בין ישראל ללבנון לתוך שטח ישראל, הוא מפר את החלטה 1701 של האו"ם שקובעת שאסור לו להתקיים מדרום לליטני. הוא מראה שצבא לבנון למעשה לא שולט בשטח, שמי ששולט בכפר קילה זה ארגון הטרור חיזבאללה, ואחד האמצעים שלו זה מנהרות טרור - אבל יש לו גם מפקדות ואמצעים אחרים. הדבר הזה הוא דבר חמור ולא מקובל, ואנחנו רואים בממשלת לבנון אחראית לכל מה שקורה פה. כרגע אל מול המבצע, עבר מסר מדובר צה"ל בערבית שהכוונה שלנו היא לפעול מול התוואים האלה ומי שנמצא בהם מסכן את חייו.

אתם מתייחסים הבוקר למנהרות הללו, אבל במשך שנים תושבים התריעו ואמרו שהם שומעים חפירות. האם מדובר באותן מנהרות וגם אז, האם אפשר להגיד שזלזלתם?

"הדבר האחרון שעשינו זה לזלזל. אני חושב שכל אחד מהתושבים פה יכול לספר שהמפקדים קיבלו את התלונות, בדקו את הטענות, השתמשו בכלים טכנולוגים והנדסיים רלוונטיים אל מול הדברים האלה ושללו את קיומן של מנהרות במקומות שתושבים דיווחו עליהם. אני חושב שכשתתבהר התמונה נראה שלא בהכרח יש קשר בין המקומות שיש מנהרות של ארגון הטרור לבין המקומות שבהם האזרחים דיווחו על זה. עדיין אני חושב שהעובדה שצה"ל יוצא היום למבצע - אמנם הגנתי - אבל אל מול פעילות התקפית של ארגון הטרור חיזבאללה, באופן יזום, בהפתעה, מבלי שהיה סיכון לתושבים, כשהם לא מהווים איום מיידי, הוא הישג גדול ומשמעותי".

מנהרה תת קרקעית בין לבנון לישראל שנחשפה היום , צילום: דובר צה"ל מנהרה תת קרקעית בין לבנון לישראל שנחשפה היום | צילום: דובר צה"ל מנהרה תת קרקעית בין לבנון לישראל שנחשפה היום , צילום: דובר צה"ל

האם יש הערכה או צפי לתגובת נגד של חיזבאללה?

"אני חושב שלא נכון להיכנס בשלב הזה להערכות. אנחנו פועלים בשטחנו. אני חושב שבשעות הקרובות לאט לאט יתבהר לצד השני מה אנחנו עושים ומה היקף הידיעה שלנו - הטכנולוגית והמבצעית - לגבי הפרויקט שלו. אני כן יכול להגיד שאנחנו ערוכים למגוון תרחישים, יש פה הרבה מאוד כוחות תגבור סדירים וכן כוחות של חיל האוויר שלא נמצאים פה, ואם יהיו התפתחויות - נדע להגיב עליהן".

גם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד התייחס לנושא בריאיון לאולפן ynet: "הפעולה בצפון לא מצדיקה את הפקרת הדרום. אנחנו מדברים על זה מ-2016. מדינת ישראל יודעת לטפל בילדים בשדרות כמו שהיא יודעת לטפל בילדי מטולה. זה לא צריך לבוא אחד על חשבון השני. היה צריך להמשיך בעזה ולא לעצור בטענה שאין לה אחיזה במציאות. זה מבצע חשוב, אבל היה אפשר להמשיך במקביל".

המבצע החל במקביל להערכת מצב שקיים אלוף פיקוד צפון יואל סטריק במטולה, ובמסגרתו פועלים הכוחות לחשיפה ולנטרול של מנהרות התקפיות שחיזבאללה בנה לאורך גבול לבנון. הפעילות נעשית כעת מתוך שטח ישראל ולמרות רגישות המבצע - השגרה האזרחית באזורנשמרת. ראש מועצת מטולה דוד אזולאי התייחס הבוקר לפתיחת מבצע "מגן צפוני" בגבול לבנון ואמר ל-ynet כי המצב האזרחי במועצה שגרתי.

אזולאי אמר כי השינוי היחיד הוא שהחקלאים באזור המערבי, הסמוך לגדר, הונחו שלא להגיע למטעים. "הגנים, הקייטנה של ילדי בית הספר, מרכז קנדה, הכול פועל כרגיל. אלוף פיקוד צפון עדכן אותי בלילה, והמבצע החל לפנות בוקר. אנחנו בקשר בלתי פוסק עם התושבים ונוציא להם הודעת עדכון כל שעה", אמר ראש המועצה.

"משנת 2006 זיהינו כי חיזבאללה בונה מנהרות הגנתיות בשטח שלו והגביר זאת לאחר המלחמה", נמסר מדובר צה"ל. "ב-2012 זיהינו את תוכנית 'כיבוש הגליל' שנסראללה מדבר עליה, והיא כללה רכיב מפתיע של מנהור התקפי. ב-2013 בדקנו את הנושא בעקבות דיווחים של אזרחים על קולות חפירה, אך הם נשללו והתברר שלא היו מנהרות חודרות".

מבצע מגן צפוני: חשיפת מנהרות בגבול לבנון, צילום: דובר צה"ל מבצע מגן צפוני: חשיפת מנהרות בגבול לבנון | צילום: דובר צה"ל מבצע מגן צפוני: חשיפת מנהרות בגבול לבנון, צילום: דובר צה"ל

נושא המנהרות של חיזבאללה הוא אחד הנושאים שעלו באותה ישיבת קבינט ארוכה בעקבות ההתחממות האחרונה בדרום עם חמאס לפני כשלושה שבועות, ויש להניח שהיווה שיקול בהחלטה שלא לדרדר את הגבול הדרומי לעימות. ייתכן שגם הארכת כהונתו בשנה של הרמטכ"ל, רב אלוף גדי איזנקוט, הייתה קשורה לנושא החשיפה והנטרול של המנהרות.

ב-2014, בזמן מבצע צוק איתן, נחשפה לעיני כל מערכת מנהרות התקפיות של חמאס החודרות מרצועת עזה לישראל. אחרי המבצע החלו תושבים בצפון הארץ להתלונן על רעשים מוזרים שהם שומעים מבטן האדמה ועל מבנים חריגים שקמו מהצד השני של הגבול, שמעלים חשש שחפירת מנהרות מתבצעת גם באזורם. מצה"ל נמסר אז: "הנושא נבדק על ידי כוחות ייעודיים ונשלל".

מבצע מגן צפוני: חשיפת המנהרות באיזור מטולה, צילום: דובר צה"ל מבצע מגן צפוני: חשיפת המנהרות באיזור מטולה | צילום: דובר צה"ל מבצע מגן צפוני: חשיפת המנהרות באיזור מטולה, צילום: דובר צה"ל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות