אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המבצע נגד מנהרות חיזבאללה: ניוד תותחים, גיוס מילואים חלקי ודיון בקריה צילום: יואב זיתון

המבצע נגד מנהרות חיזבאללה: ניוד תותחים, גיוס מילואים חלקי ודיון בקריה

בשעות האחרונות מנייד צה"ל תותחים בצפון הארץ כחלק מההיערכות להמשך מבצע "מגן צפוני" להשמדת מנהרות חיזבאללה. צה"ל גייס כוחות שונים למילואים, אך לא פתח בגיוס נרחב. ראש הממשלה מכנס דיון הערכת מצב בקריה שלאחריו יכונס הקבינט. ב-20:00 הצהרה של נתניהו והרמטכ"ל

04.12.2018, 18:13 | ynet

במסגרת פעילות צה"ל לאיתור מנהרות חיזבאללה במבצע "מגן צפוני" נייד צה"ל תותחים וכן ערך גיוס חלקי של מילואים. גויסו כוחות שונים למילואים למערכים מסוימים כמו לאמ"ן ולחיל האוויר. עם זאת, צה"ל לא פתח בגיוס מילואים נרחב והסתפק בעיבוי המערכים בצפון בלוחמי תגבור, רובם בסדיר.

קראו עוד בכלכליסט

ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו שוהה בקריה בתל אביב ויקיים אחר הצהריים (ג') דיון הערכת מצב ביטחונית בהשתתפות הרמטכ"ל, ראש המל"ל ובכירי צה"ל ומערכת הביטחון. מיד אחר כך יכונס הקבינט המדיני-ביטחוני. בשעה 20:00 ימסרו נתניהו והרמטכ"ל הצהרה לתקשורת בקריה.

 , צילום: איי פי צילום: איי פי  , צילום: איי פי

דובר צה"ל תת-אלוף רונן מנליס אמר מוקדם יותר היום כי "כל חטיבת הקומנדו תגברה את גזרת לבנון ופרוסה שם לצד תגבורי חי"ר ושריון נוספים. כך גם מטוסי חיל האוויר וספינות חיל הים שתוגברו בצפון. כך מתנהלת אופרציה מבצעית רחבה: מבצע. אנו נערכים לאירוע ארוך ולכן הכנו כמה אפשרויות. אנו ערוכים לכל האפשרויות והמבצע רק ביומו הראשון. נטרול המנהרות לא בהכרח יהיו בשטחנו".

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין הרגיע את תושבי הצפון. בציוץ בטוויטר כתב: "אני פונה מכאן לאזרחי ישראל בכלל ולתושבי הצפון בפרט. אתם יכולים להיות רגועים ובטוחים. צה"ל כולו דרוך ומוכן למתן מענה, והמבצע הנוכחי מוכיח את החשיבות במוכנות של כלל צה"ל לכל תרחיש שייכפה עלינו. אנחנו יודעים שיש לנו על מי לסמוך".

הוא הזהיר את חיזבאללה ולבנון: "אנו רואים בממשלת לבנון את האחראית לכל הנעשה בלבנון, ומזהירים את חיזבאללה לבל יכפיף את לבנון לאג'נדה איראנית, או ישתמש בלבנון כבסיס לתקיפת ישראל. הקהילייה הבינלאומית חייבת להבין כי ישראל תעשה כל הנדרש להגן על עצמה, וכי ישראל דורשת את מעורבות הגורמים הבינלאומיים באכיפת ההחלטות".

 , צילום: דובר צה"ל צילום: דובר צה"ל  , צילום: דובר צה"ל

בצהריים סיים הרמטכ"ל גדי איזנקוט סיור והערכת מצב לאורך הגבול עם קציני פיקוד הצפון ונפגש עם ראשי הרשויות באזור. בעקבות הערכת המצב התייחס דובר צה"ל מנליס למנהרה שנחשפה ליד מטולה: "היא נחפרה במשך יותר משנתיים מהאזור הדרומי של הכפר כילא, מתוך מבנה מגורים. זו חפירה שונה מעזה. מדובר בחפירה בסלע, מורכבת וארוכה יותר. המנהרה נחפרה 40 מטר בשטח ישראל. בסך הכל אורכה המוערך הוא כ-200 מטר. יש מנהרות ארוכות יותר".

על פי צה"ל, בניגוד למנהרות שנחפרו מרצועת עזה, המנהרה ליד מטולה היא ללא דיפונים מבטון - אלא מסלע טבעי שבתוכו נחצבה. גובהה ורוחבה - כשני מטרים. יש בה מערכות אוורור, חשמל וצינורות. היא נחפרה בעומק של כ-25 מטרים.

כרגע מתבצעות עדיין עבודות הנדסיות עם כלי דחפור שונים מחוץ למטולה. בין מקום הפעילות לבין הגדר ההיקפית של מטולה יש כמה מאות מטרים. פתח המנהרה שהתגלה ומטופל נושק לחומה שמפרידה בין כילא לשדה החקלאי מול מטולה. העבודות באזורים נוספים נגד המנהרות החודרות יימשכו לפי סדר עדיפות ומידת האיום.

המבצע לחשיפת המנהרות מתוכנן להימשך כמה שבועות. "חלק מהפעולות יהיו מדויקות ואחרות פחות", אמר תא"ל מנליס. "אנו אוחזים בתמונה רחבה יותר מהתוואי עצמו, כולל מהיכן הגיעה כל מנהרה. יש חברי מטכ"ל שלא ידעו על המבצע שתוכנן אצלנו באופן ממודר בדיוני מעקב פעמיים בשבוע ומול הדרג המדיני". 

כוחות גדולים של יוניפי"ל, כוח צבאי לשמירת שלום של האו"ם, נפרסו היום משני צידי הגבול בין הכפר הלבנוני כילא למטולה. עשרות חיילי או"ם הגיעו לפקח ולתעד מקרוב את המתרחש, בניסיון להרגיע את השטח ולמנוע הסלמה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות