אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צה"ל: החדרנו מצלמה למנהרה הבוקר ותיעדנו פעילי חיזבאללה צילום: YNET

צה"ל: החדרנו מצלמה למנהרה הבוקר ותיעדנו פעילי חיזבאללה

דובר צה"ל הציג תיעוד של מצלמה שהוחדרה למנהרה שאותרה הבוקר בגבול לבנון. בתיעוד נראו מחבלי חיזבאללה מתקרבים ומצמידים אליה מטען חבלה. נתניהו: "הפעולה תימשך ככל שיידרש, רב הנסתר על הגלוי". הרמטכ"ל: הפעולה אושרה בקבינט לפני כחודש, צה"ל תגבר משמעותית את המוכנות

04.12.2018, 20:15 | ynet

דובר צה"ל הציג הערב (ג') תיעוד מיוחד של מצלמה שהוחדרה הבוקר למנהרה שאותרה בגבול לבנון במסגרת מבצע "מגן צפוני". בתיעוד נראים מחבלי חיזבאללה מתקרבים למצלמה ומצמידים אליה מטען חבלה.

קראו עוד בכלכליסט

בתחילת ההצהרות של ראש המממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו ושל הרמטכ"ל גדי איזנקוט, הציג דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, פרטים נוספים על המנהרה שאותרה ונוטרלה. "המנהרה נחפרה ממבנה אזרחי ששימש כמפעל בלוקים אזרחי עד שנת 2014, מטרים ספורים מעמדת יוניפי"ל ומסיור יוניפי"ל".

רה"מ נתניהו, הערב, צילום: YNET רה"מ נתניהו, הערב | צילום: YNET רה"מ נתניהו, הערב, צילום: YNET

"דקות לאחר תחילת המבצע, החדרנו, בפעולה חשאית, מצלמה לעומק 25 מטרים למנהרה ודקות ספורות אחרי הכנסת המצלמה אפשר לראות פעילים של חיזבאללה נעים לכיוון המצלמה בעלייה בתוך המנהרה, מגיעים עד המצלמה עצמה ולמעשה למצלמה מוצמד מטען קטן שלאחר כמה דקות הוחלף למטען משמעותי יותר", הוסיף מנליס.

כוחות צה"ל עולים לצפון, צילום: יואב זיתון כוחות צה"ל עולים לצפון | צילום: יואב זיתון כוחות צה"ל עולים לצפון, צילום: יואב זיתון

נתניהו אמר בהצהרה: "הנחייתי ובאישור הקבינט צה"ל יצא היום למבצע 'מגן צפוני' כדי לסכל את איום מנהרות הטרור בגבול לבנון. הפעולה תימשך ככל שיידרש, עד שיושגו כל יעדיה. זוהי לא פעולה נקודתית, זוהי פעולה נרחבת ומתמשכת".

"במשך שנים חיזבאללה וחמאס השקיעו הון עתק בבניית נשק המנהרות. הן השקיעו מאמצי על בהסתרת הכלי הזה. ובכן, בשיטתיות, בקור רוח, בנחישות אנחנו מפרקים את הנשק הזה", הוסיף נתניהו. "אני מבקש להביע הערכה מיוחדת לרמטכל על הובלת הפעולה וכן לשר הביטחון הקודם ליברמן שהיה שותף בהכנתה".

ראש הממשלה ושר הביטחון הוסיף: "רק לפני שבועיים אמרתי שכדי להבטיח את בטחון ישראל דרושים אורך רוח וקור רוח. הוספתי עוד דבר - אמרתי שרב הנסתר על הגלוי. גם היום אני מבקש לומר לכם שמה שנגלה לכם עכשיו הוא רק חלק קטן מהתמונה הכוללת של ההיערכות שלנו והפעולות שלנו והפעולות שאנחנו מכינים להבטחת בטחון ישראל בכל הגזרות".

הרמטכ"ל איזנקוט אמר בהצהרה: "המאמץ לסיכול כלל המנהרות ההתקפיות יימשך כמה שבועות ומתקיים בפיקודו של מפקד פיקוד הצפון, אלוף יואל סטריק, ולאחר שהבשילו התנאים המבצעיים, על פי המלצת צה"ל ואושר על ידי הקבינט לפני כחודש בתאריך 17 בנובמבר 2018. המבצע יצא לדרך בטרם איום המנהרות הפך למיידי וישיר על יישובי הצפון ועל מחנות צה"ל".

המנהרה התת קרקעית, צילום: דובר צה"ל המנהרה התת קרקעית | צילום: דובר צה"ל המנהרה התת קרקעית, צילום: דובר צה"ל

המבצע שגרם להפסקת האש

זמן קצר קודם לפני ההצהרה המיוחדת הסתיים הכינוס המיוחד של הקבינט המדיני-ביטחוני שבו נמסרו לשרים עדכונים על המבצע. הפעולה בגבול הצפון אושרה סופית בישיבת הקבינט ביום רביעי שעבר, אך נידונה בכמה ישיבות קבינט, כולל בישיבה הדרמטית ב-13 בנובמבר, שאישרה את הפסקת האש מול חמאס.

 

כבר ביומו הראשון במשרד הביטחון רמז נתניהו על אירוע דרמטי שגרם להחלטה ללכת להפסקת אש בדרום, והכין את הציבור להקרבה. כעת ברור שסוגיית המנהרות היתה אחד הנושאים שהשפיעו על ההחלטה שלא לצאת למבצע בעזה, אך לא הנושא היחיד.

סוגיית המנהרות בצפון הייתה חלק מהשיקול של הקבינט שלא להמשיך את הסבב בעזה, ובהחלט הייתה בסדר העדיפויות שעליו המליצה מערכת הביטחון. המנהרות לא היו השיקול היחיד בהחלטת הקבינט, אך בהחלט שיקול חשוב. לדברי כמה שרים, היו שיקולים נוספים שהביאו להפסקת האש וקשורים לצפון.

הצבא לחץ על הקבינט לבצע את הפעולה בעיתוי הזה, ההצעה עלתה עוד לפני התפטרותו של אביגדור ליברמן מתפקיד שר הביטחון. "זה היה ברור לנוכחים שליברמן התנגד לביצוע הפעילות בצפון משיקולים פוליטיים", אמרו שרים בקבינט, שדחו על הסף את הטענות שלפיהן יש קשר בין עיתוי הפעולה לחקירות ראש הממשלה.

 

במהלך הדיונים העריך הצבא שהפעולה לא תביא להסלמה בצפון. עם זאת, לא שללו שם אפשרות שהמבצע עלול לגלוש להתנגשות והכל נלקח בחשבון. מדובר במכה אסטרטגית קשה מאוד לחיזבאללה, שמאבד אופציה התקפית משמעותית וזאת בנוסף למכה המודיעינית. על פי הדיווח לקבינט, המבצע צפוי להימשך כמה שבועות.

יו"ר סיעת ישראל ביתנו, ח"כ רוברט אילטוב, התייחס לטענות שלפיהן ליברמן התנגד למבצע בצפון: "לצערי אנחנו רגילים להדלפות מישיבוצת קבינט, אבל רמת שפל כזו עוד לא ראינו. שקרים לעיתונאים במסווה של 'הדלפות אותנטיות' רק כדי לגרוף הון פוליטי הם שפל חסר תקדים במדינת ישראל".

 

 

מטולה, היום, צילום: איי פי מטולה, היום | צילום: איי פי מטולה, היום, צילום: איי פי

מנהרה אחת כבר אותרה

המנהרה שחשף צה"ל באורך 200 מטרים, 40 מהם בשטח ישראל. פתחה הישראלי נמצא מאות מטרים ממטולה. המנהרה, שנחפרה מבית הגיעה לעומק 25 מטרים, גובהה שני מטרים ורוחבה שני מטרים. הדיפון שלה סלעי טבעי (בניגוד למנהרות חמאס שמדופנות בבטון בגלל הקרקע החולית). היא מצוידת במערכות חשמל ואוורור ובצה"ל העריכו היום כי יש ארוכות ממנה.

חיזבאללה עוקב מקרוב אחר פעילות כוחות צה"ל והפיץ הערב סרטונים ותמונות תקריב של קצינים וחיילים בגבול במהלך הפעילות לאיתור המנהרות. כוחות גדולים של יוניפי"ל, כוח צבאי לשמירת שלום של האו"ם, נפרסו היום משני צידי הגבול בין הכפר הלבנוני כילא למטולה. עשרות חיילי או"ם הגיעו לפקח ולתעד מקרוב את המתרחש, בניסיון להרגיע את השטח ולמנוע הסלמה. השטח האווירי במרחק של 6 ק"מ מגבול לבנון נסגר הבוקר לטיסות אזרחיות. השטח האווירי צפוי להיפתח חזרה מחר בשעה 17:00.

המבצע לחשיפת המנהרות מתוכנן להימשך כמה שבועות. "חלק מהפעולות יהיו מדויקות ואחרות פחות", אמר דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס. "אנו אוחזים בתמונה רחבה יותר מהתוואי עצמו, כולל מהיכן הגיעה כל מנהרה. יש חברי מטכ"ל שלא ידעו על המבצע שתוכנן אצלנו באופן ממודר בדיוני מעקב פעמיים בשבוע ומול הדרג המדיני".

במסגרת הפעילות בצפון נייד צה"ל תותחים וכן ערך גיוס חלקי של מילואים. גויסו כוחות שונים למילואים למערכים מסוימים כמו לאמ"ן ולחיל האוויר. עם זאת, צה"ל לא פתח בגיוס מילואים נרחב והסתפק בעיבוי המערכים בצפון בלוחמי תגבור, רובם בסדיר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות