אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יצרנית מרלבורו במגעים לרכישת חברת קנאביס קנדית צילום: גטי אימג'ס

יצרנית מרלבורו במגעים לרכישת חברת קנאביס קנדית

חברת אלטריה, השחקנית הגדולה ביותר עד כה שתיכנס לשוק המריחואנה, מנהלת במקביל מו"מ לרכישת 40% מחברת הסיגריות האלקטרוניות ג'ול

04.12.2018, 19:52 | שירות כלכליסט

שוק הקנאביס העולמי מוסיף להתחמם. חברת אלטריה, שבבעלותה מותגי הסיגריות מרלבורו ופיליפ מוריס קיימה מגעים ראשוניים לרכישת יצרנית הקנאביס הקנדית קרונוס - על כך מדווח "הפייננשל טיימס".

קראו עוד בכלכליסט

אם תבשיל העסקה, תהיה זו הרכישה המשמעותית הראשונה של חברת מריחואנה על ידי חברת סיגריות גדולה, זאת על רקע גל הלגליזציה בצפון אמריקה.

קנדה היא המדינה הגדולה ביותר עד כה שאישרה שימוש במריחואנה לצורכי פנאי, והיא הצטרפה למדינות בארה"ב שבהן העישון חוקי, ביניהן קליפורניה, וושינגטון הבירה וקולורדו. על פי ההערכות, ההוצאה על קנאביס צפויה לטפס ל־32 מיליארד דולר עד 2020 מ־9.5 מיליארד דולר השנה.

מקרונוס מסרו בתגובה כי הם מנהלים דיונים עם אלטריה על השקעה פוטנציאלית. "לא הושגה עדיין שום הסכמה בנוגע לעסקה, ואין ערובה לכך שהדיונים יובילו להשקעה או לכל עסקה אחרת בין החברות", כך בהודעת החברה. שווי השוק של קרונוס עומד על כ־1.8 מיליארד דולר, כך לפי מחיר הסגירה של המניה שלשום, שעמד על 10.17 דולרים.

הפריחה בשוק הובילה לכך, שעד כה נחתמו השנה עסקאות בשווי של מעל 10 מיליארד דולר עם חברות קנאביס, פי שבעה לעומת 2017, כך לפי נתונים של חברת המחקר דילוג'יק. עם העסקאות הבולטות בתחום נמנית השקעה של 4 מיליארד דולר בקירוב שביצעה חברת המשקאות קונסטליישן ברנד בקנופי גרות', חברת קנאביס נוספת מקנדה. לפי הדיווחים, גם יריבתה דיאג'או שעומדת מאחורי מותגים כמו ג'וני ווקר, בוחנת הזדמנויות השקעה במגזר.

במקביל להתעניינות במריחואנה, בשבוע שעבר נחשף כי אלטריה מנהלת מו"מ לרכישת אחזקה של 40% בחברת הסיגריות האלקטרוניות ג'ול, עם אפשרות להגדיל את האחזקה לשליטה מלאה בהמשך.

הצעדים הללו מגיעים בעוד המכירות של סיגריות רגילות נמצאות בירידה. לפי תחזית של וולס פארגו, נפח מכירות הסיגריות בארה"ב יצטמצם השנה ב־4.2%, קצב מהיר מעט יותר מהממוצע בשנים האחרונות. יתרה מכך, נתונים רשמיים של הממשל מצביעים על כך ששיעור המעשנים בקרב האוכלוסיה הבוגרת בארה"ב עמד בשנה שעברה על 14%, הנמוך ביותר אי־פעם. בהתאם, מניית אלטריה צנחה ביותר מ־20% בשנה האחרונה, לכ־55 דולרים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
מלחמת אופיום בקנאביס - הענק המדושן והשבע, מגלה הפעם מולו, ענק עצבני ורעב
רק ליגלזציה מלאה. כל השאר זה סתם חארטה, גירסאות מקורנפות של כניעה לאיגוד חברות התרופות, שיעשה הכל, אבל ה-כ-ל (כולל שוחד וטובות הנאה מתחת לשולחן, לרופאים, עיתונאים ופוליטיקאים, בכל העולם) כדי שהקנאביס יישאר מחוץ לחוק, וכך, לא יסכן 80 אחוז מהתוצרת שלהם, תרופות שינה הרגעה ונוגדות כאב, מבוססות אופיום. כניסת ענקי הסיגריות להשקעות בקנאביס, מסמן את תחילת ההפסד ההיסטורי במלחמת החורמה שחברות התרופות מנהלות נגד הצמח התמים כאילו היה "שליח השטן" עלי-אדמות. למה ? כי חברות הסיגריות מגלגלות הון שנתי שיכול להעמיד מול חברות התרופות יריב מר ומסוכן. עכשיו במקום אירגונים קיקיוניים לזכויות אדם, ייאבקו למען ליגליזציה ונגד מלחמת החורמה של חברות התרופות, דווקא חברות הסיגריות, על מיגרש שייתן לחברות התרופות, פייט אכזרי שעלול להפיל אותן לקרשים.
מעשן קנאביס מגיל 15 ועד היום  |  21.12.18