אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הדרת הנשים בהייטק: לא רק באמריקה צילום: בלומברג

הדרת הנשים בהייטק: לא רק באמריקה

נתונים חדשים חושפים את מימדיה המטרידים של האפלייה נגד נשים במגזר ההייטק האירופי. הם מראים שעל אף תשומת הלב התקשורתית, לא נרשם כל שיפור בשנים האחרונות

06.12.2018, 08:54 | עליאה רם, פייננשל טיימס

יותר מ-90% מההשקעות בחברות סטארט-אפ באירופה מגיעות לחברות שצוות המייסדים שלהן לא כולל אפילו אישה אחת - נתון שמסמן היטב את הקושי של סקטור ההייטק לגוון את כוח העבודה. הנתון המטריד הזה התפרסם השבוע במסגרת מחקר שנתי שערכה קרן הון הסיכון Atomico. אך מטרידה עוד יותר שלפי המחקר לא נרשם כל שיפור בנושא בשלוש השנים האחרונות, על אף תשומת הלב הגוברת שהוקדשה לגיוון מגדרי.

קראו עוד בכלכליסט

"הטכנולוגיה היתה אמורה להיות מעין תעשייה שבונה את העתיד, אך היא פתוחה רק בפני תת-קבוצה קטנה באוכלוסיה של גברים לבנים ופריבילגיים", אמרה פרנצ'סקה וורנר, יועצת לקרן ההון סרפים קפיטל וממייסדות העמותה Diversity VC.

הביקורת על היעדר גיוון תעסוקתי מופנה רוב הזמן כלפי עמק הסיליקון באמריקה, בעקבות שורה של פרשות הטרדה מינית ואפליה מגדרית בחברות כגוגל ואובר. אך הנתונים החדשים חושפים כי הדומיננטיות הגברית בענף ההייטק לא מוגבלת לצד המערבי של האוקיינוס ונוכחת היטב גם באירופה.

הנתונים מצביעים על כך שהמחסור בגיוון מגדרי יצר תרבות רעילה כלפי נשים. כמחצית מהנשים שענו על הסקר, שנערך בקרב 5,000 יזמים, משקיעים ועובדים אחרים בתעשייה הטכנולוגיה, הודו כי חוו אפליה בעבודה. תשע מתוך כל 10 נשים טענו כי האפליה היתה קשורה למגדר שלהן.

הצוק שאחרי תקרת הזכוכית גם כשנשים פורצות את התקרה ומקבלות לידיהן חברה להנהיג, זה קורה בתנאים מסוימים מאוד - לעיתים קרובות, כשהחברה במצב סופני; כך נדרשות המנכ"ליות לקבל החלטות קשות יותר, לצמצם ולפטר, וזמני הכהונה שלהן קצרים בהרבה משל גברים הגר רבט, 2 תגובותלכתבה המלאה

טורצ'ה בולטה, מנכ"לית ומייסדת הסטארט-אפ הלונדוני Streetbees, סיפרה על פגישה עם משקיע הון סיכון שאמר לה שהיא כבר בגיל "שאמורים להתמסד בו". לדבריה, "זה עולה לעתים קרובות מדי. האסטרטגיה שלנו היא שכשנתקלים במישהו עם בעיית גיוון, אז פשוט לחתוך אותו".

משום שטכנולוגיה הופכת למעורבת ביותר ויותר תחומי חיים, החל מהליכי גיוס עובדים ועד למשימות שיטור, הדבר מעלה חשש שההעדפות המגדריות שמאפיינות את עולם הטכנולוגיה ישוכפלו לחלקים אחרים של החברה. לדברי מרת'ה ליין פוקס, דירקטורית בטוויטר, "עלינו לנצל את ההזדמנות לעצב את העולם הדיגיטלי לפני שהוא יעצב אותנו".

הסקר שביצעה Atomico לא ספר כמה נשים עובדות בקרנות ההון סיכון, הגופים שמחליטים בפועל באילו חברות להשקיע. אולם מחקר אחר שביצעה Diversity VC בשנה שעברה מצא כי רק אחת מבין כל 10 מקבלי החלטות בקרנות ההון סיכון בבריטניה היא אישה. בחלק מקרנות ההון סיכון המובילות באירופה אין ולו שותפה אחת. לא מפתיע אם כן ששיעור גבוה יותר בקרב המשקיעות שהשיבו לסקר התנגדו לטענה לפיה תעשיית הטכנולוגיה שוויונית ואינקולוסיבית: 45% מהן שללו את הטענה לעומת 30% בקרב מייסדות ועובדות בתעשייה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות