אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
וול סטריט מודאגת: המדדים המובילים איבדו יותר מ-4.5% השבוע צילום: AP

וול סטריט מודאגת: המדדים המובילים איבדו יותר מ-4.5% השבוע

חברות אופ"ק ורוסיה הגיעו להסכמה באשר לקיצוץ תפוקת הנפט, שזינק ב-2.2%; אכזבה מדו"ח התעסוקה בארה"ב והמשך החששות ממלחמת הסחר שלחו את נאסד"ק לירידה של 3.1%, דאו ג'ונס - 2.2% ו-S&P 500 איבד 2.3%; אפל צנחה ב-3.6%, טבע - ב-4.2%

07.12.2018, 23:02 | שירות כלכליסט

דיווח שוטף מהשווקים המובילים בעולם: העדכונים החשובים, המניות הבולטות, אגרות החוב, ועדכוני האנליסטים

האנג סנג ניקיי שנגחאי פוטסי דאקס קאק דאו ג'ונס S&P 500 נאסד"ק

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

23:00 - וול סטריט סגרה יום מסחר נוסף כשהיא צבועה באדום כהה על רקע החששות ממלחמת הסחר בין ארה"ב וסין (בפרט לאחר חשיפת האישומים נגד בכירת וואווי שנעצרה בקנדה לבקשת ארה"ב) ומההאטה העולמית, וכן דו"ח התעסוקה שאכזב.

נאסד"ק איבד 3.1%, דאו ג'ונס איבד 2.2% ו-S&P 500 ירד ב-2.3%. שני המדדים האחרונים רשמו יום שלישי ברציפות של ירידות ומחקו את העליות מראשית השנה. בסיכום שבועי איבדו שלושת המדדים המרכזיים יותר מ-4.5% מערכם, כאשר הירידה השבועית בנאסד"ק וב-S&P 500 היא החדה ביותר מאז סוף חודש מרץ.

מבין המניות שבלטו בירידות: אפל צנחה ב-3.6% ומחקה את העליות שרשמה מאז ראשית 2018, אמזון - 4.1%, פייסבוק - 1.6%, נטפליקס - 6.3% ואלפבית - 3%. מבין המניות הישראליות ניתן לציין את טבע שצנחה ב-4.2%.

21:40 - לאחר ההסכמות בין אופ"ק ורוסיה על קיצוץ התפוקה: הנפט מסוג WTI עלה ב-2.2% וננעל ברמה של 52.6 דולר לחבית. בסיכום שבועי הוסיף 3.3%, ומדובר בעלייה שבועית שנייה ברציפות. הברנט עלה ב-2.7% לרמה של 61.7 דולר לחבית. בסיכום שבועי נרשמה עלייה של 3.7% בערכו. פרט להסכם המשמעותי בין יצרנית הנפט, ניתן לציין כי נרשמה ירידה במספר האסדות הפעילות בארה"ב, ולפי נתוני חברת בייקר יוז מספרן ירד בשבוע שעבר ב-10 ל-877. מחיר הגז הטבעי עלה ב-3.7% לרמה של 4.488 דולר ליחידת אנרגיה. בסיכום שבועי נרשמה ירידה של 2.7%.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

20:30 - הזהב עלה ב-0.7% וננעל ברמה של 1,252.6 דולר לאונקיה. בסיכום שבועי הוסיף 2.2% - העלייה החדה מאז חודש אוגוסט.

19:45 - מניית טבע צונחת במסחר בוול סטריט. אתמול הודיעה חברת סנדוז כי תתחיל למכור בארה"ב גרסה משלה למזרקי האפיפן - זאת כשבוע לאחר שהחברה הישראלית השיקה את הגרסה הגנרית לתרופה זו.

19:10 - מרבית בורסות אירופה ננעלו בעליות, כשמדד סטוקס 600 האזורי עולה ב-0.7% כשכל המגזרים בו נצבעים בירוק. ניתן לציין במיוחד את מגזר הטכנולוגיה שעלה ב-2%, כשמניות נוקיה ואריקסון מוסיפות יותר מ-2%. מדד פוטסי עלה ב-1.1%, דאקס ירד ב-0.2% וקאק התחזק ב-0.7%.

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

18:15 - הירידות במסחר בניו יורק: נאסד"ק כבר מאבד 1.7%, דאו ג'ונס - 1.4% ו-S&P 500 נחלש ב-1.3%. מניות הטכנולוגיה ממשיכות לרדת: אפל מאבדת 2.3%, אמזון ומיקרוסופט מאבדות 2.4% ואלפבית - 2%.

בתוך כך נרשמת עלייה בתשואות האג"ח האמריקאיות כאשר תשואת האג"ח ל-10 שנים עולה ב-3 נ"ב לרמה של 2.903%, והאג"ח ל-30 שנה עולה ב-2 נ"ב ל-3.161%. העליות במחירי הנפט בעקבות ההסכם לקיצוץ התפוקה (ראו דיווח קודם) מסייעות למגמה - זאת לאחר שהנפילה במחירי הנפט שנרשמה לאחרונה הגבירה את חששות השוק שציפיות האינפלציה של הפדרל ריזרב היו גבוהות מדי ולפיכך יביאו להעלאת ריבית בקצב גבוה מדי.

17:25 - הירידות בוול סטריט מחריפות ומגיעות עד 1% במדדים המובילים, ובמקביל הנפט מזנק ב-4.5% לרמה של 53.8 דולר לחבית בעקבות הדיווחים לפיהם הושגה הסכמה בין אופ"ק לרוסיה על קיצוץ תפוקת הנפט ברמה של 1.2 מיליון חביות ביום. מניית אפל מאבדת 1.5% לאחר שמורגן סטנלי חתך את מחיר היעד מ-253 דולר ל-236 דולר בעקבות חולשה במכירת האייפונים בסין.

בתוך כך מדד אמון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן נותר החודש ללא שינוי - ברמה של 97.5 נקודות. זאת בעוד שצפי האנליסטים עמד על 97.3 נקודות.

ונתון מאקרו נוסף בארה"ב: המלאים הסיטונאיים זינקו ב-0.8% באוקטובר - דבר המעיד על כך שהחברות הגבירו תפוקה לקראת עונת החגים ועל עלייה בתמ"ג. עם זאת, המכירות נפלו ב-0.2%. היחס בין המלאים למכירות עלה מ-1.27 חודשים ל-1.28 חודשים בספטמבר - התקופה הנדרשת למכירת כל המלאים הקיימים.

16:30 - המסחר בוול סטריט נפתח בירידות שערים קלות לאחר דו"ח תעסוקה חלש מעט מהציפיות: דאו ג'ונס יורד ב-0.1%, נאסד"ק מאבד 0.4% ו-S&P 500 יורד ב-0.2%. המדדים צפויים לסיים את השבוע בירידות, לאחר שאתמול הגיעו דאו ג'ונס ו-S&P 500 לירידה שבועית של 2.3% ודאו ג'ונס - ל-1.3%. המשקיעים חוששים מהמשך מלחמת הסחר בין ארה"ב וסין ומכך שהמדינות לא יצליחו להגיע להסכם קבע בעניין למרות הפגישה החיובית בין הנשיאים טראמפ ושי בסוף השבוע שעבר. מעצרה של סמנכ"לית וואווי בקנדה הגביר את החששות. בתוך כך הנפט מזנק ב-4% לרמה של 53.5 דולר לחבית לאחר דיווחים שחברות אופ"ק הגיעו להסכמה באשר להיקף הקיצוצים בתפוקה.

15:45 - דו"ח תעסוקה חלש מהצפוי בארה"ב: במהלך נובמבר התווספו למשק האמריקאי 155 אלף משרות בלבד. זאת, לעומת צפי לתוספת משמעותית יותר של לפחות 190 אלף משרות. שיעור האבטלה נותר בשפל של 49 שנים על 3.7%. השכר הממוצע לשעה עלה ב-0.2% ל-27.35 דולר. בעקבות פרסום הדו"ח, עברו החוזים העתידיים על המדדים לעליות שערים. החוזים על הדאו ג'ונס וה-S&P 500 רשמו עליות של 0.2%, בעוד החוזה על הנאסד"ק עלה קלות ב-0.1%. העליות נרשמות, על סמך ההנחה כי חולשת הדו"ח עשויה לחזק את כוונת יו"ר הפד לבצע נורמליזציה של תוואי העלאות הריבית..

עובד בענף הרכב בארה"ב, צילום: רויטרס עובד בענף הרכב בארה"ב | צילום: רויטרס עובד בענף הרכב בארה"ב, צילום: רויטרס

15:15 - החוזים העתידיים על המדדים המובילים הנסחרים בבורסות ניו יורק מצביעים על פתיחה אדומה בעוד כשעה ורבע. החוזים יורדים בעד 0.5%.

עיני המשקיעים המקומיים נשואות אל עבר דוח התעסוקה לחודש נובמבר שיפורסם לפני פתיחת המסחר בשעה 15:30. לפי הערכות הכלכלנים, המשק האמריקאי הוסיף 190 אלף משרות חדשות במהלך החודש שחלף – ירידה לעומת חודש אוקטובר, אז הוסיף המשק האמריקאי 250 אלף משרות חדשות. עוד מעריכים בשוק כי שיעור האבטלה יוותר ללא שינוי בשיעור של 3.7%.

בשוק מסבירים כי נתון חיובי יספק רוח גבית לבנק המרכזי האמריקאי במדיניות העלאת הריבית. "התרחיש של העלאת ריבית אחת בלבד בארה"ב במהלך כל 2019 שהשווקים צופים כעת הוא פסימי מידי, נוכח הנתונים הכלכליים", אומר עפר קליין, ראש אגף מחקר וכלכלה בחברת הביטוח הראל.

קליין מציין שנגיד הבנק המרכזי, ג'רום פאוול אמר בשבוע שעבר שלהערכתו הריבית הקצרה הנוכחית קרובה לרמת ה"ריבית הניטרלית", זאת בשונה מהצהרתו לפני כחודשיים שלפיה הריבית הנוכחית עוד רחוקה מכך. "הודעה 'יונית' זו שהצטרפה לנתונים מעט חלשים יותר שפורסמו לאחרונה הורידו מאוד את הצפי בשוק לעליית הריבית בשנה הבאה", מוסיף קליין ומציין כי להערכתו הריבית הקצרה תעלה שוב ב-19 בדצמבר, אך במקביל תוואי הריבית החזוי צפוי להתעדכן כלפי מטה. "הערכה זו נתמכת בפרוטוקולים מהחלטת הריבית האחרונה שהראתה שמרבית החברים תומכים בהעלאת ריבית נוספת השנה, אך הם פחות בטוחים לגבי התוואי הנוכחי שחזוי לשנה הבאה", סיכם.

יו"ר הפד ג יו"ר הפד ג'רום פאוול | צילום: איי פי יו"ר הפד ג

12:30 - העליות בבורסות אירופה נמשכות, על רקע אמירה של יו"ר הפד ג'רום פאוול, זמן קצר לפני פרסום דו"ח התעסוקה של נובמבר היום בצהרים. לפי פאוול, "הכלכלה האמריקאית מתנהלת באופן משביע רצון". הפוטסי הבריטי מתחזק בשעה זו ב-1.6%, ואילו הקאק הצרפתי מוסיף לערכו 1.4%. מגזר הטכנולוגיה הוא שמוביל את המגמה החיובית באירופה עם עליות של יותר מ-2%, כשברקע חשים המשקיעים התקררות מסוימת במתח בין ארה"ב וסין.

מניות שבולטות כעת במסחר הן אלה של נוקיה ואריקסון שמזנקות ביותר מ-4%. מניית רשת המרכולים הבריטית טסקו מזנקת בלונדון ב-5%, לאחר שפירמת Exane BNP Paribas שינתה את המלצתה באשר למניה מ"מכירה" למצב "נטרלי".

סניף של טסקו בבריטניה, צילום: בלומברג סניף של טסקו בבריטניה | צילום: בלומברג סניף של טסקו בבריטניה, צילום: בלומברג

10:30 - המסחר בבורסות אירופה נפתח הבוקר בעליות שערים: מדד EuroStoxx 50 עולה כעת ב-1.1%. הדאקס הגרמני מתחזק ב-0.7%, פוטסי הבריטי מזנק ב-1.4%, וקאק הצרפתי מוסיף לערכו 1.3%.

 

מוקדם יותר באסיה ננעל המסחר במגמה חיובית: ניקיי היפני ננעל בעלייה של 0.8%, קוספי הדרום-קוריאני עלה ב-0.3%, ו-S&P/ASX 200 האוסטרלי הוסיף לערכו 0.4%. מנגד מדד ההאנג סנג ההונג קונגי איבד 0.5%. מדד שנגחאי הסיני ננעל ביציבות, עם עליות של פחות מ-0.1%. מניות הטכנולוגיה בלטו במסחר האסייתי: מניית סמסונג עלתה בסיאול ב-1.1%, ואילו מניית טנסנט בהונג קונג הוסיפה לערכה 2.1%.

 

מנכ"ל טנסנט מא האוטנג, צילום: Pandaily מנכ"ל טנסנט מא האוטנג | צילום: Pandaily מנכ"ל טנסנט מא האוטנג, צילום: Pandaily

 

בורסות אסיה נסחרות הבוקר בעליות שערים לאחר הקאמבק המרהיב של וול סטריט אתמול במסגרתו נמחקו ירידות חריפות שנרשמו בפתח המסחר. למרות זאת, המסחר ממשיך להיות מתוח, והמשקיעים ממשיכים לעקוב אחר ידיעות הנוגעות ליחסי הסחר בין ארה"ב וסין. זאת, לאחר שאתמול מעצרה בקנדה של בתו של מייסד וואווי טלטל את השווקים.

קראו עוד בכלכליסט

מדד הניקיי היפני הוסיף לערכו 0.3% ואילו מדד S&P/ASX 200 האוסטרלי התקדם ב-0.5%. מדד הקוספי הדרום-קוריאני עלה ב-0.1%, בעוד ההאנג סנג ההונג קונגי התחזק ב-0.2%. מדד שנגחאי עלה גם הוא בפחות מ-0.1%. עליות שערים נרשמו גם באינדונזיה וטיוואן. 

בורסת הונג קונג, צילום: בלומברג בורסת הונג קונג | צילום: בלומברג בורסת הונג קונג, צילום: בלומברג

מניות הטכנולוגיה האסייתיות, שרשמו הפסדים גדולים ביום חמישי, מתאוששות היום. מניית סמסונג עולה ב-1%, בעוד טנסנט מתחזקת בכמעט 3%. "על רקע חוסר הוודאות הרבה, המסחר בשווקים ימשיך להיות עצבני, ועשוי לנוע בין ירידות לעליות", העריך ג'יידן לו, ברוקר בפירמת IG בסינגפור.

המדדים המובילים בניו יורק ננעלו אתמול במגמה מעורבת, כאשר מדד S&P 500 איבד 0.2% לאחר שרשם כבר ירידות חריפות של 2.9% מוקדם יותר. דאו ג'ונס ננעל בירידות של 0.3%, מדד נאסד"ק עלה ב-0.4% לאחר הפסד משמעותי שרשם קודם לכן.

במהלך המסחר איבדה אפל מקום נוסף בדירוג העולמי שלה והפכה לחברה הציבורית בעלת שווי השוק השלישי בגובהו בלבד אחרי מיקרוסופט ואמזון. הנפט מסוג WTI ירד ב-2.6% ומחירו נקבע על 51.5 דולר לחבית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות