אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מיקי זוהר רוצה לחייב את ספקיות האינטרנט להחזיק ברשימות שחורות של לקוחות שצפו בפורנו צילום: עומר מסינגר

מיקי זוהר רוצה לחייב את ספקיות האינטרנט להחזיק ברשימות שחורות של לקוחות שצפו בפורנו

חבר הכנסת מקדם נוסח מעודכן של חוק הצנזורה, במסגרתו יסננו ספקיות האינטרנט אתרי פורנו כברירת מחדל - אם לאחר מספר פניות הלקוחות לא יבקשו לפטור אותם מהשירות. ח"כ זוהר לכלכליסט: "הנוסח הסופי של החוק מושלם וגם ישים טכנולוגית, הוא יגן על ילדי ישראל מתכנים פורנוגרפיים"

07.12.2018, 13:27 | עומר כביר

חזרה לרשימות השחורות: נוסח מעודכן של חוק הצנזורה של ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) משאיר על כנו את סינון אתרי הפורנו כברירת מחדל, ומחזיר את הפעלתן של רשימות לקוחות שביקשו לצפות בתכני פורנו.

קראו עוד בכלכליסט

לפי הנוסח המעודכן של הצעת החוק שמקדם זוהר, במקום סינון אתרים באופן מיידי כברירת מחדל, ספק אינטרנט ישלח למנוייו הודעה כתובה שתיידע אותם על זכותם לקבל שירות סינון בחינם. מקבלת ההודעה, יינתן ללקוח שבוע על מנת להשיב אם הוא מעוניין לקבל את את השירות ולחסום את האתרים באופן גורף, לקבל את השירות ולחסום את האתרים לגישה עם סיסמה בלבד, או לא להפעילו כלל.

ח"כ מיקי זוהר, צילום: עומר מסינגר ח"כ מיקי זוהר | צילום: עומר מסינגר ח"כ מיקי זוהר, צילום: עומר מסינגר

המנוי יוכל לשנות את בחירתו בכל עת, כאשר אם השיב שהוא מעוניין בסינון קבוע או סינון עם סיסמה יופעל השירות מיידית. אם לא השיב המנוי כלל, ישלח לו ספק האינטנרט הודעה שניייה, ולאחריה הודעה שלישית. אם לא השיב המנוי להודעה השלישית, ספק האינטרנט יפעיל אוטומטית את שירות הסינון ויודיע ללקוחת אפשרותו לבטל את השירות. לקוח שביקש שלא להפעיל את שירות הסינון ייאלץ לקבל הודעה מהספק אחת לשלושה חודשים, שמבשרת לו שהוא זכאי לשירות זה.

אף שניסוח הצעת החוק מקשה להבין זאת, משמעותה בפועל היא שאתרי פורנו עדיין יסוננו כברירת מחדל, ואולם עתה יהיה זה בדיליי של כמה שבועות ולא מיידית עם כניסת הצעת החוק לתוקף. בנוסף, מכיוון שלקוחות יידרש להודיע אקטיבית על רצונם שלא לקבל את שירות הסינון, תחייב הצעת החוק את ספקיות האינטרנט להחזיק ברשימה שחורה של לקוחות שביקשו לצפות בתכני פורנו, שדליפתה יכולה להיות בעייתית.

"אני סבור שהנוסח הסופי של החוק מושלם וגם ישים טכנולוגית", אמר זוהר ל"כלכליסט". "אין לי ספק שחלק גדול מהמטרה שהצבנו למען הגנה על ילדי ישראל מתכנים פורנוגרפיים מבלי לפגוע בחופש הפרט תושג באופן משמעותי. אני סבור שלאחר דיון מעמיק שבע"ה ייערך ביום שני נוכל להביא אותו לכדי הצבעה בכנסת".

ואולם, המתכנת הבכיר רן בר-זיק, שמוביל את ההתנגדות המקוונת לחוק, התריע שגם בנוסח המתוקן יש עדיין הבטים מדאיגים רבים. "אי אפשר בדרכים הקיימות כיום להציג הודעת סינון עם קוד בכניסה לאתר פורנו ברמת הספק", הוא אמר ל"כלכליסט". "זו הצעה בלתי אפשרית לחלוטין טכנית. נרצה או לא נרצה, האינטרנט התקדם מהעבר וסינון נוסח 'ערוץ טלוויזיה' לא יכול להתקיים ברשת המודרנית. בנוסף, על מנת למנוע רשימות שחורות, ברירת המחדל צריכה להיות ללא סינון. נוסח החוק המתוקן מסורבל מאוד ולא קריא ועדיין צריך להבהיר אותו בדיון בוועדה".

פעיל הליכוד ניר הירשמן, מראשי התנועה לזכויות דיגיטליות, הוסיף: "מיקי זוהר רוצה רשימות שחורות ואינטרנט סגור. בהתחלה חיפשו שתולים, עכשיו מחפשים סוטים ומחר יחפשו את כולנו. שום תחכום משפטי לא יסתיר את המטרה האמיתית של החוק הזה. אסור לאפשר למיקי זוהר ודומיו להפוך את הישראלים לחבורה של מלשינים, שמחזיקים רשימות, מקטלגים אזרחים ובולשים האחד אחר השני. כנראה שמישהו מתגעגע יותר מידי לשלטון האזנות הסתר של מפא"י ומבקש להחזיר אותו. אם מישהו באמת היה דואג לחשיפה של ילדים לזוועות באינטרנט, היה אפשר לאמץ סדרה של פתרונות וולונטריים שמאפשרים שמירה על פרטיות יחד עם סינון מסוים. אבל זו לא המטרה של יוזמי החוק. את החקיקה הזו צריך לעצור, ועכשיו".

הצעת החוק המעודכנת גובשה אחרי ביקורת ציבורית רבה את מהלכיו של זוהר ועל הצעת החוק עצמה. בשבועיים האחרונים האיץ זוהר את מאמציו לקידום החוק, שיחייב ספקיות אינטנרט לחסום אתר פורנו כברירת מחדל. בשבוע שעבר הקים זוהר ועדה משותפת בראשותו כדי לזרז את קידום החוק אחרי שזה נכשל בוועדת הכלכלה של הכנסת. את הדיון הראשון של הוועדה ביום שני השבוע הוביל זוהר בהתנהלות אלימה ודורסנית, תוך שהוא מעלה הצעות מופרכות ובעייתיות כמו מתן גישה למרשם האוכלוסין לספקיות האינטרנט.

התנהלותו של זוהר עוררה ביקורת רבה, כאשר במקביל ציינו מומחים את חוסר ההיתכנות של החוק ואת העובדה שאין לו מקבילה במדינות מערביות. 

הביקורת החריפה הובילה ח"כים רבים שהיו חתומים על ההצעה להסיר את תמיכתם ממנה. שלשום ואתמול הודיעו על הסרת תמיכתם מהחוק איתן כבל (המחנה הציוני), מירב בן ארי (כולנו), עליזה לביא (יש עתיד) ורועי פולקמן (כולנו). הסרת התמיכה של חברי כולנו חשובה במיוחד, שכן הקואליציה הנוכחית תתקשה להעביר את החוק ללא תמיכת כל חברי הכנסת שלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות