אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנהרה נוספת שחוצה לשטח ישראל אותרה בגבול לבנון צילום: דובר צה"ל

מנהרה נוספת שחוצה לשטח ישראל אותרה בגבול לבנון

לוחמי צה"ל איתרו מנהרת טרור שנייה בגבול הצפון, שחדרה לשטח ישראל. החציבה והפעילות של חיזבאללה במקום נמשכו עד לתחילת השבוע. צה"ל: "המנהרה מולכדה, מי שנכנס אליה מהצד הלבנוני מסתכן". מוקדם יותר: מחבלים ניסו לגנוב את אמצעי הגילוי, אש נפתחה לעברם

08.12.2018, 19:47 | יואב זיתון, ynet

צה"ל איתר היום (שבת) מנהרת טרור נוספת של חיזבאללה, שנייה במספר, בגבול עם לבנון. המנהרה, לפי צה"ל, חצתה לשטח ישראל, ובשעות הקרובות יעמיקו לוחמי יחידת ההנדסה המיוחדת יהל"ם את בדיקתה כדי לקבל עליה נתונים שונים כמו עומק, אורך ועוד. מצה"ל נמסר כי מידע על מיקום המנהרה יימסר בהמשך כדי שלא לסכן את הכוחות, אך המנהרה נמצאת בשליטה מבצעית מלאה של כוחות צה"ל וגם קודם לכן לא היוותה סיכון לתושבים.

קראו עוד בכלכליסט

מבדיקה ראשונית של צה"ל לגבי המנהרה שהתגלתה עולה כי בדומה למנהרה הסמוכה למטולה, גם הפעם הפעילות והחציבה של אנשי חיזבאללה במנהרה נמשכו עד לתחילת השבוע - בטרם יצא לדרך מבצע "מגן צפוני" נגד מנהרות חיזבאללה. צה"ל עדכן היום את ראשי הרשויות הרלוונטיות באזור לגבי מציאת המנהרה. "הלוחמים ממשיכים גם בתנאי מזג אוויר קשים ביותר לאתר את מנהרות חיזבאללה וראויים לכך לכל הערכה", אמר דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לחשיפת מנהרת הטרור הנוספת ומסר כי "צה"ל ומערכת הביטחון ממשיכים לפעול בצפון בהצלחה רבה. בשיטתיות ובנחישות אנחנו מחסלים את נשק המנהרות של חיזבאללה. הפעולה הזאת היא בתחילתה, ודרושים קור רוח ואורך רוח. נמשיך לפעול עד להשלמתה - וכך נעשה".

פעילות כוחות צה"ל בגבול הצפון, צילום: דובר צה"ל פעילות כוחות צה"ל בגבול הצפון | צילום: דובר צה"ל פעילות כוחות צה"ל בגבול הצפון, צילום: דובר צה"ל

מוקדם יותר פתחו לוחמי צה"ל באש לעבר שלושה חשודים, ככל הנראה פעילי חיזבאללה, שהתקרבו לעבר מרחב העבודות בגבול לבנון. מדובר בתקרית הראשונה על הגבול מאז החל מבצע "מגן צפוני" ביום שלישי.

מדובר צה"ל נמסר כי לוחמים שפעלו במובלעת הישראלית "רקפת" הסמוכה לגבול הצפון זיהו שלוש דמויות שניסו להתקרב לכיוונם בחסות מזג האוויר. החיילים ירו לעברם על פי הוראות הפתיחה באש, והשלושה נמלטו. עוד נמסר כי העבודות נמשכות כסדרן.

מתחקיר ראשוני של האירוע עולה כי החשודים, שהגיעו למקום בלבוש אזרחי כשהם אינם חמושים, ניסו לגנוב את האמצעים הטכנולוגיים שצה"ל פרס במרחב כדי לאתר את מנהרות חיזבאללה. כוח מיוחד של צה"ל זיהה את השלושה בטרם הצליחו לקחת את האמצעים, ירה לכיוונם לצורך הרחקתם והם נמלטו מהמקום חזרה ללבנון. לא ברור עדיין, בשל מזג האוויר הקשה באזור, אם השלושה חצו את קו הגבול בין שתי המדינות.

"התוכנית לאיתור ונטרול מנהרות חיזבאללה נמשכה גם היום, תחת תנאי מזג אוויר קשים וסיוע לוגיסטי לכוחות שהוכן מראש", אמרו בצה"ל. "בכוונתנו להפוך את אחת משתי המנהרות שגילינו עד כה לאתר להבאת שגרירים וגורמים בינלאומיים, ולהציג איך חיזבאללה הפר את החלטת 1701 של האו"ם. המנהרה שגילינו היום מולכדה ומי שנכנס אליה מצדה הלבנוני מסכן את חייו. אנו רואים בממשלת לבנון אחראית לנעשה בשטחה, לרבות המנהרות שנחפרו מלבנון לישראל".

פעילות צה"ל בגבול הצפון פעילות צה"ל בגבול הצפון פעילות צה"ל בגבול הצפון

שלושת החשודים נכנסו לתוך המובלעת הישראלית, שבקרבתה התנהלו עבודות לאיתור מנהרת טרור. השלושה ניצלו את מזג האוויר הסוער והערפל הכבד כדי להתקרב לגדר הגבול באצבע הגליל, וככל הנראה נמלטו חזרה ללבנון לאחר הירי. לא היו נפגעים ישראלים באירוע.

בערוץ ההסברה "אל-אעלאם אל-חרבי" המזוהה עם חיזבאללה דווח כי חיילי צה"ל ירו באוויר, וטענו כי היו אלה אנשי מודיעין מצבא לבנון שהתקרבו לגבול. בנוסף, פרסמו בערוץ תמונות וסרטונים של פעילות צה"ל בגבול.

גם הלוחמים וגם שלושת החשודים היו במובלעת הישראלית הסמוכה לגבול בזמן התקרית. לאורך הגבול שאורכו 130 קילומטרים יש כמה מובלעות כאלו - שטחים השייכים לישראל אך נמצאים מצפון או ממערב לגדר הגבול - בין הר דב ועד לראש הנקרה.

התקרית התרחשה באזור שבין קריית שמונה לקיבוץ יפתח, כאשר כוח מיחידה מיוחדת שהושאר במארב במובלעת הישראלית בשל הערפל הכבד במרחב זיהה, בסיוע גדוד האיסוף הגזרתי, את שלושת החשודים מתקרבים לאתר עבודות לאיתור מנהרת חיזבאללה. לא זוהה נשק על החשודים.

בצהריים שוחח ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ועדכן אותו על התקדמות מבצע "מגן צפוני" לאורך גבול לבנון. שגרירות רוסיה בישראל צייצה בחשבון הטוויטר שלה כי פוטין הדגיש את חשיבותה של החלטה 1701 של מועצת הביטחון של האו"ם בעקבות מלחמת לבנון השנייה. "הנשיא חזר על נחיצות שיתוף הפעולה עם יוניפי"ל וקרא לשמור על הגבול שהוסכם בין ישראל ללבנון", כתבו הרוסים וציינו כי שני המנהיגים סיכמו לקדם את ההכנות לפגישה בארבע עיניים שתיערך בהקדם.

לשכת ראש הממשלה אישרה את הפרטים, והוסיפה כי שני המנהיגים סיכמו שמשלחות ביטחוניות משתי המדינות ייפגשו בקרוב, ושתתואם פגישה בין המנהיגים בהמשך. עוד נמסר כי ראש הממשלה חזר והדגיש את מדיניותה של ישראל למנוע את ההתבססות האיראנית בסוריה ולפעול נגד התוקפנות של איראן וחיזבאללה.

צה"ל פתח במבצע מגן צפוני ביום שלישי, ובמסגרתו פועלים הכוחות לאתר ולהשמיד מנהרות חיזבאללה לאורך הגבול עם לבנון. דובר צה"ל פרסם לאחר פתיחת המבצע תיעוד מהמנהרה שאותרה ליד מטולה, ובו נראים שני מחבלים של ארגון הטרור הלבנוני מתקרבים למצלמה שהוחדרה למנהרה ומטען שהוצמד לה מופעל (על ידי לוחם של יחידת ההנדסה המיוחדת יהל"ם).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות