אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מסמך חריף לבכירי האוצר: "הממשלה הלאימה למעשה את הביטוח הלאומי" צילום: עמית שאבי

מסמך חריף לבכירי האוצר: "הממשלה הלאימה למעשה את הביטוח הלאומי"

על רקע החלטת שר הרווחה חיים כץ להפסיק להעביר את עודפי הביטוח הלאומי לתקציב המדינה ועל רקע הדו"ח האקטוארי המעודכן של המוסד לפיו ייכנס בעוד 4 שנים לגירעון שוטף, כתב סמנכ"ל המחקר בביטוח לאומי דניאל גוטליב מסמך שנשלח לחשב הכללי רוני חזקיהו ולממונה על התקציבים שאול מרידור ובו שורת טענות על התנהלות המדינה כלפי המוסד לאורך השנים

08.12.2018, 22:33 | שחר אילן

סמנכ"ל המחקר של הביטוח הלאומי דניאל גוטליב טוען ש"הממשלה הלאימה למעשה את הביטוח הלאומי". גוטליב כותב את הדברים במסמך שחיבר כדי להצדיק את החלטת שר הרווחה חיים כץ להפסיק להעביר את עודפי הביטוח הלאומי לתקציב המדינה, מהלך שעשוי לגרום לחור של יותר מ-20 מיליארד שקלים בתקציב.

קראו עוד בכלכליסט

גוטליב מסביר את טענת ההלאמה בכך ש"בשנים האחרונות התווסף תהליך בעייתי במיוחד עבור הביטוח הלאומי: הממשלה החליטה למעשה להתייחס לכלל הקצבאות כאל הוצאות תקציביות שלה". הוא מציין ש"עדות לכך ניתנה ב-2018 כאשר הממשלה הרחיבה את קצבת הנכות ונתנה לכך מענה חלקי בהגדלת הקצבת האוצר לתקציב הביטוחי של הביטוח הלאומי. היא טענה כי כל שינוי בתקציב (גם הביטוחי) של הביטוח הלאומי חייב לעבור את מבחן חוק הנומרטור" (כלומר יש להראות לו מקור תקציבי. ש"א).

לדברי גוטליב, "משמעות הדבר היא שהממשלה לא מבדילה בין התקציב הלא-ביטוחי לבין התקציב הביטוחי של הביטוח הלאומי. היא מתייחסת לדמי הביטוח של המבוטחים כאל תקבולי מסים ולכן מחייבת קיצוץ מקביל גם אם יוגדלו קצבאות ביטוחיות של הביטוח הלאומי. במילים אחרות מבצעת הממשלה למעשה הלאמה של הביטוח הלאומי".

דניאל גוטליב, סמנכ"ל המחקר בביטוח הלאומי. המסמך הועבר לחזקיהו ומרידור, צילום: עמית שאבי דניאל גוטליב, סמנכ"ל המחקר בביטוח הלאומי. המסמך הועבר לחזקיהו ומרידור | צילום: עמית שאבי דניאל גוטליב, סמנכ"ל המחקר בביטוח הלאומי. המסמך הועבר לחזקיהו ומרידור, צילום: עמית שאבי

גוטליב טען עוד במסמך, כי העובדה שהממשלה הפילה על הביטוח הלאומי מאז 1995 לשלם את דמי הלידה, למרות שאין זה תפקידו, "גרמה לגירעון מצטבר גדול, שמוערך במונחים של היום בסדר גודל של 50 מיליארד שקל". רק השנה הוחלט לשחרר את הביטוח הלאומי ממטלה זו.

מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר העביר את המסמך של גוטליב בסוף השבוע לחשב הכללי רוני חזקיהו ולראש אגף התקציבים שאול מרידור. שפיגלר קורא להם לפתוח במשא ומתן על יישום החלטת ההתנתקות של הביטוח הלאומי מהאוצר.

פשיטת רגל בשנת 2037

הדו"ח האקטוארי המעודכן של הביטוח הלאומי מגלה שהוא עתיד להיכנס כבר בעוד 4 שנים, בשנת 2022, לגירעון שוטף - 4 שנים מוקדם מהצפוי ועלול לפשוט את הרגל בשנת 2037 - 8 שנים לפני התחזית בדוח האקטוארי הקודם.

בעקבות הדו"ח הודיע שר העבודה והרווחה חיים כץ בסוף ספטמבר לראש ההמשלה בנימין נתניהו ולמשרד האוצר על ביטול ההסכם שמעביר את עודפי הגבייה של הביטוח הלאומי לאוצר. משמעות ההודעה - אם אכן תצא לפועל - היא חור תקציבי של יותר מ-20 מיליארד שקל. היא נובעת מהחשש שכאשר יגיע הגירעון הצפוי בתקציב הביטוח הלאומי באמצע שנות ה-20, האוצר יסרב לעמוד בהתחייבויותיו ובמקום זאת יקצץ בקצבאות. כן מעוניין הביטוח הלאומי להשיג בשוק החופשי ריביות גבוהות יותר על הכספים. מאז שורר קרע בין הצדדים והם מנהלים את יחסיהם באמצעות החלפת מכתבים זועמים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

20 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

20.
אני בעד סגירת השקר הזה שהוא גבייה בריונית שלא נותנת תמורה להשקעה
או שידריגו את דמי קבלת הביטוח על פי ההפקדות - כי כעת הבל"ל משלם תקציבי עתק לקשישים שהיגרו הנה כי זו המדינה היחידה בעולם שעניי מזרח אירופה יכולים לבוא ללא דבר ולקבל קופת חיסכון שאנשים אחרים הפקידו כל חייהם - או חולי סכרת שהם בריאים לגמרי - מקבלים תקציבי נכות בעוד נכים נאבקים עד פת לחם על זכותם לקיצבה בעת חולי - ובקיצור מי שלא קיבל הכשרה למרפקי ביורוקרטיה ממילא לא יקבל זכויותיו - שיסגרו את מערך הפקידות היקר והמיותר הזה - זה לא חוקי לגבות עבור ביטוח פרטי - וזה מה שהוא
מירב  |  14.07.19
16.
האשמה בביטוח הלאומי
קצבאות הביטוח מקוצצות, כראות עיניהם של הפקידות הבכירה. כך נותרים כספים שהיו אמורים ללכת לקצבאות, נמשכים הישר לקופת האוצר. אם בביטוח הלאומי היו מחלקים את הקצבאות בהתאם לתקנות, לא היה לאוצר מה לקחת, או שהעודפים היו זעומים יתר. כך הביטוח הלאומי נותר קירח מכאן ומכאן, והנזקקים לא מקבלים את אשר מגיע להם, כחוק.
גבי  |  09.12.18
לכל התגובות