אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מוטי בן־משה רוכש אג"ח של רבוע כחול צילום: עמית שעל

מוטי בן־משה רוכש אג"ח של רבוע כחול

לקראת רכישת אפריקה ישראל השבוע וגיוס החוב בעקבותיה, בעל השליטה באלון רבוע כחול מטפטף רכישות מהאג"ח ומנסה לשדר ‑ הגיוס אטרקטיבי

09.12.2018, 07:54 | גולן חזני

הבעלים של אלון רבוע כחול, מוטי בן־משה, רכש בשבוע שעבר איגרות חוב סדרה ד' של החברה. לא מדובר ברכישה מהותית, אלא של 3.8 מיליון ע.נ (ערך נקוב) של החוב, כלומר 0.4% מהיקף החוב של הסדרה כולה, שעומד על כ־941 מיליון שקל. רכישת האג"ח נעשתה בשוק בארבע רכישות באמצעות אקסטרה שבבעלותו.  

קראו עוד בכלכליסט

נראה כי בן־משה מנסה לשדר לשוק שהתשואה הגבוהה יחסית שאליה הגיעה הסדרה — 6.33% לשנה ברוטו ‑ היא אטרקטיבית מבחינתו, וכי מדובר בתשואה גבוהה ביחס לאיכות החוב.

ייתכן שבן־משה גם מנסה לשדר לשוק "עסקים כרגיל" בעקבות האירועים סביב חברת האנרגיה שלו באנגליה, לפני כשבועיים. אקסטרה אנרג'י אנגליה סגרה את פעילותה במדינה עקב שינויים רגולטוריים, שהורידו למינימום את פוטנציאל הרווחים שלה. בן משה העדיף להימנע מהשקעות נוספות בחברה ולפנות הון להשקעות בארץ.

החברה הפסידה ב־2017 17 מיליון ליש"ט, והיא עם חוב של 105 מיליון יורו לחברות אחרות של בן־משה, אקסטרה אנרג'י גרמניה ואקסטרה קפריסין, עבור הלוואות שקיבלה. בן־משה טוען שמצבה של החברה הגרמנית שלו יציב וכי היא סיימה את 2017 ברווח של 38 מיליון יורו, כולל הוצאות של 70 מיליון יורו לאקסטרה קפריסין עבור תוכנות.

האירוע באנגליה נתפס, לפחות בקרב חלק מהגופים המוסדיים, כהגעה של בן־משה לקצה גבול יכולותיו הכספיות וסדק את התדמית שבנה. כזו של טייקון בעל הון עצום שאין לו בעיה לממן שום עסקה, וכי אקסטרה היא פרת מזומנים אינסופית.

בן־משה צפוי לגייס 700 מיליון שקל נוספים לרכישת אפריקה נכסים על ידי אלון רבוע כחול. הגיוס אפשרי, העריכו בשוק החיתום, אבל בריבית גבוהה יותר מזו שבן־משה מקווה לגייס בה. ב־13 בדצמבר, כלומר השבוע, מגיע הדדליין להשלמת רכישת אפריקה נכסים. אם תושלם, יצטרך בן־משה להעביר את התשלום ולבצע את הגיוס בתוך שלושה שבועות.

בנוסף, אקסטרה ורבוע כחול לא קיבלו עדיין את אישורי ההגבלים העסקיים בארבע מדינות אירופיות, אם כי שידרו למחזיקים כי אין בעיה עם אישורים אלה. בן־משה לא יוותר על העסקה משום שבמחיר שבו נרכשה מול השווי שלה בבורסה, הוא כבר "מורווח" על הנייר לפחות ב־200 מיליון שקל, אמר גורם מוסדי.

בספטמבר האחרון, השאירה חברת הדירוג מידרוג על כנו את דירוג Baa1 לאג"ח סדרה ד', אך גם הותירה את הדירוג בבחינה (Credit Review) עם השלכות שליליות. זאת נוכח ההערכה של השפעת עסקת אפריקה נכסים על סיכון האשראי של החברה.

מוטי בן משה, צילום: עמית שעל מוטי בן משה | צילום: עמית שעל מוטי בן משה, צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות