אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האיחוד האירופי ויפן מעלים חששות מריגול דרך מוצרי וואווי ו-ZTE צילום: huawei

האיחוד האירופי ויפן מעלים חששות מריגול דרך מוצרי וואווי ו-ZTE

הלחץ האמריקאי עבד: בכירים באיחוד האירופי מפחדים מחדירת האקרים סינים למערכות דרך חומרה סינית - וביפן אף נאסרה השתתפותן של וואווי ו-ZTE במכרזים ממשלתיים מסוימים. בינתיים, מנסה ארה"ב להגביל את התחרות הסינית גם במדינות אחרות - מקנדה ועד הודו

09.12.2018, 16:11 | רפאל קאהאן

גורמים באיחוד האירופי וביפן העלו חששות כבדים מפני שימוש במוצרי וואווי ו-ZTE הסיניות לריגול ממשלתי. לפי דיווח של הוול סטריט ג'ורנל, סגן נשיא נציבות האיחוד, אנדרוס אנסיפ, אמר בסוף השבוע שאירופה "צריכה להיות מודאגת" מכך שוואווי וחברות סיניות נוספות קיבלו פקודות מבייג'ינג, שיאלצו אותן לשתף פעולה עם סוכנויות הביון הממשלתיות.

קראו עוד בכלכליסט

לדבריו, מסוכן להשתמש בחומרה שעלולה להכיל דלתות אחוריות שיספקו גישה לסודות אירופיים. בדבריו רמז על פרשת השתלת רכיבי הריגול בלוחות אם שיוצרו בסין והותקנו בחברות אמריקאיות. במקרה ההוא, שנחשף בתחילת אוקטובר, הגיעו רכיבי חומרה נגועים לבנקים אמריקאיים ולענקיות הייטק כאמזון ואפל; השתיים, מצידן, טענו שלא נגנב מהן מידע.

מוצרי IT תאגידיים של וואווי, צילום: huawei מוצרי IT תאגידיים של וואווי | צילום: huawei מוצרי IT תאגידיים של וואווי, צילום: huawei

ביפן, הפכו החששות לצעדים בשטח: הממשלה שינתה את מבנה מכרזיה, כך שגישת וואווי ו-ZTE אליהם תהיה מוגבלת בחלק מהמקרים וחסומה לחלוטין באחרים. הממשלה היפנית נמנעה מלנקוב ספציפית בשמות החברות בהודעתה, אך הדגישה את חשיבות מדיניות הסייבר שלה, ושיתוף הפעולה שלה עם ארצות הברית.

ארה"ב לא הוזכרה בכדי: החסימה היפנית והחששות באיחוד האירופי הן במידה רבה תוצאה של לחץ אמריקאי. ממשל טראמפ מנסה לגרום לבני בריתה של ארה"ב להחליש או לנטרל את התחרות הסינית, במיוחד כשמדובר בתחומי תשתיות תקשורת - במטרה להשאיר שווקי יעד כפתוחים לטכנולוגיה אמריקאית בעידן רשתות הדור החמישי. לשם כך, מנהלת ארה"ב קמפיין השחרה שלצד אירופה ויפן, מופעל גם מול בריטניה, אוסטרליה, ניו זילנד, קנדה והודו.

וואווי שומרת על שתיקה כבר זמן רב, ולא מרבה להתייחס להאשמות האמריקאיות; לאחר שנודע שבוטלו חוזים בין חטיבת המובייל שלה ובין ספקיות סלולר בארה"ב בשל לחץ ממשלתי, טען ראש החטיבה שהאמריקאים "מפסידים לנו טכנולוגית, ולכן מנסים פוליטיקה". עד כה, לא נחשפה ראייה הקושרת את וואווי ו-ZTE לריגול ממשלתי ייעודי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות