אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כל מה שצריך לדעת על פתיחת תיק משכנתא צילום: pexels

כל מה שצריך לדעת על פתיחת תיק משכנתא

מצאתם את דירת החלומות המושלמת עבורכם, עכשיו, כל שנותר הוא לקנות אותה

12.12.2018, 10:30 | בשיתוף לאומי קארד
רכישת דירה היא צעד שיש לעשותו בכובד ראש ותוך מחשבה עמוקה. זוהי רכישה גדולה מאד והיא משפיעה על המאזן הכלכלי שלכם למשך שנים רבות. פתיחת תיק משכנתא כרוכה בביצוע מספר משימות חשובות וככל שתקדימו לבצען, כך ישמרו לכם תנאי ההלוואה שנסגרו מול הבנק. במאמר זה נרחיב ונפרט עליהן.

בנית תמהיל המשכנתא

תמהיל המשכנתא מתבסס על מספר נתונים שהם יסוד ההלוואה שתלקח מן הבנק,הכוללים את ההחזר המתכונן בהתאם להכנסות החודשיות שלכם, משך זמן ההלוואה, מסלולי הריבית ועוד.

בחירת בנק

בחירת הבנק תלויה במשא ומתן שערכתם עמו והתנאים הטובים ביותר שהוא מציע לכם. כדאי לערוך השוואה מול מספר בנקים ולבחור את זה שמציע את הריבית הטובה ביותר והתנאים הנוחים ביותר להחזר ההלוואה. לאחר בחירת הבנק, יפתח לכם תיק משכנתא הכולל חתימה על מסמכים ומספר משימות אותן נפרט בהמשך, שאותן תצטרכו לסיים בתוך פרק זמן המוגדר מראש וזאת על מנת לשמור על התנאים כפי שנסגרו ללא שינוי.

ביטוח משכנתא

כולל שני סוגי ביטוחים והם: ביטוח נכס וביטוח חיים. ניתן לרכוש את הביטוח דרך הבנק, אך מומלץ לערוך השוואת מחירים בין חברות הביטוח השונות ולבדוק מי מציעה את התנאים הטובים ביותר. ביטוח נכס מכסה מקרי פגיעה בנכס עקב שריפה, נזקי טבע וכן הלאה. מטרת הביטוח להבטיח לבנק כי במקרה של נזק ישולם לו ערך הדירה במלואו. ביטוח חיים נותן ללווה הגנה במקרה של מוות ואי יכולת להחזיר את כספי ההלוואה לבנק. במקרה כזה תשלם חברת הביטוח את כספי המשכנתא לבנק והוא לא יספוג הפסדים.

הערכת שמאי

במידה ואתם רוכשים דירה יד שניה יבקש הבנק לקבל הערכת מחיר על ידי שמאי מוסמך על מנת לוודא את שווי הדירה. את השמאי תוכלו לבחור מתוך רשימה שהבנק יתן לכם. בבדיקת השמאי תצטרכו להגיש לו נסח טאבו של הנכס וכן תשריט בית משותף. מומלץ לדאוג לשני הדברים טרם הפגישה עם השמאי. מומלץ לקבוע איתו כמה שיותר מהר על מנת לא להתעכב בהגשת הדוח לבנק.

 , צילום: pexels צילום: pexels  , צילום: pexels

יפוי כוח נוטריוני

פעולה פשוטה ומהירה שכדאי לבצע באופן מיידי. עליכם להחתים נוטריון על טופס שתקבלו מן הבנק לאחר שתזדהו בפניו עם תעודות הזהות שלכם.

רישום משכון ברשם המשכונות

הרישום מתבצע באמצעות טופס אותו תקבלו מן הבנק. ישנם מקרים בהם הבנק מציע לעשות זאת עבורכם, בחינם או בתשלום. עדיף לבקש זאת מהבנק, גם אם בתוספת תשלום ולחסוך מעצמכם את המשימה הזו ובכך לקצר את משך זמן המשימות.

תמהיל דירה יחידה או תצהיר מכירת דירה

בשלב זה הבנק יבקש מכם לחתום בפניו באמצעות עורך דין על הצהרה כי הדירה אותה אתם רוכשים היא דירתכם היחידה. במידה וסכום המשכנתא שביקשתם גבוה מחמישים אחוזים מערך הדירה ויש לכם דירה נוספת בבעלותכם, ידרוש מכם הבנק לחתום על מסמך המחייב אתכם למכור את דירתכם הקיימת בתוך שנתיים מן החתימה. במידה ויש לכם עורך דין המלווה אתכם בתהליך הוא יעשה זאת ללא תשלום. במידה ולא, תוכלו לפנות לכל עורך דין תמורת תשלום.

חתימה על כתב התחייבות של המוכרים

מוכר הדירה, קבלן או אדם פרטי, יתבקשו לחתום באמצעות עורך דין על טופס הצהרה שיוגש להם מטעם הבנק הנקרא כתב התחייבות המאשר לבנק לערוך שינוים בטאבו במידת הצורך. במידה והמוכר מבקש לערוך שינוים בכתב ההתחייבות יצטרך להגיש אותם לאישור הבנק.

עדכון פרטי חשבון של המוכר

מוכר הנכס, בין אם קבלן או אדם פרטי יתבקש לספק לבנק מסמך חתום על ידי עורך דין ובו פרטי חשבון להעברת הכסף לאחר אישור המשכנתא. לרוב יבקש הבנק המחאה מבוטלת ובה מפורטים פרטי החשבון.

חתימה על קבלת סכום ראשוני

מוכר הדירה יתבקש להעביר לבנק אישור חתום על ידי עורך דין המצהיר כי הועבר אליו סכום ראשוני עבור הדירה שמקורו בהון הראשוני הקיים בידיכם ולציין מהו.

רישום בטאבו

רישום זה כולל חתימה על טופס הערת אזהרה לטובת הבנק המציין כי מוכר הדירה מתחייב לרשום את המשכנתא על שמו של הבנק וכך לא יוכל להעביר את הדירה על שם הקונה מבלי להתייחס למשכנתא שנלקחה בבנק.

בקשה להסבת ערבות בנקאית

במידה ואתם רוכשים דירה חדשה מקבלן עליכם לבקש מן הבנק המלווה אותו בבניה לחתום על מסמך הסבת ערבות שמשמעותו העברת הערבות משמכם לשמו של הבנק שלכם וכך יכול הבנק לקבל את כספו במידה ולא תעמדו בתנאי ההסכם.

שחרור כספי המשכנתא

לאחר הגשת כל המסמכים הרשומים ואישור הבנק על תקינותם הוא יאשר את קבלת המשכנתא ושחרור הכספים. חשוב לציין כי הכסף אינו עובר אל חשבונכם, אלא ישירות לחשבונו של מוכר הדירה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

זהו ערוץ פרסומי והידיעות הינן באחריות המפרסמים בלבד. לכלכליסט אין אחריות על תוכן הידיעות המפורסמות