אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארגון FATF ממליץ לישראל לשקול הקמת בימ"ש לפשעים כלכליים ולחילוט צילום: רן יחזקאל

ארגון FATF ממליץ לישראל לשקול הקמת בימ"ש לפשעים כלכליים ולחילוט

דו"ח של הארגון הבינ"ל למאבק בהלבנת הון ומימון הטרור, קובע כי ישראל היא אחת משלוש המדינות המובילות בעולם מבחינת אפקטיביות המאבק בנושא יחד עם ארה"ב ובריטניה

10.12.2018, 16:41 | עמרי מילמן ותומר גנון

כוח המשימה הבינלאומי המוביל את המאבק הגלובלי בהלבנת ההון ומימון הטרור (ה-FATF), ממליץ לשקול להקים בישראל בית משפט המתמחה בפשעים כלכליים ובתחום החילוט. כך עולה מדו"ח מיוחד שפרסם אתמול (ב') הארגון, וסקר את המאבק בהלבנת הון בארץ. זאת לרגל צירופה של ישראל כחברה בארגון.

קראו עוד בכלכליסט

בדו"ח הביקורת נקבע כי ישראל היא אחת משלוש המדינות המובילות בעולם מבחינת אפקטיביות המאבק בהלבנת הון ומימון טרור, יחד עם ארה"ב ובריטניה. בין היתר ישראל בולטת בחילוט כספים שמקורם בפשיעה. בין השנים 2017-2013 חילטה ישראל כ- 24.6 מיליון יורו בממוצע בשנה, כאשר לפי הדו"ח מדובר ב-75% בממוצע מהרכוש שהוקפא במהלך החקירה. עם זאת הדו"ח אינו בודק את היחס בין בקשות החילוט (צווים שמוצאים עם פרוץ החקירה להקפאה כוללת של כל נכסי החשוד), לבין סכום החילוט הסופי.

ד"ר שלומית ווגמן-רטנר, ראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור משרד המשפטים, צילום: רן יחזקאל ד"ר שלומית ווגמן-רטנר, ראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור משרד המשפטים | צילום: רן יחזקאל ד"ר שלומית ווגמן-רטנר, ראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור משרד המשפטים, צילום: רן יחזקאל

במקביל נמתחה בדו"ח ביקורת על כך שישראל טרם החילה את משטר איסור הלבנת ההון ומימון טרור על מתווכי נדל"ן, סוחרים במתכות יקרות ונותני שירותים לחברות ולנאמנויות, וכן על כך שלא הטילה חובות דיווח על פעולות חשודות על עורכי דין ורואי חשבון, כנדרש בסטנדרטים הבינ"ל.

ה-FATF הוא ארגון בינלאומי המונה 35 מדינות חברות בלבד, מרביתן מדינות ה-G20, שקובע את הכללים הבינלאומיים בתחום איסור הלבנת ההון. במשרד המשפטים מעריכים כי ההחלטה תשפר את מעמדה הבינלאומי של המדינה, ואת יכולתו של הסקטור הפיננסי לפעול בזירה הבינ"ל. זאת משום שמדינות וחברות בינלאומיות חוששות לפעול במדינות שיש בהן חשש להלבנת הון, שמע הדבר יסבך את כלל פעילות העסק.

"במסגרת הליך הביקורת המקיף", נמסר ממרשל בילינגסלי, נשיא ארגון ה- FATF, "הוכיחה ישראל בהצלחה כי היא משיגה תוצאות טובות בזיהוי וטיפול בסיכונים הניצבים בפניה. סיום הליך הביקורת איננו נקודת הסיום, אלא מהווה עבור ישראל נקודת פתיחה להמשך חיזוק המשטר".

ראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, ד"ר שלומית ווגמן-רטנר מסרה כי: "הדוח משקף את קפיצת המדרגה המכרעת שביצעה ישראל בשני העשורים האחרונים בתפיסתה את תחום, הנחוצים להגנה על יושרת המערכת הפיננסית הישראלית ועל בטחונה, וממצב אותה בחוד החנית של המאבק העולמי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות