אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מהנדסת העיר ניו-יורק לשעבר: "אנחנו ות"א חולקים את אתגר יצירת הדיור בר-ההשגה"

מהנדסת העיר ניו-יורק לשעבר: "אנחנו ות"א חולקים את אתגר יצירת הדיור בר-ההשגה"

פורנימה קאפור מבקרת בישראל ונותנת כמה טיפים לחולדאי: "לאתר הזדמנויות מתאימות ולהעניק תמריצים ליזמים, ולשלב מגוון אוכלוסיות באותו תא שטח"

10.12.2018, 18:05 | נמרוד בוסו

על אף הבדלי הגודל האדירים, סבורה מי ששימשה עד לפני שלושה חודשים כמהדסת העיר ניו יורק, פורנימה קאפור, שתל אביב חולקת עם עירה כמה אתגרים משמעותיים. "גם אנחנו וגם תל אביב מתמודדים עם סוגיות דומות, כמו היכולת לייצר דיור בר-השגה", אמרה בשיחה עם "כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

לתפקידה הבכיר בעיריית ניו יורק התמנתה קאפור עם חילופי השלטון בעיר ב-2014, כאשר ביל דה בלאזיו מונה לראש הירייה במקומו של מייקל בלומברג. לפני שלושה חודשים פרשה לאחר כהונה בת 4.5 שנים, והצטרפה לסגל אוניברסיטת הארווארד. בימים אלה היא מבקרת בישראל, כאורחת אירוע "עיר הנדל"ן" של מרכז הבניה הישראלי שייפתח מחר (ג') באילת. זה ביקורה השני בישראל, לאחר שלפני כשנתיים ביקרה בתל אביב וירושלים.

פורנימה קפור, לשעבר מהנדסת העיר ניו יורק פורנימה קפור, לשעבר מהנדסת העיר ניו יורק פורנימה קפור, לשעבר מהנדסת העיר ניו יורק

רון חולדאי באחת ההגרלות של דיור בר השגה בת"א (ארכיון), צילום: דורון סהר רון חולדאי באחת ההגרלות של דיור בר השגה בת"א (ארכיון) | צילום: דורון סהר רון חולדאי באחת ההגרלות של דיור בר השגה בת"א (ארכיון), צילום: דורון סהר

"ב-12 שנות הכהונה של בלומברג העיר התפתחה בקצב גבוה. הוא הצליח להעמיד את העיר על הרגליים אחרי אסון מגדלי התאומים, ויצאנו ממנו מחוזקים. אלא שבסופה של התקופה הזו, היו הרבה קהילות שהרגישו שהשגשוג של העיר פסח עליהן, שבעוד שהעיר נבנית ומתפתחת – הן נשארות במקום.

"לכן בתקופת הכהונה שלי התמקדנו בנושאים כגון דיור בר-השגה, וחידוש תשתיות של השכונות שלא נהנו מהצמיחה. בנוסף לכך חיפשנו שכונות שיש בהן פוטנציאל לתוספת בניה וציפוף. בעיר כמו ניו יורק, שגם כך חלקים גדולים ממנה צפופים, זו לא משימה פשוטה. ולבסוף , התמקדנו בפיתוח אזורי תעסוקה מחוץ למנהטן".

בישראל, נכון להיום, אין הצלחה גדולה ביצירת דיור בר-השגה. אילו עצות את יכולה לתת בנושא לעיריית תל אביב?

"יצירת דיור בר-השגה היא תמיד נושא מסובך. צריך למצוא אתרים מתאימים והזדמנויות מתאימות. אני לא יודעת מה המצב בתל אביב, אבל לנו לא היו הרבה נכסים עירוניים שיכולנו להשתמש בהם. לכן השתמשנו בעיקר בתמריצים שונים ליזמים שהקצו חלק מהדירות שבנו לטובת דיור בר-השגה.

"אחד השיעורים החשובים שלמדנו, על סמך ניסיון העבר – זה ששילוב מגוון אוכלוסיות באותו תא שטח חשוב מאד. בשנות ה-40 וה-50 המדינה בנתה מאגר אדיר של דיור ציבורי – מאות אלפי דירות, שהיו מרוכזים בשכונות נפרדות, וזה הביא להשלכות חברתיות שליליות. חשוב מאד לשלב את דיירי הדיור הציבורי והדיור בר ההשגה בתוך שכונות מגורים נורמטיביות. בסופו של דבר, כל עיר צריכה את נותני השירותים שלה, זה לא הגיוני להוציא אותם אל מחוץ לעיר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות