אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
במטה הדיור ממליצים לדחות את ההגרלה הבאה של מחיר למשתכן צילום: דור מנואל

בלעדי לכלכליסט

במטה הדיור ממליצים לדחות את ההגרלה הבאה של מחיר למשתכן

בכירים במטה הדיור מייעצים לכחלון לדחות בחודש־חודשיים את הגרלת מחיר למשתכן שנועדה להתקיים בדצמבר בשל מספר נמוך של דירות, רובן בפריפריה

11.12.2018, 07:01 | ענת דניאלי

בכירים במטה הדיור ממליצים לשר האוצר משה כחלון לדחות את הגרלת מחיר למשתכן שנועדה לחודש דצמבר, ולקיימה בסביבות ינואר־פברואר, כך נודע ל"כלכליסט". הבכירים ממליצים לדחות את ההגרלה, השביעית במספר, בשל מספר נמוך יחסית של דירות, ככל הנראה כ־4,000, רבות מהן לא באזורי הביקוש. בפעמים קודמות הוגרלו לעתים 12־15 אלף דירות, אך גם סדרי גודל נמוכים יותר.

קראו עוד בכלכליסט

מלבד זאת, חלק ניכר מהמתחמים עודם בשלבים התחלתיים ביותר, ובחלקם המכרזים עדיין בעיצומם וטרם הוכרזו הקבלנים הזוכים. מאחר שגם כך ארוכים זמני ההמתנה מרגע הזכייה עד קבלת הדירה בפועל, במטה הדיור מעדיפים לצאת להגרלה בשלב בשל יותר. על פי נתוני האוצר מאוקטובר, מתוך 52 אלף דירות שהוגרלו ל־18 אלף בלבד יצאו היתר בנייה ו־10 אלף נוספות בהליכי אישור. זמני ההמתנה הללו מובילים לתסכול בקרב הממתינים, וכל הגרלה גדולה מגדילה גם את מספר הזוכים הממתינים.

ההגרלה האחרונה, השישית במספר, התקיימה באוקטובר. אם ההגרלה הקרובה אכן תידחה לינואר־פברואר, ייתכן כי היא תהיה האחרונה לפני הבחירות הארציות, שבמערכת הפוליטית מעריכים כי יתקיימו בין מרץ למאי 2019.

מכרזים באזורי ביקוש

בשלב זה טרם פורסמה רשימת הערים שצפויות להשתתף בהגרלה הקרובה של משרדי האוצר והשיכון. מכרזי מחיר למשתכן שנסגרו לאחרונה וטרם הוגרלו קיימים בשכונת רמת שלמה בירושלים (603 דירות), בקריית שמונה (108 דירות) ובשכונת אגם בנתניה (212 דירות).

משה כחלון באתר בנייה של מחיר למשתכן בראשל"צ (ארכיון), צילום: ענר גרין משה כחלון באתר בנייה של מחיר למשתכן בראשל"צ (ארכיון) | צילום: ענר גרין משה כחלון באתר בנייה של מחיר למשתכן בראשל"צ (ארכיון), צילום: ענר גרין

לצדם קיימים מספר מכרזים משמעותיים ביישובים בעלי ביקוש גבוה, שצפויים להיסגר עד סוף החודש, וכחלון ככל הנראה מתכנן לשלבם בהגרלה. הבולט שבמכרזים אלה הוא מתחם מכבי יפו בדרום תל אביב, שצפוי להיסגר ב־24 בחודש. מכרז זה כולל כ־1,200 דירות בשני מתחמים, 900 מתוכן הן של מחיר למשתכן. בעבר כבר נכשל המכרז פעמיים, ובטרם פורסם בשלישית תנאיו שופרו על ידי רשות מקרקעי ישראל (רמ"י). מכרז נוסף נערך בבית שמש לבניית 1,467 דירות בשכונה ד', הפונה למגזר החרדי. המכרז ייסגר להצעות קבלנים רק ב־24 בחודש, ולא בטוח שיצליח להיכנס להגרלה. הפרויקט בבאר יעקב זכה לביקוש הגבוה ביותר בהגרלה באוקטובר, וכעת פתוח מכרז להקמת 358 דירות (286 למחיר למשתכן ו־72 לשוק החופשי). גם כאן מועד הגשת ההצעות הוא עד 24 בדצמבר, לאחר שהמועד נדחה מחודש יולי מספר פעמים.

מלבד המכרזים שצריכים להבשיל, במטה הדיור חוששים מפרסום עוד הגרלה שכוללת בעיקר דירות בפריפריה ועשויה להוביל לעוד דירות שימתינו לזוכים ולא זוכים שימתינו לדירות. כך למשל אתמול נסגרו הגרלות חוזרות של 644 דירות ב־16 יישובים: אשקלון, באר שבע, בית דגן, בית שמש, גדרה, דימונה, חריש, טירת הכרמל, מבשרת ציון, נהרייה, נצרת עילית, נתיבות, עפולה, עתלית, ראש העין ורעננה.

דירות על המדף

חוץ מהגרלות ההמשך, שמשמעותן דירות שלא נמכרו במהלך הגרלה קודמת ונותרו על המדף, ישנן כ־1,111 דירות הפתוחות להרשמה ללא כל הגרלה לכל הזכאים מכל הסדרות, ובהם משפרי דיור. הדירות הללו הן ביישובים קריית מוצקין, קריית ביאליק, כרמיאל דימונה, מעלות תרשיחא ובאר שבע.

חלק מן הדירות הן בפרויקטים שנמצאים כבר בשלבי בנייה. כך למשל בפרויקט קריית ביאליק של סלע בינוי ישנן 170 דירות הממתינות לרכישה במחיר של 9.6 אלף שקל למ"ר. הפרויקט כולל 230 דירות, וההגרלה אליו התקיימה בינואר השנה. בקריית ביאליק קיימים שני פרויקטים של גיא ודורון לוי, שהדירות בהם טרם נמכרו. בפרויקט אחד, שהוגרל בספטמבר 2017, יש 141 דירות שטרם נמכרו, מתוך 457 דירות, ומחירן 9.2 אלף שקל למ"ר. בפרויקט אחר שלהם, שהוגרל בפברואר 2018, 99 דירות עומדות ומחכות בפרויקט של 230 דירות בתמחור של 8.94 אלף שקל למ"ר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות