אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כמעט שליש מהכנסות המאפיה האיטלקית מולבנות בנדל"ן בגרמניה צילום: בלומברג

כמעט שליש מהכנסות המאפיה האיטלקית מולבנות בנדל"ן בגרמניה

לפי דו"ח של ארגון טרנספרנסי אינטרנשיונל, הפריחה של השנים האחרונות בענף הפכה אותו לצינור להלבנת מיליארדי יורו. פרצות בחוק משמשות לטשטוש מקור הכסף, בסיוע שחקנים מקומיים

10.12.2018, 21:03 | שירות כלכליסט

השקעות נדל"ן בגרמניה משמשות צינור להלבנת מיליארדי יורו, כך נטען בדו"ח שפרסם ארגון טרנספרנסי אינטרנשיונל (Transparency International).

קראו עוד בכלכליסט

לפי הדו"ח שפרסמה שלוחת הארגון בגרמניה, הוזרמו בשנה שעברה לענף הנדל"ן במדינה כ־30 מיליארד יורו שמקורם לא ידוע. המקור הבולט ביותר לכספים הוא, לכאורה, המאפיה האיטלקית, שמנצלת פרצות בחוק הגרמני כדי להלבין כספים ממקורות מפוקפקים באמצעות השקעות בנדל"ן. לפי הערכת הארגון, בין 15% ל־30% מהכנסות המאפיה האיטלקית מושקעות בנדל"ן באמצעות מיזמי בנייה, שיפוצים ורכישת מבנים קיימים.

מנהלת טרנספרנסי אינטרנשיונל גרמניה, אדה מולר, אמרה עם פרסום הדו"ח כי "קיימת בעיה מסיבית של הלבנת כספים בענף הנדל"ן הגרמני. החוקים והכלים הקיימים פשוט לא מספיקים, במיוחד בהתחשב בחוסר הגבולות של המערכת הפיננסית הבינלאומית". עוד מציין הדו"ח, כי הפריחה של השנים האחרונות בשוק הנדל"ן הגרמני הפכה אותו לאטרקטיבי אף יותר עבור פושעים שמעוניינים להלבין הון.

החוקים למניעת הלבנת הון בגרמניה מחייבים סוכני נדל"ן, עורכי דין ונוטריונים לבצע בדיקות רקע על הלקוחות ולדווח לרשויות אם מתעורר חשד. בשנה שעברה החל לפעול מאגר מידע שדורש מחברות המוחזקות בשרשור לחשוף את בעליהן האמיתיים, כאשר כל בעל עניין, המחזיק ביותר מ־25% מהמניות או מזכויות ההצבעה בדירקטוריון, חייב להירשם במאגר. אף שהמידע זמין, עד כה נעשה בו שימוש מועט. גם כך, החוק הגרמני עדיין מלא בפרצות שמאפשרות לחברות לטשטש את זהות בעליהן. כך למשל, בטרנספרנסי אינטרנשיונל טוענים כי חיוב נוטריונים בשמירה על סודיות הלקוחות הוא אחת המכשלות הגדולות באיתור הלבנת הון בענף הנדל"ן.

אתר בנייה בברלין. שומרים על סודיות הלקוחות, צילום: בלומברג אתר בנייה בברלין. שומרים על סודיות הלקוחות | צילום: בלומברג אתר בנייה בברלין. שומרים על סודיות הלקוחות, צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות