אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שוטף פלוס העתיד שלכם צילום: ישראכרט

שוטף פלוס העתיד שלכם

הפרסומת של ישראכרט שמעודדת לקיחת הלוואות היא רק האפרטיף בחגיגת השקת הרפורמה להגברת התחרות בשוק האשראי במסגרתה ישראכרט ולאומי קארד יהפכו למתחרות של הבנקים. ואלו לא חדשות טובות

11.12.2018, 08:09 | רחלי בינדמן

"איזו שנה עברתי", אומר השחקן יובל סמו בתפקיד איש המשפחה בפרסומת של ישראכרט. "קנינו סלון חדש עם ספות ריש מעור של זמש, חגגנו בת מצווה לילדה כולל הופעה של הזמר פרץ פרץ, טסנו לחופשה משפחתית ביפן במלון חמישה כוכבים הכל כלול, מה זה נהנינו ואם זה לא מספיק, הלך לי התפוח של ההגה אז החלפתי לרכב חדש". והמינוס?", שואל את עצמו סמו, "אין. לקחתי הלוואה מישראכרט – הופכים את המינוס לפלוס".

בשנים האחרונות הציבור הישראלי התרגל לחיות טוב, מה זה טוב? טורטלים טוב. טיסות לחו"ל פעם או פעמיים בשנה, רכב חדש כל שלוש שנים, דירה חדשה מקבלן או שיפוץ מאסיבי כדי להשוויץ מול החברים. סגנון חיים טורטלי נטול רסן תקציבי בחסות הריבית האפסית שאפשרה נטילת הלוואות מבלי לחשוב יותר מדי על היום שאחרי.

כשמסתכלים על הפרסומת הזו כדאי להיזכר בנתונים של הלמ"ס שפורסמו רק לאחרונה: 46% ממשקי הבית שיש להם חשבון בנק נמצאים במשיכת יתר לפחות למשך חודש אחד. כשליש ממשקי הבית האלה נמצאים במינוס תמידי והרוב שייכים לחמישון ההכנסה הרביעי.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

כשמחברים לזה את הנתונים של בנק ישראל מהם עולה כי שיעור החוב של העשירונים התחתונים בישראל מההיקף הכולל של החוב גבוה יותר מפי שניים מול גוש היורו, ההבטחות לחיי טורטלים נראות פחות זוהרות. כך, באירופה עשירונים 1–4 מחזיקים רק 5% מהיקף החוב בעוד שבישראל אחוזונים אלו מחזיקים ב־12% מהיקף החוב.

הפרסומות הללו מתלוות לשיחות יזומות מחברות האשראי והבנקים שמעודדות נטילת הלוואות לצריכה, כאלו שעשויות להכניס את צרכניהן לסחרור שלא בטוח שהם מודעים אליו ושכל מטרתן היא לאפשר לאותן משפחות לחיות ברמת חיים שלא מתאימה להכנסתן. כמו הטורטלים רק בלי ההכנסה הגבוהה.

המהלכים האגרסיביים הללו רק ילכו ויתגברו לאחר שגם לאומי קארד תסיים לבנות את המיתוג החדש שלה על רקע הפרידה הצפויה מבנק לאומי. נראה שהפרסומת של ישראכרט היא רק האפרטיף בחגיגת השקת הרפורמה להגברת התחרות בשוק האשראי במסגרתה ישראכרט ולאומי קארד יהפכו למתחרות של הבנקים. ואלו לא חדשות טובות.

מישראכרט נמסר בתגובה, ״כחברת כרטיסי האשראי הגדולה בישראל, ישראכרט מציעה לכלל הלקוחות פתרונות תשלום ומימון מתקדמים המאפשרים להם להגשים את המטרות והיעדים שלהם באופן שהולם את יכולותיהם, בצורה נכונה ואחראית״.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות