אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעלי מניות דורשים שטבע תפעל נגד המעורבים בקרטל צילום: ויקימדיה

בעלי מניות דורשים שטבע תפעל נגד המעורבים בקרטל

טבע חשודה בתיאום מחירי תרופות באחד הקרטלים הגדולים בתולדות ארה"ב - ובישראל בעלי המניות רוצים להשמיע קול: "מדובר בשלל רב של מעשים, שלא ניתן להגדירם אלא כארגון פשע, ומי שביצע אותם ידע היטב כי הם בלתי חוקיים בעליל"

12.12.2018, 07:56 | דרור רייך

בעלי מניות בטבע הגיבו לחקירה האמריקאית שתופסת תאוצה - ושלחו מכתב ליו"ר סול בארר, שבו הם מאיימים בהליכים נגד בכירים בחברת התרופות. מדינת קונטיקט ניהלה מאז 2016 חקירה נגד כמה חברות תרופות בחשד לתיאום מחירים, ובסוף השבוע חשף תחקיר ה"וושינגטון פוסט" כי טבע חשודה במעורבות בקרטל הזה, אחד הגדולים ביותר בתולדות ארה"ב. על פי החשד, טבע נטלה חלק בקרטל שכולל 16 חברות. 

קראו עוד בכלכליסט

בעלי המניות דורשים מטבע לחשוף מסמכים ולפעול נגד הגורמים המעורבים בקרטל, בהם בעלי התפקיד בה ובחברה־הבת טבע ארה"ב. כך ציינו במכתב ההתראה טרם נקיטת הליכים משפטיים ששלחו, באמצעות משרדי עוה"ד רנן גרשט, אופיר נאור, שחר בן מאיר ואיציק אבירם.

"נושאי המשרה פעלו במודעות וברשלנות בכך שביצעו עבירות של חוקי ההגבלים ופעולות תיאום מחירים וחלוקת השוק, ביודעם שאלה פעולות לא חוקיות, שככל שיתגלו, יסבו נזקים לטבע ארה"ב ולטבע עצמה", נכתב. "הם התעלמו מסימני אזהרה ברורים של אי־חוקיות המעשים שלהם".

על־פי המכתב, אם טבע לא תפעל בתוך 45 יום, בעלי מניות המיעוט יראו עצמם רשאים להגיש נגדה בקשה לאישור תביעה נגזרת ובקשה לאישור תביעה נגזרת נגד טבע ארה"ב ונושאי משרה בה.

"הקרטל הגדול בהיסטוריה"

החקירה המתנהלת בימים אלה בארה"ב חשפה לאחרונה כי לפחות 16 יצרניות תרופות גנריות, בהן טבע, יצרו קרטל לקביעת מחירים של כ־300 תרופות. "זה קרוב לוודאי הקרטל הגדול בהיסטוריה של ארה"ב", הצהיר ג'וזף נילסן, עוזר התובע הכללי בקונטיקט וממובילי החקירה.

מאחורי החקירה עומדות בשלב זה 47 מדינות בארה"ב, וההערכה היא שבחודשים הקרובים ייחשפו עוד פרטים ויתווספו נאשמים. בכך יגבר הלחץ על החברות להגיע להסדרים עם התובעים.

על פי נילסן, הקורבנות הם צרכני מערכת הבריאות האמריקאית ומשלמי המסים, שנאלצו לשלם מחירים מופקעים על תרופות אנטיביוטיקה שכיחות ותרופות לטיפול בלחץ דם, דלקת מפרקים וחרדה. לפי ההאשמות, העלויות הופלו על כל המערכת - כולל בתי חולים, בתי מרקחת וחברות ביטוח, אך פגעו במיוחד במטופלים שהביטוח שלכם לא מכסה תרופות מרשם. לפי החקירה, חלו העלאות מחירים של עד 2,000% בחלק מהתרופות.

במכתב ששלחו עורכי הדין ליו"ר טבע ציינו כי "מדובר בשלל רב של מעשים, שלא ניתן להגדירם אלא כקיומו של ארגון פשע, שחברו לו מספר רב של חברות גנריות הגדולות בעולם. אותו 'ארגון' שם לו למטרה לפגוע בצרכנים ולייצר לעצמו רווח כתוצאה ממעשי עבירות חמורים של דיני ההגבלים העסקיים". עוד נכתב כי "מדובר בשלל פעולות שלא יכול להיות ספק כי מי שביצע אותם ידע היטב כי מדובר במעשים בלתי חוקיים בעליל".

סול בארר יו"ר טבע , צילום: ויקימדיה סול בארר יו"ר טבע | צילום: ויקימדיה סול בארר יו"ר טבע , צילום: ויקימדיה

יש כבר תביעה שנדחתה

המכתב עשוי להידחות בבית המשפט בישראל, אם יגיע אליו. באוגוסט האחרון השופטת רות רונן מהמחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב קיבלה את עמדת טבע לעכב את הדיון בישראל עד להכרעה בתביעות האמריקאיות.

התביעות הייצוגיות הוגשו נגד טבע על הפסדיה בעסקה לרכישת אלרגן בארה"ב ובישראל, וזאת בגלל שהחברה היא דואלית - נסחרת בשתי הבורסות. התביעות נגעו לכישלון רכישת אלרגן, שהסבה לטבע הפסדים של כ־6 מיליארד דולר. התובעים טענו כי הימנעותה של טבע מלדווח על ההתפתחויות השליליות בתחום הגנרי בארה"ב היא בהטעיית משקיעים - אולם נדחו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות