אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הזינוק בחשבון החשמל: תרגיל מחשמל על חשבונכם צילום: שאטרסטוק

הזינוק בחשבון החשמל: תרגיל מחשמל על חשבונכם

שר האוצר משה כחלון נכנס לתקופת בחירות עם יוקר מחיה שמתהפך לו על הראש. אבל לפני שהוא מנסה להוריד את מחירי הדירות, כדאי שיבין שתכף יהיו כאן משפחות שלא יהיה להן כסף להפעיל את מכונת הכביסה

12.12.2018, 08:46 | ליאור גוטמן
רשות החשמל הדהימה אתמול (ג') את משק האנרגיה המקומי עם דיווח שהיא מעדכנת את המדדים השונים שעמם היא מחשבת את תעריף החשמל. במקום ההתייקרות המובטחת של 6%, נכון לעכשיו תעריף החשמל צפוי להתייקר בינואר הקרוב ב־6.5%–8.1%.

מאיפה נולדה הטעות הזו וכמה היא תעלה לצרכנים? רשות החשמל מספרת שהיא בעצם צדקה כל הזמן, ואם מחשבים רק את עלויות הדלקים, אז באמת מגיעים להתייקרות של 6%. אבל אתמול בבוקר הצטרפה להסבר הזה כוכבית בגודל של קתדרלה שלפיה לא חישבו את עלויות הרשת. מדובר בעצם בחיבור שלנו לחוטים ולעמודים שהיא בעיקרה עלות משתנה — צרכן חשמל כבד משתמש הרבה בתשתית ההולכה, וצרכן חשמל קטן, אפילו דירת רפאים, לא משתמש בתשתית בכלל, אף שבפועל שניהם שילמו על כך עד סוף 2017. מכיוון שמינואר 2018 מי שלא משתמש משלם יותר, הרשות צריכה להוסיף לעלייה בעלות הדלקים גם את מרכיב תשתית הולכת החשמל.

קראו עוד בכלכליסט

כשמחברים את הנתונים מקבלים טווח חדש. מי שיש לו חיבור חד פאזי (כ־57% מבתי האב בארץ) והוא צרכן ממוצע (עד 8,000 קילו־ואט לשעה), הרשות טוענת שהתעריף יעלה לו בכ־6.5%. מנגד, מי שמתגורר בדירה שלא משתמשים בה כלל בחשמל, ויש לו חיבור תלת פאזי, ההתייקרות לגביו תהיה כ־8.1%. מי שבכלל מחזיק צימר חצי נטוש שחוברו לו כמה מזגנים עלול לשלם כ־14% יותר, אבל כאלה גופים ניתן לספור על כף יד אחת. בפועל, מדובר על התייקרות של עד 400 שקל בשנה.

אסף אילת, יו"ר רשות החשמל, צילום: אוהד צויגנברג אסף אילת, יו"ר רשות החשמל | צילום: אוהד צויגנברג אסף אילת, יו"ר רשות החשמל, צילום: אוהד צויגנברג

נכון, אפשר לתרץ את התיקון בטעות בחישוב. אבל כשההשפעה של הטעות היא רוחבית על כל המשק – זה נשמע כמו תירוץ נוח מדי. לטעות הזו מתלווה הרושם שברשות החשמל שורר קצת בלגן. כך, למשל, "כלכליסט" פנה שלשום בלילה לרשות החשמל עם הנתונים החדשים, והיא הכחישה אותם. בבוקר למחרת כבר דיברו שם אחרת, מה שאולי יוביל את הרשות לעשות בדק בית.

אפשר גם ללמוד מהסיפור הזה שההסבר על עליית תעריפי החשמל הוא התירוץ המושלם להעלות את כל המחירים. כך, למשל, הודיעה אתמול אסם על התייקרות של שליש ממוצריה ב־2%–4.5%, וזה כנראה לא ייגמר שם. שר האוצר משה כחלון נכנס לתקופת בחירות עם יוקר מחיה שמתהפך לו על הראש, ובקצב הזה לפני שהוא מנסה להוריד את מחירי הדירות, כדאי שיבין שתכף יהיו כאן משפחות שלא יהיה להן כסף להפעיל את מכונת הכביסה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות