אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תקנות שקיפות יגלו לשוכרים איך מתחלקים דמי התיווך צילום: עומר מסינגר, אוהד צויגנר

תקנות שקיפות יגלו לשוכרים איך מתחלקים דמי התיווך

התקנות שהופצו הושגו כפשרה בין השרה איילת שקד לבין ח"כ רועי פולקמן ויחייבו מתווכים להציג את גובה דמי התיווך שהם גובים מכל אחד מהצדדים לעסקה; פולקמן: "מדובר בפשרה אם המתווכים ימשיכו לפעול באופן בלתי ראוי ישקלו צעדים נוספים"

12.12.2018, 09:56 | דותן לוי

שרת המשפטים איילת שקד הפיצה היום (רביעי) להערות הציבור טיוטת תקנות שקיפות בתיווך נכסים להשכרה. התקנות נחתמו כחלק מסיכום בין יו"ר סיעת כולנו ח"כ רועי פולקמן לשרה שקד. פולקמן אף ליווה את שלב ניסוח התקנות.

קראו עוד בכלכליסט

התקנות מבקשות להסדיר פרצות בחוק שכירות הוגנת אותה חוקקו ח"כ רועי פולקמן וח"כ סתיו שפיר במהלך שנת 2017. החוק, אוסר על המשכיר לגלגל את דמי התיווך על השוכר, הוראה זו נקבעה כדי להגן על מעמד השוכרים ועל מנת להסדיר את היחסים שבין השוכר למשכיר. ככל שהמשכיר פעל בניגוד לחוק זכותו של השוכר לפעול נגדו במסגרת החוק. אלא שבפועל התגלה כי מתווכים ממשיכים לגבות את דמי התיווך תוך שהם מנצלים פרצה בחוק וטוענים כי חתמו עם המשכיר על הסכם בלעדיות. במקביל, חוק המתווכים במקרקעין קובע כי מתווך לא יהא זכאי לדמי תיווך, אלא אם כן חתם הלקוח על הזמנה בכתב לביצוע פעולת תיווך לגבי הנכס.

מימין רועי פולקמן ואיילת שקד , צילום: עומר מסינגר, אוהד צויגנר מימין רועי פולקמן ואיילת שקד | צילום: עומר מסינגר, אוהד צויגנר מימין רועי פולקמן ואיילת שקד , צילום: עומר מסינגר, אוהד צויגנר

התקנות החדשות שקבעו פולקמן ושקד מחייבות כי בעסקת שכירות יכלול ההסכם בכתב גם את הסכום המוסכם של דמי התיווך או שיעור דמי התיווך המוסכם בנוגע לכל אחד מהצדדים לעסקת השכירות. מטרת התיקון היא ליצור שקיפות ביחס לדמי התיווך המתקבלים מצדדים נוספים לעסקה. הדבר עשוי לסייע לשוכר לגלות האם המשכיר, ששכר את שירותיו של המתווך פעל מטעמו, מטיל עליו את עלויות דמי התיווך בניגוד לקבוע בחוק.

שרת המשפטים איילת שקד: "מדינת ישראל צריכה להתערב כמה שפחות בעסקאות פרטיות. עם זאת, חשוב לייצר שקיפות מרבית שתאפשר לכל צד לשקול את החלטותיו בצורה מושכלת. נסיקת מחירי הנדל"ן בשנים האחרונות הציבו את השוכרים בעמדה חלשה מול משכירים, ועלינו לתת בידם את האפשרות לבדוק שלא מבצעים עסקה על גבם. אני מודה לח"כ פולקמן על שיתוף הפעולה בתקנות חשובות אלו".

ח"כ רועי פולקמן: "התופעה בה מתווכי דירות גובים דמי תיווך רק מצד אחד פסולה ודורשת טיפול. לאחר בדיקה בינלאומית בסיוע מרכז 'עומק' באוניברסיטת תל אביב ולאחר פשרה עם שרת המשפטים קידמנו מתווה של שקיפות שיחייב פרסום התשלום מכל צד ובכך לעודד מיקוח וחלוקה הוגנת יותר. זהו צעד ראשון להגנה על השוכרים ובמידה והמתווכים ימשיכו לפעול באופן לא ראוי ישקלו צעדים נוספים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות19 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות