אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עיקרי המלצות הוועדה לחיזוק עסקים קטנים פורסמו חרף הסתייגויות מקצועיות צילום: משרד הכלכלה והתעשייה

עיקרי המלצות הוועדה לחיזוק עסקים קטנים פורסמו חרף הסתייגויות מקצועיות

משרדי האוצר והכלכלה פרסמו היום את עיקרי המלצות הוועדה לחיזוק עסקים קטנים ובינוניים. אולם גורמי מקצוע בוועדה טוענים שהם פורסמו ללא הסכמה ובלי התחייבות על אימוצן

12.12.2018, 20:10 | עמרי מילמן

לאחר שמוקדם יותר היום (ד') פרסמו משרדי האוצר והכלכלה את עיקרי המלצות הוועדה לחיזוק עסקים קטנים ובינוניים, נשמעת ביקורת מקצועית חריפה על המהלך. ל"כלכליסט" נודע, כי גורמי המקצוע ממספר גופים ממשלתיים בוועדה הציגו הסתייגויות רבות להמלצות שעיקריהן פורסמו. מאותם גורמים עולה כי השרים הזדרזו לפרסם את עיקרי ההמלצות, כאשר בפועל כלל לא הייתה עליהן הסכמה.

קראו עוד בכלכליסט

למעשה, אפילו לא הופצה טיוטת המלצות בקרב חברי הוועדה - אולם בכל זאת במשרדי האוצר והכלכלה הזדרזו להפיץ את עיקרי ההמלצות, מבלי להתחייב אפילו כי יאומצו. אחת המחלוקות הגדולות ביותר היא בנוגע להצעה להעלאות את תקרת העוסק הפטור מ-100 אלף שקל בשנה ל-150 אלף שקל בשנה, שלפי גורמים בממשלה זכתה לביקורת רבה.

מוקדם יותר היום כאמור הזדרזו במשרד האוצר והכלכלה להודיע על פרסום עיקרי ההמלצות של הוועדה לחיזוק עסקים קטנים ובינוניים - ועדה שהוקמה כבר בחודש ינואר, אולם מאחר וכחלון וראש הממשלה בנימין נתניהו החליטו לאשר את תקציב 2019 כבר בחודש מרץ השנה, לא נותר לה כל מקור תקציבי. הוועדה, בראשה עמדו מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד ומנכ"ל משרד הכלכלה שי רינסקי סיימה אתמול, לפי הודעת האוצר, את דיוניה המקצועיים.

מימין: שר הכלכלה אלי כהן ושר האוצר משה כחלון, צילום: דוברות המפלגה כולנו, דנה קופל מימין: שר הכלכלה אלי כהן ושר האוצר משה כחלון | צילום: דוברות המפלגה כולנו, דנה קופל מימין: שר הכלכלה אלי כהן ושר האוצר משה כחלון, צילום: דוברות המפלגה כולנו, דנה קופל

בין ההצהרות שעליהן הכריזו היום המשרדים, מופיעים צעדים בתחום המיסוי על מנת לעודד צמיחה והעלאת הפיריון, צעדים להגדלת התחרות בשוק האשראי החוץ-בנקאי, הסרת חסמים להשתתפות עסקים קטנים ובינוניים במרכזים ציבוריים, צעדים להפחתת הנטל הרגולטורי והביורוקרטי באמצעות ניטור רגולציה, הגדלת שעות ייעוץ מסובסדות לעסקים זעירים וקידום נשים בעסקים דרך רכש ציבורי, מימון ועוד.

שר הכלכלה אלי כהן הודיע כי יפעל כדי ליישם את ההמלצות, וכחלון ציין כי "העסקים הקטנים והבינוניים הם חלק מרכזי מסיפור ההצלחה של כלכלת ישראל. תפקידנו כמדינה לייצר את התנאים כדי שעסקים אלו יוכלו להצליח". במשרד האוצר השיבו לבקשת "כלכליסט" לקבלת הדו"ח המלא, כי "הוועדה רק אתמול סיימה את דיוניה וטרם הוגש דו"ח".

נשיא להב, עו"ד רועי כהן התייחס לנושא: "יפה שהחליטו לפרסם את המלצות הוועדה לתוכנית נטו עסקים באיחור של חצי שנה. לפי ההודעה מדובר בכותרות בלבד ובמלל רב ולא ברור היכן מסתתרות ההטבות ב-600 מיליון שקל לעצמאים ולעסקים הקטנים. לא נסתפק עוד במילים ובפירורים אלא במעשים ותוצאות אמיתיות בשטח".

ממשרד האוצר נמסר כי "עדיין אין המלצות וכשהדוח יפורסם הוא יובא לידיעת הציבור".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות