אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הותרו לפרסום שמות שני לוחמי צה"ל שנרצחו בפיגוע בבנימין

הותרו לפרסום שמות שני לוחמי צה"ל שנרצחו בפיגוע בבנימין

סמ"ר יובל מור יוסף, בן 20 מאשקלון, וסמל יוסף כהן, בן 19 מבית שמש, נרצחו בפיגוע בגבעת אסף; מצבו של הלוחם שנפצע באורח אנוש מוגדר קשה מאוד ועדיין נשקפת סכנה לחייו; מצבה של הצעירה שנפצעה עדיין קשה

13.12.2018, 19:49 | יואב זיתון, ynet

הותרו לפרסום שמותיהם של שני לוחמי הנח"ל החרדי שנרצחו היום (ה') בפיגוע הירי בגבעת אסף: סמ"ר יובל מור יוסף, בן 20 מאשקלון, וסמל יוסף כהן, בן 19 מבית שמש. מצבו של הלוחם שנפצע באורח אנוש מוגדר קשה מאוד ועדיין נשקפת סכנה לחייו. מבית החולים נמסר שמצבה של הצעירה שנפצעה עדיין קשה.

הפיגוע התרחש סמוך לשעה 11:15, אז התקבל דיווח על ירי לעבר טרמפיאדה בכביש 60, סמוך לכניסה ליישוב. זמן קצר לאחר מכן התברר כי ארבעה בני אדם נפגעו. מותם של שני החיילים נקבע בזירה. חייל נוסף פונה במצב אנוש לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים והוכנס לחדר ניתוח לאחר שכדור פגע בראשו.

מתחקיר ראשוני של צה"ל עלה כי רכב המחבלים עצר ליד הטרמפיאדה, אז יצא ממנו לפחות מחבל אחד וירה לעבר החיילים והאזרחים שבטרמפיאדה. לאחר מכן חזר המחבל לרכב, והרכב נמלט. צה"ל החל לתגבר את הכוחות ביהודה ושומרון בכמה גדודים, והוטל כתר שכולל בידוק מלא על העיר רמאללה. בצה"ל אומרים כי "ההבנה שלנו שהאירועים האלה יכולים לייצר חקיינות לפיגועים נוספים".

  
יובל מור יוסף ויוסף כהן יובל מור יוסף ויוסף כהן יובל מור יוסף ויוסף כהן

בצה"ל הוסיפו כי "אנו ממשיכים בפעילות סיכולית, גם במאמץ ההגנה באזור וגם במאמץ לאתר את המחבלים משני האירועים. הכוח שהותקף בצומת היה במשימה. אנו לא יודעים אם יש קשר בין חוליית הפיגוע בעפרה לפיגוע הזה".

כמה שעות לפני הפיגוע שוחח סמ"ר מור יוסף עם אביו וסיפר לו שלמרות שהיה אמור לצאת הביתה הוא התנדב להחליף כמה מחבריו כדי שיוכלו לנוח. לחבריו שלח הקלטה בוואטסאפ: "אם אתה עובר בגבעת אסף, אל תשכח אותי אחי. אוהב אותך". 

דודו של יובל, סמי מור יוסף, ספד לו: "משאת חייו הייתה לשרת ביחידה קרבית, זה מה שהוא עשה ורצה. הוא התעקש ללכת לקרבי, למרות המצב בארץ. הוא מאוד נהנה בשירות, תרם והתנדב. אבא שלו דיבר איתו הבוקר ויובל אמר לו שהוא אחרי משמרת לילה, היה צריך לצאת הביתה, אך התנדב להחליף אחרים בגזרה כדי שהם יוכלו לנוח". 

אומר נגב, חברו הטוב של יובל, ספד: "הוא שלח הודעה שהוא הולך למשימה בגבעת אסף ומאז לא שמענו ממנו. הוא סיפר לנו שבוע שעבר על החוויות בצבא ואתמול בלילה כשהמחבל מברקן נתפס הוא שלח לנו על זה הודעה בקבוצה. הוא היה אמור לצאת היום הביתה אחרי המשימה, ונרצח ממש לפני. הוא שלח לנו הודעה שהוא בגבעת אסף והוא אוהב אותנו".

"קשה לתפוס את זה, קשה לקבל בשורה כזאת רעה. הוא היה בחור מדהים, קשה לדבר עליו בלשון עבר", סיפר הדוד סמי. "אנחנו דורשים ממשלת ישראל להרוג את המחבל. אבל גם מותו של המחבל לא ינחם את ההורים, אנחנו מתפללים לאלוהים שייתן את הכוח".

יהודית זדה, חברת המשפחה, ספדה לו: "מגיל 13 הוא קורא לנו בתורה בבית הכנסת ועכשיו אנחנו צריכים למצוא קורא חדש. הוא מעולם לא פגע באף אחד, צנוע, ביישן", ספדה חברת המשפחה יהודית זדה. "היה לו חשוב להתגייס, הוא רצה להיות מלח הארץ. למרות כל הקושי שהיה במשפחה, כששאלתי אותו הוא אמר לי 'רק קרבי'".

גבעת אסף, צילום: סוכנות תצפית גבעת אסף | צילום: סוכנות תצפית גבעת אסף, צילום: סוכנות תצפית

ראש העיר אשקלון, תומר גלאם, ספד לבן עירו שנפל בפיגוע: "מדובר במשפחה ערכים שחווה ביום יום קשיים לא פשוטים. מדובר במשפחה שמגדלת שני ילדים בעלי צרכים מיוחדים, החייל הוא הבן היחיד. עם כל הקשיים הוא בחר להתגייס ליחידה שבה שירת - זה מעבר לציונות ולמה שחווים בצבא".

בית הספר מקיף אמית ב', שבו למד יובל, ייפתח בשעה 19:30 כדי לתת מעטפת לחבריו החיילים ששבים הערב הביתה. אליס מור, מנהלת חטיבת הביניים שבו יובל למד, סיפרה: "הוא היה ילד עם נתינה אינסופית וחיוך שלא נגמר. הבית שלו תמיד היה מקום ראשון".

"להיות אנשים טובים כל הזמן"

 

סמל יוסף כהן ז"ל היה יתום מאב, אמו התחתנה בשנית עם טיייס קרב בחיל האוויר שחזר בתשובה ונהיה אברך. באחד הפוסטים שהעלה בעמוד הפייסבוק שלו כתב: "זאת לא חוכמה לבוא לבקש סליחה מכולם ואז אחרי יום כיפור לשכוח מיזה עלינו להשתדל להיות אנשים טובים כל הזמן".

יוסף הוא בנו של הרב איתן כהן ז"ל, רופא שיניים ידוע בבני ברק שטיפל בין היתר במנהיג הקהילה החרדית-ליטאית הרב חיים קנייבסקי. יוסף שירת כחייל בודד בגדוד "נצח יהודה" מכיוון שמשפחתו לא קיבלה את החלטתו להתגייס לצה"ל. מקורבים למשפחה סיפרו שהמשפחה אף ישבה עליו שבעה. במהלך שירותו הוא התגורר בדיור שמותאם לחיילים בודדים מטעם הצבא.

מקורב למשפחה סיפר שלא ברור אם יוסף ייקבר בבית עלמין צבאי, זאת בעקבות חילוקי דעות בין אמו, שלא מוכנה לקבורה צבאית, לבין שאר בני המשפחה: "האחים כן מעוניינים בקבורה צבאית. המשפחה מתייעצת ברגעים אלו עם רבנים בסוגייה. גם שאלת השבעה עומדת בסימן שאלה, מכיוון שהמשפחה כבר ישבה בעבר שבעה על יוסי, כשהחליט להתגייס לצבא נגד דעת המשפחה". 

מ', שהכיר את יוסף ויובל ז"ל, סיפר ל-ynet: "כולם אהבו אותם, הם היו אנשים שהיו מוכנים תמיד להתנדב. כל מי שהיה צריך עזרה - הם היו נותנים לו יד. אנשים טובים, מלח הארץ. כשהרס"פ היה מבקש עזרה - תמיד הם היו הראשונים להתנדב. הייתה להם הרבה מוטיבציה".

"אני זוכר שכשהיינו בנופש גדודי ישבנו בשק"ם והלוחמים קנו אוכל. לאחד הלוחמים לא היה כסף לקנות שתייה, אז יוסי הוציא את הארנק שלו וקנה בשבילו. הוא לא רצה שכולם יאכלו חוץ מלוחם אחד".

חצי שעה לפני הפיגוע, הרב דוד פוקס, מרבני עמותת נצח יהודה שהכיר את החיילים שנפלו, ראה אותם ברכבו: "הם היו באמצע לשמור בתחנה, עברתי לידם עם הרכב שלי הדרך להעביר שיעורי תורה בכמה פילבוקסים ולא רציתי לעצור כדי לא להפריע להם".

"לשמוע שבחורים כאלה, נמרצים ושמחים, נופלים פתאום - זה כאב אדיר", הוסיף הרב פוקס. "פגשתי את החברים שלהם, הם קיבלו את זה בהלם. הכאב הגדול רק ממקד אותם עוד יותר במשימות שניצבות מול עיניהם עכשיו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות