אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

התעשיינים: "החברות יגלגלו את ייקור החשמל למחירי המוצרים והשירותים"

מנכ"ל התאחדות התעשיינים, רובי גינל: "מדובר בתוספת של 1.5 מיליארד שקל על משקי הבית והתעשייה. המוצרים והשירותים יהיו יקרים יותר, הממשלה מוכיחה שוב שהיא מובילה להתייקרות המחיה ולא המגזר העסקי"

13.12.2018, 20:32 | ענבל עומר

תעריפי החשמל צפויים להתייקר החל מינואר הקרוב ב-6.5%-8%, רשות החשמל עדיין מנהלת שימוע ושיעור העלייה המדויק יפורסם רק בעוד כשבוע. בין הסיבות להתייקרות הצפויה, העלייה במחירי חומרי הגלם לייצור חשמל - העלייה במחירי הגז הטבעי ובמחירי הפחם.

קראו עוד בכלכליסט

לקראת העלייה הצפויה בתעריפי החשמל בהתאחדות התעשיינים אומדים את הנזקים ומדגישים שכל העלייה בתעריף תתגלגל למחירי המוצרים.

רובי גינל, מנכ"ל התאחדות התעשיינים, אומר כי "מדובר בתוספת של 1.5 מיליארד שקל על משקי הבית והתעשייה. על התעשייה לבדה מדובר בתוספת של 400 מיליון שקל. מחירי המוצרים והשירותים יהיו יקרים יותר, הממשלה מוכיחה שוב שהיא מובילה ליוקר המחיה ולא המגזר העסקי".

אמיר פוסטר, מנהל אגף מחקר ואסטרטגיה באיגוד תעשיות הגז אמיר פוסטר, מנהל אגף מחקר ואסטרטגיה באיגוד תעשיות הגז אמיר פוסטר, מנהל אגף מחקר ואסטרטגיה באיגוד תעשיות הגז

"לווייתן יוזיל את התעריפים"

החוזה של חברת החשמל מול מאגר תמר שנחתם ב-2012 מוסיף גם את חלקו לעליית תעריף החשמל. "נוסחת ההצמדה של החוזה של חברת החשמל מול מאגר תמר תורמת כל שנה לעליית תעריף החשמל אבל מדובר בתרומה קטנה מאוד", אומר אמיר פוסטר, מנהל אגף מחקר ואסטרטגיה באיגוד תעשיות הגז.

מדובר במנגנון הצמדה למדד המחירים לצרכן בארה"ב. מנגנון הצמדה זה עורר זכה לביקורת של מבקר המדינה, בטענה שמדובר בשיטה לקויה שהעלתה את המחיר שמשלמת חברת החשמל עבור הגז הטבעי מתמר.

החוזה שנחתם בין חברת החשמל למאגר תמר צפוי להיפתח מחדש רק ב-2021 ועד אז הוא צפוי להמשיך לתרום את חלקו לעליית התעריף. מעבר לשיטת ההצמדה, על פי תנאי ההסכם חברת החשמל רוכשת גז טבעי מתמר במחיר גבוה יותר ב-30% בהשוואה לתחנות הכוח הפרטיות שרוכשות את אותו גז טבעי מתמר.

"אם לא היה גז טבעי בכלל, תעריפי החשמל היום גבוהים יותר בעשרות אחוזים, הגז הטבעי הוביל לירידה בתעריף החשמל.

 אילו היו עוצרים כבר עכשיו את פרויקט בניית הסולקנים (מערכות לצמצום הזיהום המותקנות בתחנות פחמיות) פרויקט שעלותו 8 מיליארד שקל, היה אפשר להביא לירידה בתעריפי החשמל. נוכל לראות ירידה בתעריפי החשמל כשמאגר לווייתן יתחיל לפעול, כשכמות הגז הטבעי תהיה גדולה יותר וכשיופסק לחלוטין השימוש בפחם", מסכם פוסטר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות